Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • odnaucit dieta od plienok

    dobry den pani doktorka,mala som taku otazku neviem ako uz mam skusit s mopjim 2rocnym synom aby si sadol na nocnik a nemal uz plienky.Nechce si sadnut ani na nocnik ale ani na wc,uz som skusala vseliake metody,hrou,aj bez plienky som ho uz nechala ale vysledok ziadny,vystrie si nohy a neposadim ho vobec a potom place na raty.A este by som mala otazku ohladom ockovania,my zijem v Anglicku ale niekde na internete som citala,ze v dvoch rokoch by sme mali mat dalsie ockovanie,dufam ze aj tu je take iste povinne ockovanie ako u nas na Slovensku.Velmi pekne dakujem s pozdravom Ester

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Učenie na nočník je dlhodobý proces a netreba ho urýchľovať. sú deti, ktoré jedného dňa začnú hlasíť potrebu, či už veľkú alebo malú a potom sa plienok zbavíte. Ovládanie vonkajších zvieračov uropoetického aj zažívacieho aparátu je dané vôľovo a je závislé na dozretí príslušných nervových dráh. U vášho dieťaťa k tomu ešte nedošlo a z prirodzeného vzdoru nechce robiť to, čo po ňom práve chcete a nevie prečo by mal na tom nočníku sedieť, keďže močenie ani kakanie ešte vôľovo neovláda. Nechajte ho tak, netrápte ho s tým, ale môžete mu pripomínať, že na toaletu sa chodí do malej miestnosti a mohol by to tiež skúsiť. Ale so všetkým počkajte aspoň mesiac. Teraz mu s tým dajte úplne pokoj
    K druhej otázke neviem odpovedať. Očkovací kalendár je v každej krajine iný, niekedy sa to dá zosúladiť, niekedy nai nie. Záleží na tom, kde ste sa začali očkovať, teda v ktorej krajine, tam potom aj pokračujte. Preto neviem povedať, či vám nejaké očkovanie v dvoch rokoch chýba alebo nie.