Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Prve ockovanie

    , Autor:

    Dobry den, o 2 tyzdne ideme s dcerkou na 1. ockovanie hexa+prevenar13(bude mat vtedy 3 mesiace a 6 dni), chcem sa spytat ake vysetrenia by mal dt urobit pred ockovanim? Mala ma v nose e.coli a v stolicu tiez nejake 2bakterie (mala ich ked mala 3tyzdne, nesposobovali ziadne komplikacie, ani teplota alebo soplik,ale crp mala 34..to po atb kleslo na 0,5, ale bakterie ostali). Je bezpecne ockovanie, aj ked tie bakterie (mozno) stale ma? Nemala by jej dr zopakovat vytery?Chcem ziadat v den ockovania aspon crp vysetrenie, ale po vsetkych informaciach z internetu, co vsetko moze sposobit ockvanie sa o nu bojim aj preto, ze brala uz ako tyzdnova atb a ma tie bakterie. Tiez neviem, ci by nebolo lepsie ockovanie rozdelit.Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    O tom, či rozdelíte očkovanie rozhodujete vy a môžete sa na tom s lekárkou dohodnúť. Z medicínskeho hľadiska nie je dôvod očkovanie oddeľovať, ale niektoré mamičky si to prajú a ja im vždy vyjdem v ústrety.
    Baktérie sú súčasťou ľudského organizmu, osídľujeme sa nimi hneď ponarodení. E.coli, pokiaľ sa nejedná o tzv. toxický typ je normálna súčasť ľudského organizmu, v hdle ho má preto, že ju pravdepdobne občas položíte na vašu posteľ a tam táto baktéria pravdepodobne je z vášho tela. Aké baktérie mala v stolici neviem, ale hlavne ak nie je kojená, môžu tam byť niektoré baktérie, ktoré sa bežne v zažívacom trakte nachádzajú a nie je potrebné ich liečiť antibiotikami. CRP 34 nie je príznakom bakteriálnej infekcie. To nekritzujem , že dieťa bralo antibiotiká, nevidela som ho , nevyšetrila, takže za liečbu a zdravotný stav dieťaťa zodpovedá lekár, ktorý ho lieči a indikuje liečbu.
    O tom, či je potrebné zopakovať výtery rozhoduje tiež ošetrujúci lekár. Záleží na tom o aké baktérie sa jednalo.
    CRP vyšetrenie pred očkovaním u zdravého dieťaťa nie je potrebné, nič nerieši a o ničom nevypovedá.
    Pred očkovaním je potrebné dieťa sledovať, ako papá, ako sa správa, je tiež dobré večer pred očkovaním zmerať teplotu. Vžy sa pýtam rodičov ako sa dieťatko správalo posledných 24 hodín, ako paplo, ako spalo, či nie je nepokojné, či v jeho okolí nie je niekto chorý, či sa s dieťaťom deň dva pred očkovaním necestovalo dlhšie ako 4hodiny, či od niekaľ nepriletelo, či nebolo v kontakte s infekčným ochorením. To sú situácie, ktoré sú pre rozhodnutie o očkovaní podstatné.