Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Laryngitida

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, pani doktorka.Prisla som dnes s mojim 2-rocnym synom od dr s diagnozou laryngitida.U dr trochu vystrajal, tak som sa aj zabudla na par otazok:1 Ako toto k tomuto ochoreniu clovek vlastne pride, je to "vo vzduchu", alebo to moze byt prechladnutim? 2.Je to nakazlive(som v 9.mesiaci teh., je mozne, ze to chytim)? 3.Ako je to s prechadzkami, pokial by bolo vonku pekne?
  Maly ma antibiotika na 5 dni, calciovy sirup a ditiaden

  Dakujem pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ochorenie je vúčšinou vírusového pôvodu, chytí sa kvapôčkovou nákazou. Samozrejme, že to môžete chytiť aj vy ale u dospelých to nemá taký závažný priebeh aký je možný u malých detí. Ak má teplotu, nie je vhodné s ním chodiť vonku, ja doporučujem ísť von až keď je dieťa 24 hodín bez teploty. Dôležitá je úprava prostredia, vlhké prostredie, hodne vetrať, absolútne v okolí dieťaťa nefajčiť.

Podobné otázky

 • Laryngotracheitida

  , Autor: odbornik2

  Dobry den p.doktorka.Zijem v zahranici a mojmu synovi bola diagnostikovana laryngotracheitida.Predpisane mu boli kortikoidy na 3 dni a 8 dni ATB amoxicilin.Rada by som sa spytaa ci toto ochorenie je pdobne laryngytide co sa tyka nachylnosti - ze sa zvykne opakovat. A ake liekypripadne opatrenia typi zabal na hrdlo ..)by som mala doma mat v pripade ze sa nam opat zacne objavovat dusivy kasel ...Syn ma 11 mesiacov. Dakujem pekne pekne sviatky.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to laryngitida, ktorá už pokročila aj do priedušnice / skoro vždy to tak býva/. Neviem kde žijete, ako je dieťa očkované, takže u nich je pravdepodobne takým spôsobom daná liečba. U nás, vzhľadom na to, že proti bakteriálnemu vyvolávateľovi ťažkej laryngitidy sú deti očkované, antibiotika nepodávame, liečime symptomaticky: obklad na krk, inhalácie, lieky tlmiace opuch, lieky proti kašľu.

 • febrilné kŕče

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka. Prosím o Váš názor na zdravotný stav môjho dvojročného synčeka. Od jedného roka mal stále husté zelené soplíky, kašeľ a cca raz mesačne vysoké teploty 39,5 cca 2 dni. Naša lekárka neustále tvrdila, že to sú zúbky, on tak na to reaguje a na čo tam stále s ním chodím. Po trištvrte roku som si našla ORL špecialistu, ten zobral výter a streptokok pneumo...masívne. Nasadil Trifed a Hyasove kvapky a bolo dobre. Naša pani doktorka na moj podnet takisto urobila zopar vyterov ale boli vraj negatívne (oznámila mi to len telefonicky a v karte výsledky nie sú, neviem, či to vlastne dala spraviť v laboratoriu alebo nie). Ešte pred mojou návrštevou ORL, dostal synček pri jednej z tejto epizod febrilné krče komplikované, jednostranné v trvaní 25 minút, bol 2 týždne po úraze hlavy. Našťastie všetky vyšetrenia dopadli dobre. Boli sme odoslaní na imunológiu, kde sme dostali IMUNOR a berieme ho uz 4 mesiace. Chvíľu bolo dobre, avšak vo februári dostal synček rotavírusovú infekciu, prišli teploty, diazepam nefungoval pre sústavné hnačky a zvracanie, tak sme sa opať ocitli v nemocnici s febrilnými krčmi. Po príchode synček zostal zachrípnutý, laryngitída, prerástla do hustých zelených soplíkov, kašla a opať streptok pneumo... Dostal antibiotiká, na ktoré alergicky zareagoval, dostal teda druhé, ktoré ešte berie. Do kolektívu nechodí, narodil sa úplne v poriadku, tehotenstvo bolo normálne, je od 14 mesiacov bez plienky, krásne rozpráva, je veľmi šikovný aj po pohybovej stránke, len nebol kojený, ja som jedna z tých pár matiek, ktorá nebude môcť nikdy kojiť, bohužiaľ. Ja neviem, čo mám už s ním robiť, neustále je chorý a keď to príde - vysoké teploty, tak je to z úplného zdravia a v priebehu 10 minút mu dokáže vystúpiť teplota na 39,5, vždy sa roztrasiem a poskytujem prvú pomoc, diazepam do konečníka, nurofen a čakám, čo bude. Synčekovi boli robené aj základné krvné testy a testy na alergie. Všetko má v poriadku, len jeden pečeňový parameter má stále zvýšený S-AST okolo 0,98, ale vraj je to v norme. V septembri má nastúpiť do škôlky a ja sa naozaj bojím. Viem, že z toho vyrastie, ale nemôžem to nechať tak. Chcem mu nejako pomôcť. Ďakuje za Váš drahocenný čas a názor na synčekov zdravotný stav.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Chlapček je odľa všetkého v zásade zdravý, ale je to ten typ dieťaťa, ktoré pri stretnutí s infekciou, najčastejšie vírusovou, reaguje búrlivo zdvihnutím teploty, čo je dôkazom toho, že imunitný systém bojuje. Vychádzam z toho, aké prekonal ochorenia a aké popisujete výsledky. Hlavne neriešte výtery z nosa, tam sú určite nejaké baktérie ale to nie je dôvod na liečbu antibiotikami, v zásade ani nie je dôvod tieto výtery vyšetrovať. Taktiež Diazepam do ritky nepodávajte hne´d pri teplote, ten je určený na riešenie vzniknutých krčov. Snažte sa však riešiť teplotu hneď, myslím, že už keď sa blíži k 38, teda je tesne pod. Pri opakovaných febrilných krčoch zvykne dieťa nechať aj neurologicky vyšetriť. Veľmi dobré skúsenosti mám s pravidleným užívaním imunoglukanu u mojich detí, určite to pomáha budovať imunitný systém.

 • laryngitída

  , Autor: odbornik2

  Boli sme u alergologa,tak má len zníženú imunitu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Bohužiaľ neviem presne o čo ide, ale otázka to asi nie je. Zníženú imunitu veľmi nepovažujem za "len" ale riešiť sa to dá.

 • Ďakujem

  , Autor: odbornik2

  Mám 6 ročného syna .ktorý nastúpil v tomto roku prvého ročníka.Problém , ktorý máme sa prejavuje už dva týždne vždy večer , keď uložíme malého spať. Vždy po cca 20 min po uložení začne prehltavať hlieny (mľaskať). Samozrejme mu začnú zabiehať do hltana a začne strašne vykašliavať. Asi po jednej hodine všetko prejde a spí až do rána. Žiadne iné problémy nemá. Na bolesť sa nesťažuje , chutí mu jesť , počas dňa zakašle len veľmi zriedka. Takéto niečo má už druhý raz - posledne asi pred rokom. Asi po 30 dňoch to prešlo. Podávame mu kalcium , pamicon do nosa , skorocelový sirup , a mucosolvan. Náš pediater nám povedal , že to bude laryngitída , ale na internete som sa dočítal , že tá trvá 5 - 10 dní a prejavuje sa kašľom v noci. Pred 3 mesiacmi sme boli aj na alergológií , alergiu na nič nemá.
  Za odpoveď Ďakujem

 • laryngitída

  , Autor: odbornik2

  dobrý večer pani doktorka,mohli by ste mi prosím vysvetliť prečo sa hovorí-píše,že je laryngitída nebezpečná najmä pre deti do 3 rokov ? a potom už nie .
  (pýtam sa preto,lebo my už máme 3,5 roka-takže nebezpečenstvo je za nami ?)
  ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pretože otvor v hrtane je veľmi malý a už pri malom opuchu sliznice / povrchu hrtana/ v tomto mieste / čo sa pri laryngitide stáva/ je hrozba poruchy dýchania až dusenia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: