Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • monoartritída

  , Autor: odbornik2

  Dnes nám lekár predbežne diagnostikoval monoartritídu nezatriedenú inde, zatiaľ bez RTG a USG. Naša malá Ema včera poobede začala krívať a pokračuje to aj ďalej, lenže ju nič nebolí. Beháa lezie všade. Neobsedí, je hyperaktívna. Má 2 roky a 8 mesiacov. Ak sa jej stav nezmení, vo štvrtok máme absolvovať RTG a uvidíme, čo ďalej. Na nete som nenašla žiadne informácie o tejto chorobe. S lekárom to budeme rozoberať neskôr, ale už teraz sme nervózni. Je pravdou aj to, že v nedelu sme jej dali zabrať, boli sme veľmi dlhej prechádzke pešo a asi to bola veľká záťaž pre ňu. Čiže možno to spôsobilo to krívanie.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Monoartritída je v tejto chvíli opisná diagnóza, znamená zápal jedného kĺbu. Deti často krívajú, môže to byť začiatok závažného ochorenia ale aj súčasť bežného vírusového ochorenia. Vždy to lekár berie vážne a sleduje to, spočiatku sa nedá odhadnúť ani príčina ani priebeh.
  K tej námahe chcem povedať, že dieťa do troch rokov by nemalo chodiť "túru", teda zobrať ho na prechádzku bez kočiarika alebo nosítka. Dieťa sa má doniesť na miesto odpočinku, hry, výletu a tam sa nechať spontánne pohybovať koľko vládze a chce sa mu. Pochodvé cvičenia s deťmi do troch rokov sú nezmyselné a zbytočne ho vyčerpávajú.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: