Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie proti tbc

    Vazena pani doktorka.Nas syncek bol po narodeni zaockovani proti tbc,momentalne ma 5mesiacov a stale nema zahojene pliecko.Je to v stadiu hojenia,nemokva to,ale znervoznuje ma,ze to stale nie je v poriadku.Vraj je to ale v poslednom obdobi celkom bezne,ze sa tieto ockovania tak zle hoja.Len do toho zacal maly kaslat a nasa pani doktorka sa nezabudla zmienit o moznom riziku tuberkulozy,co ma velmi znepokojilo.Ake skusenosti s tym mate Vy?Je na mieste moje znepokojenie?Velmi pekne dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem, čo viedlo pani doktorku k nastoleniu otázky možnej tuberkulózy, ale ešte nezahojená chránička po očkovaní nemôže byť príznakom ani rizikom ani predpokladom takéhoto ochorenia.
    Podľa toho ako chránička po očkovaní vyzerá, odosiela lekár nehojacu sa jazvičku na odborné vyšetrenie a ošetrenie na pľúcne oddelnie.
    Ochorenie ktoré popisujete je pravdepodobne bežné vírusové ochorenie, ktorých je v tomto období veľa a s očkovaním proti tuberkulóze nemá nič spoločné.