Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • priorix,

  , Autor: bondy

  Dobrý den,prosím Vás o názor na očkování vakcína priorix, priorix-tetra, předesílám, že žiji v české republice.
  Chci vědět, zda vakcína, kterou se očkuje na slovesku je stejného složení jako ta, kterou se očkují děti v české republice.
  U vás na slovensku máte jiný očkovací kalendář, pro mě mnohem sympatičtější a šetrnější a jedná se mi konkrétně o vakcínu priorix.
  v 18 měsících jsem nechala naočkovat dceru priorix tetra, nyní po roce jsem se rozhodla jen pro vakcínu priorix ale i tak bych chtěla druhou očkovací dávku odsunout na maximum.Je možné očkovat druhou vakcínu s odstupem např. dvou let? U nás bohužel v očkovacím schématu má být druhá dávka aplikována 6-10 měsíců po první a já vím , že u vás se píchá druhá mnohem později.Mám obavvy z reakce , děkuji za odpověď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vakcína je rovnaká na celom svete. Obavy z reakcie nemusíte mať.
  Každá krajina má svoj očkovací kalendár, dôvodov je veľmi veľa od epidemiologických až po ekonomické. Odporúčam dodržiavať očkovací kalendár v zemi, kde žijete.
  Očkovanie druhou dávkou je možné kedykoľvek, za určitých okolností sa očkujú aj dospelí ľudia.

Podobné otázky

 • MMR v USA

  , Autor:

  Dobrý deň, pani doktorka,
  ďakujem za Vaše všetky odpovede ohľadne MMR očkovania. My sme dnes museli teda dcéru dať zaočkovať v USA. Bola som teda dosť zhrozená, žiadne vyšetrenie, nič, vyplnili sme papier, že je zdravá, nemá teplotu , že pri iných očkovaniach nemala extra zlé reakcie...a to bolo všetko, zaočkovali ju. Teda, ja mám z očkovania hrozný strach a teraz tŕpnem, či dcéra bude naozaj v poriadku. Chcem sa ešte opýtať, dali sme si potvrdiť to očkovanie do nášho očkovacieho preukazu. No oni tu nemajú vakcínu Priorix, vôbec nevedeli, čo to je. Napísala tam len MMR 2, dátum, číslo šarže v tvare LO....a ešte nám dali aj ich očkovací preukaz, kde už majú predtlačené tie očkovania, čiže nám len do kolónky MMR napísala dátum a je tam pečiatka centra, kde očkovanie prebehlo. Teraz sa bojím, že keďže tie vakcíny nemajú rovnaký názov, či mi to na Slovensku uznajú?Ďakujem za Váš čas a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie prebehlo v poriadku, určite nebude mať žiadne nežiadúce účinky, kvôli tomu, že ju neprezrel lekár, opýtali sa všetko, čo bolo potrebné, aby očkovanie prebehlo bez problémov.
  Očovanie vám na Slovensku určite uznajú, vo svete sú pokiaľ viem len dve očkovacie látky MMR, jedna je Priorix od firmy GSK a druhá VAXPRO od firmy MSD, ktorou vás očkovali. Táto látka je registrovaná aj na Slovensku. Nemajte obavy, všetko je v poriadku, keď sa vrátite na Slovensko, necháte si to zapísať do slovenského očkovacieho preukazu a nie je potrebné očkovanie v jedenástom veku života!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: