Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • kliešťova encefalitida

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry deň, chcela by som Vas poprosiť o radu ohladom očkovania proti klieš.encefalitide.Moj teraz 13 r.syn bol v roku 2001 zaočkovany poslednou davkov vakciny FSME imun,preočkovanie sme prešvihli,bude nutne ho zaočkovat odznovu ,alebo stači iba jedna davka,veľmi pekne ďakujem za odpoveď,naša DR.nevedela ako postupovat...

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Myslím, že stačí jedna dávka vakcíny. Ďalšiu dávku nezabudnite aplikovať najneskôr o tri roky.

Podobné otázky

 • Meningitida, kliestova encefalitida

  , Autor: stanica

  Dobry den p. doktorka,

  prosim Vas o radu.
  Moj syn ma 1 roka 5 mesiacov, vo februari mal 3. povinne ockovanie. Na pondelok 9. aprila je objednany na ockovanie proti kliestovej encefalitide 1.davka(zijeme v oblasti s najvacsim vyskytom) a o mesiac jedna davka ockovania proti meningitide a potom nejak nasledne druha davka proti kliestovej encefalitide.
  Moja otazka ale znie, ci vobec mame ist do toho, ci mame dat syna ockovat? Ci to nie je prilis velka zataz na tak malicky organizmus tolko ockovani za sebou?!? Ci by nebolo lepsie dat vacsie rozostupy, alebo pockat do vyssieho veku? A ci vobec odporucate tieto ockovania u deti takehoto veku. Aky je Vas nazor prosim??? Pri meningitide som viacmenej rozhodnuta ze ano, len vaham, ci teraz alebo pockat? A s tou kliestovou encef. som si nie celkom ista, ale byvame hned pri lese, vsade trava, les.... Poradte mi prosim.
  Dakujem velmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Meningitidu určite odporčam, ak žijete v oblsti so zvýšeným výskytom klieťovej encephalitidy tak očkovanie určite tiež odporčam.
  Obe vakcíny sú neživé, teda je možné očkovanie aj oboma vakcínami naraz, meningitida meningokoková po roku sa očkuje len jednou dávkou. Pokojne to môžete sprviť tak, že sa podá prvá dávka meningokokovej meningitidy, o 1č dní môžete pokračovať prvou dávkou proti kliešťovej encefalitíde a o mesiac druhou dávkou proti kliťovej encefalitíde. O pol až trištvrte roka je tretia dávaka proti kliešťovej encefalitíde. V tomto veku by mal dostať aj očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke. To je živá vakcína, po jej podaní je možné podanie ďalej vakcíny najskaôr o mesiac.

 • Kliešťová encefalitída

  , Autor: caity

  Dobrý den, chcem sa spytat na ockovanie proti kliestovej encefalitíde. Dcera bola zaockovaná troma základnými dávkami vakcíny FSME. Poslednú dávku dostala 25.1.2011. Teraz v januári by mala byt preockovaná po troch rokoch. Treba to ockovanie stihnút do 25.1. alebo moze byt zaockovaná aj neskor? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môže byť zaočkovaná kedykoľvek do uplynutia piatich rokov. Ak je to preočkovanie porvý raz po základnej dávke očkovania / tri dávky/ tak sa odporúča po troch rokoch, neplatí to striktne presne na deň.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: