Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • TBC

    Dobry den, chcela by som sa spytat, mojho syna ockovali 2.2.2008 proti TBC, ma velmi skaredu jazvicku, ktora mu hnisa. Vyzera to tak, ze ho zaockovali 2x, aj na kalmetizacii sa tak vyjadrila. Ake to moze mat nasledky, coho sa mozem obavat, bojim sa, ze dostane TBC, mam sledovat pokaslievanie, teplotu atd. Ale existuje predsa aj TBC kosti a to sa asi len tak sledovanim neda zistit. Co mame robit, ako dlho ho mam sledovat, teraz to budu 2 mesiace po ockovani, do kedy sa este mam obavat, co s nim bude? Dakujem. Renata

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Veľké jazvičky, ktoré vyžadovali odborné ošetrenie na kalmetizácii, respektíve detskom pľúcnom oddelení, mávam aj vo svojej ambulancii, s inými komplikáciami som sa zatiaľ nestretla a s tým, že by bolo dieťa dvakrát zaočkované už vôbec nie a aniu vás to nepredpokladám. Myslím, že nič nezvyčajné nemusíte sledovať ani očakávať, určite nedostane tbc. Treba sledovať a riešiť hnisanie jazvičky na oddelení kalmetizácie, respektívne detskom pľúcnom oddelení alebo myslím, že niekde sa to rieši aj na chirurgii, podľa toho kde žijete. Je dôležité vedieť, že pokiaľ sa nezahojí jazvičky, nemalo by sa pokračovať v ďalšom očkovaní.