Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • zaschnute sople

    , Autor: julia

    Dobry den, mam 4rocne dvojcata chlapcov, pred troma tyzdnami mal jeden z nich Jakub EBV a druhy Milan uz prekonany podla IgG, ale Milan mal zvysene CRP a kasel a zlte sople, tak lekarka nasadila ATB Klacid obom, pretoze Jakub mal v krvi aj mykoplazmy. Milan nie, ale aby sa nenakazil a aby ho prekryla kvoli CRP. U Jakuba momentalne ziadne problemy, u Milana vsak stale zostali sople, stale sa stazuje na svrbenie nosa, vyfukujeme v priebehu celeho dna male mnozstva soplikov, trapi ma vsak, ze kazde rano ma v nose uplne zaschnute sopliky, ktore nasledne preplachneme slanym roztokom, nic ine vsak z nosa nevyjde. Min. tyzden sa pridruzila infekcia ocnych spojiviek u Milana, t.c. berie kvapky a mast do oci, sople vsak zostavaju, oci uz nie su opuchnute, ale stale si pretiera oci a fukame sopliky. Alergie boli negat., lekarka uz nechce robit vyter, lebo vraj ked stale urobila, nikdy tam nic nemali - vysl.negativne. PRosim, co moze byt pricinou toho zaschnuteho sopla a celodenn.soplenia (nie je to vsak riedky, ale jemne zlty maly soplik)? Bola by som vdacna za akukolvek radu, pretoze svoje deti poznam a viem, ze boli niekdy uplne bez soplov. Musim povedat, ze su uz 3 tydzne mimo kolektiv.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vidíme, že deti teraz opakovane ochorievajú, ochorenie sa ťahá dlho a aj po zlepšení sa znova vracia.,
    Myslím, že výtery sú naozaj zbytočné. Prejavy, ktoré popisujete však naozaj môžu znamenať aj alergické prejavy bez toho, aby nateraz boli pozitívne akékoľvek vyšetrenia. zamerala by som sa hlavne na zvlhčovanie sliznice v nose, sterimar, libenar vincentka, správne fúkjanie nosa, veľmi by som neodsávala. Dieťa by malo mať podpornú liečbu: vitamíny, probiotika prípadne imunoglukan. Ak to nebude znamenať v priebehu týždňa zlepšenie hlavne ak stále pretrváva aj svrbenie očiek, určite by som nasadila niektorý liek proti alergii druhej generácie. Vhodné je aj vyšetrenie u otorhinolaryngologa pri takom dlhodobom priebehu.