Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,170 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Jadierka

  , Autor: Nima

  Dobrý deň malý má 7 mesiacov presne zajtra a ortopéd vobec k tomu nič nepovedal len že nemá jedno jadierko vyvinuté alebo zostúpené na mieste. A prečo nemôžu detičky skákať v hopsadle? Veď dieťa skáče bežne úplne normálne keď je u dospelého človeka.

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dieťa nie je zmenšený dospelý človek, keď nie sú vyvinuté bedrové zhyby, čo je u vás jasné z nevyvinutého jadierka, ale nie len preto tak sa nemôžu zaťažovať hopsaním. Zdravé dieťa nepotrebuje na podporu motorického vývinu žiadne pomôcky, má sa spontánne hýbať na bezpečnom mieste.

Podobné otázky

 • Jadierka

  , Autor: Nima

  Dobrý deň pani doktorka

  Dnes sme boli u ortopéda a synček nemá jedno jadierko. Chcela som sa spýtať či je problém ak skáče v hopsadle.

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem ako je starý ale skákať na hopsadle žiadne dieťa nemá. Neviem, či je tam aj iný problém, ale ak by bol, tak by to lekár riešil

 • Pásový opar, Nevyvinuté jadierka

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka, chcem sa spýtať. Mám 6 mesačného syna. Je nebezpečné pre ňho stretávať sa s osobou, ktorá má pásový opar. A ako dlho by nemal byť s ňou v kontakte? Máme ísť o 15 dní na dovolenku a to by bol v každodennom kontakte s ňou.
  Ešte sa chcem spýtať, keď nemá syn doteraz vyvinuté jadierka, nemáme ho dávať sedieť na naše kolená radšej. Niekedy ho tak posadíme, ale len na chvíľku. Baliť na široko sme nebalili, nakoľko nám doktor povedal, že nemusíme.
  ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Deti v tomto veku ešte nesedia, Posladia sa až vtedy, keď budú loziť. Ak ho však posadíte na seba tak, že je chrbátikom celý opretý o vás a váhu tela nenesie len chrbát dieťatka, nie je to na krátky čas prblém. Vôbec to však nesúvisí s nevyvinutými jadierkami. Dieťa hlavne netreba dávať stáť, chodiť s ním za dve ruky a hlavne nemáte ho dávať do chodítka.

 • ríbezle, maliny

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň p. Dr.,
  prosím pekne o odpoveď. Som vyľakaná. Poctivo dodržiavam všetky zásady výživy dojčiat a batoliat, čítam časopisy, vaše príspevky a nikdy som môjmu dieťaťu nedala nič nevhodné. Malý má o pár týždňov 2 roky. Boli sme na záhrade u svokrovcov a svokra mala naoberané ríbezle, tak mi vravela, aby som mu ich dala. V časopise mám napísané,že deti môžu ríbezle od 1 roka a vy ste tiež vo vašich príspevkoch písali,že po 1 roku už môžu všetko naše domáce ovocie, tak som mu odstánila tú malú čiernu bodku,čo majú ríbezle na konci a dala som mu pár rozpučených v ruke(aby mu tá gulička nezabehla) zjesť. Potom ma napadlo,že aj oni majú vnútri jadierka, tak som ich roztlačila ešte viac a jadierka vytlačila. Ale pár ich zjedol s tými jadierkami. Nemôže mu to prosím nejako poškodiť pečeň,lebo ste písali,že deťom do jedného roka to môže poškodiť, tak dúfam,že v cca 2 rokoch sa mu už nič nemôže stať. Inak všetky jadierka a zo všetkého aj zeleniny aj ovocia vyberám a všetko šúpem. Tiež mu pár dní na to na záhrade svokra dala pár malín, tak to mi tiež nevoľno prišlo, či mu to neublíži. Ale tak isto, v časopise sa píše, že po 1 roku a môžu a aj vy píšete,že po 1 roku všetko domáce ovocie môžu. Prosím pekne o vašu odpoveď. Ďakujem pekne. Lenka

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Buďte úplne pokojná,. ani zrnká ani uvedené ovocie dieťatku neublížili!!!! Môže už aj mel=on, ale nikdy nekupujte pri ceste, nikdy nekupujte rozrezaný melón. Kúpte plný melón a doma ho predtým, než sa rozreže ho poriadne umyte.

 • Krupičná kaša a puding

  , Autor: merrybellka

  Dobrý deň p. Dr.,
  prosím vás pekne, chcela by som sa opýtať, mám prvé dieťa a nikdy som mu ešte nevarila krupicu, ani puding, lebo som čítala,že ako samostatnú mliečnu porciu môže mať tieto dva pokrmy s kravským mliekom robené až od 2. roku. Keďže už bude mať 2 roky, chcela by som mu niekedy na večeru urobiť krupicu a na olovrant urobiť puding.

  Otázka:
  -krupicu urobím na 2 dc trojdňového plnot. mlieka dám 20 g krupice t.j. 2 PL - je to tam napísané na 1 L, ale keď to prepočítam na 2 dc, tak je to takto a píše sa tam aj cukor-mám to dieťaťu do 3 rokov robiť bez cukru prosím, ak to dieťa zje bez cukru, nedávam mu sladkosti a ani do 3 rokov nemienim,ani kysnuté sladké koláče ani nič podobné. Cukor má len v piškótach a pribináčiku a čítala som,že deťom sa nemá sladiť,tak či môžem tú krupicu robiť bez cukru. Mlieko obsahuje laktózu-mliečny cukor,tak by to malo stačiť. Aj BB puding môžem urobiť podľa návodu s tým,že ten cukor vynechám?
  -Ešte by ma prosím zaujímalo, do kedy deťom šúpať ovocie a zeleninu a vyberať jadierka.
  -od jedného roka môžu deti všetky domáce druhy ovocia (jahody, maliny, ríbezle, egreše,hrozno,broskyňe,čerešne )a zeleniny a tiež citrusy, ak nie je alergia na ne v rodine-je to tak správne? A zaujímali by ma exotické druhy ovocia ako avokádo-je zdravé, robieva sa avokádová nátierka, tak či to dať dieťaťu až od 3 rokov, alebo aj skôr tieto exotické druhy ovocia? Obsahuje vraj veľa vit. D a keď od 2 rokov nebudem dávať Vigantol, tak by mu to doplnilo tento vitamín-možno by to bolo dobré, neviem.
  -tiež by ma zaujímalo, ovsené vločky obsahujú veľa železa, tak či sa môžu dieťaťu vo veku 2 rokov len premyť a nechať napučať v jogurte, netreba ich variť?

  Ďakujem veľmi pekne za rady, som veľmi vďačná,že táto poradňa existuje a mám sa kde opýtať na moje otázky a odborne mi je poradené.
  Maja

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Šúpať ovociea zeleninu je potrebné v podstate stále, pretože jadierka konzumovať nemôže a šupku batoľatá zväčša nechcú. Takže cca do troch rokov šúpať / mám v podstate dospelé deti a keď chcem abyovocie zjedli, tak im to zväčša odkôstkujem, nakrájam a väčšinou aj ošúpem, teraz si to začínajú tak spraviť ajsami, teda dcéra, syn je len konzument, tým chcem povedať, že kým sú malé, tak im to určite treba robiť, ale niekedy treba aj dhšie..../.
  Avokado považujem za veľmi zdravé, treba ho naškrabať / zatiaľ nedávať cesnak, ako to robíme my dospelí/ a natrieť na biely chlebík.je to určite zdravé, zatiaľ som alergiu na neho nepozorovala. Pripomínam , že v zimných mesiacoch odporúčam podávať Vigantol alebo rybí tu všetkým deťom.
  Myslím, že ovsené vločky už nie je potrebné variť, ale vyskúšajte to a uvidíte, či dieťa nebude mať zažívacie ťažkosti, či bolesti bruška. Krátko povariť vo vode alebo mlieku tiež nevidím ako nevhodné.
  Čo sa týka kaše a pudingu. V zásade odporúčam do troch rokov urobiť to do umelého mlieka / recept na www.detskalekarka.sk, v aktuálnom okienku/ ale môžete to spraviť aj do plnotučného ale polotučného čerstvého mlieka, je možné / hlavne do BB pudingu/ malé množstvo cukru pridať, nie je to žiaden prehrešok. Na krupicu môžete dať aj malé množstvo čerstvého masla. Ale bežne deti spapjú krupicovú kašu aj bezu cuklru ( viem to pldľa môjho vnuka. /

 • balenie na široko

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,

  môj syn má 6 tyždnov, dnes sme boli u ortopéda a robil mu sono klbikov. Povedal nam že je to v poriadku a už netreba baliť na široko. A objednal nás na kontrolu tak o 2-3 mesiace. Všade na internete čítam od mamičiek že balili do 3-4 mesiacov. Mám nadalej aj napriek tomu ze už nemusím baliť na široko či už nemusím? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak lekár povedal, že nie je potrebné balenie naširoko, nemusíte v tom pokračovať. Kontrola je kvôli jadierkam hlavice kosti stehennej.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: