Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • stravovanie podla krvnej skupiny

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,
  moja dcerka sa v noci budila so strasnymi placmi, sponovala sa, ale pritom spala a nevedela sa zobudit, az to prislo do takych extremov, ze sme isli za jednou liecitelkou a ta mi povedala, ze kedze dcerka je krvnej skupiny A, jej organizmus netoleruje kravske mlieko a preto by som jej mala najst ine alternativy mlieka a ze ten plac s tym moze suvisiet, pretoze ju z kravskeho mlieka moze bolievat brusko. Sarku som kojila do 13. mesiaca, umele mlieko mi velmi nechce pit, skor jej davam jogurty, mliecne polievky a pod. Som si vedoma, ze dieta potrebuje dostatok mliecnych vyrobkov pre zdravy rast, a chcela by som sa spytat, ze keby som dala na radu liecitelky, a nahradila kravske mlieko napr. sojovym, davala by som jej sojove jugurty, ovci alebo kozi syr, ci by som jej viac neuskodila ako pomohla. Sama som krvnej skupiny A, aj manzel, a obidvaja nedobre znasame kravske mlieko, aspon nam bolo povedane, ze nase zdravotne problemy mozu suvisiet s tym, ze privelmi konzumujeme tento druh mlieka. Je sojove mlieko, kedze je na rastlinej baze pre dcerku vobec vhodne pit?? Minule som kupila sojove mlieko BIO s pridanym kalciom a Sarke napodiv velmi chutilo....prosim Vas poradte mi, nechcem aby v buducnosti musela bojovat so zdravotnymi problemami, len kvoli tomu, ze v minulosti sa velmi preferovalo kravske mlieko a teraz sama dobre viem, ake neblahe nasledky to moze mat, nehovoriac o tom, ze sa zrazu musite stranit toho, co ste si raz navykli jest a mate to v oblube. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na jednej strane je možné, že ťažkosti vášho dieťatka mohli súvisieť s neznášanlivosťou kravského mlieka. Neviem ako je stará ani aký druh mlieka jej ponúkate, teda či formulu alebo z bežných potravín.Ťažkosti po kravskom mlieku môžu byť spôsobené jednak alergiou ale aj neznášanlivosťou niektorej súčasti mlieka, napríklad mliečneho cukru.
  Sojové mlieko môže byť taký istý alergén pre dieťa ako kravské mlieko.
  Všetky problémy vášho dieťatka sa dajú rozriešiť len po podrobnom vyšetrení, prípadnom odobratí krvi na laboratórne výsledky, nasadení diéty, najlepšie eliminačnej teda s vylúčením potravy, ktorá je podozrivá z vyvolávania ťažkostí. Je to zložitý proces a patrí do rúk lekára s doboru spoluprácou rodičov.
  Brať do úvahy ničím nepodložené názory o vplyve krvných skupín na spôsob stravovania a názory liečiteľky odmietam a preto vám ani na ďalšie otázky neodpoviem.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: