Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,002 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Chrcanie

  , Autor: Akinimod_22

  Dobrý deň, dcérka má 2 mesiace a chrci nám aj počas spánku a teraz už aj cez deň, odsavame sopliky ale niekdy nejde nič a niekedy kednaj ide tak to neprestáva, dávame jej do nosteka morskú soľ baby, sem tam zakasle ale nieje to taký kašeľ na chorobu, skôr taký keď nás dusi z niečoho, neviem už ako zabrániť tomu chrcaniu , mám vyhľadať doktorku alebo to po čase prejde?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Chrčanie, pokiaľ nie sú iné príznaky ochorenia, teda kašeľ, teplota odmietanie jedla je spôsobený hlienmi, ktoré sa v nošteku objavujú, aby chránili sliznicu pred vplyvmi prostredia. Keďže sa v bytoch kúri, hlieny vyschnú a trvalým prúdom vzduchu sa rozkmitajú a spôsobujú chrčavý zvuk, nie je to teda ochorenie ale fyzikálny jav. Treba zvlhčiť sliznicu morskou vodu alebo libenarom, čo je fyziologický roztok a zvlhčiť aj prostredie dieťatka: nad postieľku dať vlhký froté ručník alebo plachtu, prípadne do okolia dieťatka. Netreba odsávať, lebo zbytočne dráždite sliznicu ale nič neodsajete.

Podobné otázky

 • Chrapcanie

  , Autor: hirjakova-monika

  Dobrý deň pani doktorka,mám 2,5 mesačnú dcérku,máme vlastného pediatra,ale rada by som sa poradila aj s niekým nezávislým.Nas problém je nasledovný.Po prepustení s pôrodnice dcérka začala chrapcat.Najorv som tomu neprikladala veľký význam,veď novorodenci vydávajú všelijaké zvuky.Chrapcanie býva najviac v noci aj ráno po prebudení.Je to zvuk,ako keď máme silnú nádchu,sme zahlieneny,fukame nos,z nosa to nejde ale v tých dutinách to chrapci.Hned od začiatku som to na poradniach spomínala,najprv že to netreba riešiť,potom že skúsiť poodsavat noštek.Mala asi 4 noci kedy nechrapcala vôbec.Ale neprestáva to.Teraz je to niekedy aj počas dňa.Pocas papania a spánku nič nepočuť.Problem je jednoznačne niekde v nose.Pediater navrhol najprv antirefluxny zabralo to na dva dni.chrapot však pokračoval.Teraz máme podávať Nutrilon Nutriton mesiac,keďže dcérka aj grcka po každom dojčení.Ak nezaberie ani toto tak potom ORL vyšetrenie.Po odsati nosteka,stále počuť že tam niečo má,a odsajem toho iba veľmi málo.Je to moje 4 dieťa,ani jedno nemalo tento problém,preto sa strašne bojím čo by to mohlo byť Myslím si však že refluxom to nebude.Citala som veľa názorov,že u bábätiek je to normálne lebo nemajú vyvinuté chrupavky,alebo bol problém v prepazke,u viacerých to bol skrytý reflux,niekomu pomohlo odsávanie.Mam však pocit že čím viac odsavam tým to chrci v nosteku viac.Som z toho nešťastná a veľmi sa bojím.Prosim viete mi napísať názor.Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Sú dve možnosti: buď to chrapčanie vychádza z hrtanu a je to tzv.vrodený laryngeálny stridor, tam žiadne odsávanie nepomôže a naozaj treba ORL vyšetrenie.
  Alebo je to chrčanie spôsobené suchým hlienom v horných dýchacích cestách, pretože sliznica hlavne teraz v lete produkuje hlien ako svoju ochranu. Ten hlien vyschne a keďže tam stále prúdi vzduch, hlien sa rozkmitá a očujeme chrčanie. Nie je to choroba, lež fyzikálny jav. Hlavne veľa neodsávajte a už vôbec nie vysavačom len produkujete viac lienu. Stačí dať do nošteka libenar alebo sterimar , aby sa zvlhčila sliznice a nad postieľku alebo k postieľke vlhký froté ručník na zvlhčeie prostredia.
  Je to teoretický dôvod vašich prblémov, viac neviem, musela by som dieťa vidieť.

 • Chrcanie, napísanie bábätká

  , Autor: danka4521

  Dobrý deň,
  potrebovali by sme radu, náš mesačný synček počas papania a po papani strašne chrčí. Niekedy sa mu ťažko papá, ako by sa mu ťažko prehltalo a napína ho, akoby mu tam niečo vadilo a strašne sa rozčuľuje a nedokáže sa poriadne napapať. Ďalší problém je, že popri tomu chrcaniu nemôže zaspať, a k tomu akoby ho pálila žaha, niekedy tak zahykne a prikladá si rúčku na hrudník a hneď sa zobudí. Niekedy nám zaspávanie trvá aj 2 hodiny stále dookola najmä cez deň.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Sú to časté prejavy dieťatka tohto veku. Môže mať reflux, má to polovica bábätiek. Stačí ho nechať odgrgnúť a či si odgrgne alebo nie, je treba ho uložiť do zvýšenej polohy, vyššie hlavička, / podložiť predné nohy postieľky/.
  Chrčanie treba odlíšiť, či je spôsobené vyschnutým hlienom, soplíkom v nošteku / vtedy stačí len zvlhčiť sliznicu nošteka / libenar, sterimar baby/ alebo je to chrčanie z hrtanu / vrodený sridor/. To treba vyšetriť na ORL. O tom o aké chrčanie sa jedná rozhodne detský lekár dieťatka.

 • Chrčanie 3.mesačneho bábätka

  , Autor: Meg

  Dobrý deň. Naša 3.mesačna babulka niekedy chrčí alebo chrapčí, ani neviem ako to nazvať. Vtedy sa jej ťažšie dýcha. Zvuk vychádza zrejme z nošteka. Nie je to pravidelne. Niekedy to počuť, niekedy dýcha čisto. Skúšala som odsavat noštek ale nič extra z neho nevyšlo. Soplíky jej netečú. Občas kýcha. Papáme normálne a teplota bola jeden večer 37 po odpočítaní tých 0,5. Môže to byť obyčajná nádcha? Ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie je to nádcha. Dieťatku sa v nošteku tvorí hlien, ten vyschne a sú z toho také suché soplíky v nošteku, Keďže tam stále prúdi vzduch, suché soplíky sa hýbu, pri určitej frekvencii vznikne zvuk, ktorý sa v úzkej trubici dýchacích ciest šíri tak že zosilnie a vy počujete to chrčanie. Je to fyzikálny jav. Pomôžete jej tak, že do nošteka vstrieknete libenar alebo sterimar a okolie bábätka zvlhčíte, ideálne vlhkou plachtou nad postieľku.

 • 4,5 mesacne dieťa chrapci

  , Autor: Dominika198

  Dobrý deň. Mája 4,5 mesacne dcéra pár dni chrapci. Nie vždy. Skúšam odsavat nos dám sterimar odsajem dám nasivin, ale skoro nic jej nejde, jedine ráno troška. Sopel je biely, ciry. Maka nekasle, nemá teplotu. Týždeň a pol dozadu mala 1 očkovanie. Skúšam dávať sinupred, cibulu som jej dala k hlave pri synovi pomáhalo. Sem tam som dala fenistil. Mala ma aj reflux nevracia len jej behá hore dole. Poraďte z čoho môže byť to chrcanie, chrapcanie alebo ako to nazvať? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Už som to práve dnes písla: nie je to choroba, je to vyschnutý hlienik v nošteku, ktorý sa pri pohybu vzduchu v horných dýchacích cestách, teda v nošteku rozkmitá a vylúdi zvzk, ktorý sa tenkej trubici dýchacích ciest zosilní, tak počujete chrapčanie. Nie je to choroba, je to fyzikálny jav. Do nošteka kvapnite liebenar alebo dajte sterimar baby. Nič neodsávajte. Keď máme aj reflux ukladajte dieťatko do zvýšenej polohy, vyššie hlavička . Do okolia dieťatka umiestnite vlhkú plachtu alebo uterák. Nedávajte žiadne lieky ani cibuľu!!!!!!

 • Nosna mandla

  , Autor: Bizka

  Dobry den,
  Mojej 8 mesacnej dcerke chrci v nose, az tak, ze nevie dychat pri piti mlieka a v noci sa neustale budi. Sopliky nema vobec, cistim roztokom a kvapkam jej kvapky do nosa dvakrat fenne ma ulavenie, no vobec to nezabera. Moze to byt zvacsena nosna mandla?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V tomto veku nebýva ešte zväčšená nosná mandľa príčinou tohoto stavu.
  Skúste okrem čistenia nošteka sterimarom dvakrát denne aplikovať nasivin 0.01% spray a zvlhčite prostredie, dajte vlhkú plachtu k postieľke. Môže to byť z tepla, kedy hlien, ktorý noštek pred enormným teplom chráni vyschne a to spôsobuje také chrčanie . Niekedy pomôže aj podávanie fenistilu, ten však musí predpísať lekár.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: