Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,252 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Stolica

  , Autor: zuzana-2

  Dobrý deň, syn má mesiac ma biele riedke sopliky už 3 týždne. Pred týždňom užíval nasivin a teraz ma pauzu, pretože sa môže najviac 6 dní. Po akej dobe ich môže užívať znovu? Za posledné 4 dní je tiež nekludny pri dojčení a prsníky nemám už tak naliate ako predtým. Taktiež som včera spozorovala zmenu farby stolice, v ktorej má zelené čiastočky a taktiež konzistenciu na veľmi riedku. Syn je dojčení od narodenia. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Syna ďalej dojčite, prikladajte ho čo najčastejšie, v tomto veku prichádza prvá laktačná kríza a dá sa prekonať len tak, že budete znova často dojčiť, pokojne až 8 aj 20 x denne. Je to prechodné, po dvoch troch dňoch sa to znova upraví. Zelená stolica nie je problém, ani riedka stolica nie je problém. Upraví sa, keď bude zase viac mliečka, niekedy je zelená aj dlhodobo.
  Oddychujte, upokojte sa a dojčenie bude znova bezproblémové. Tým že ste nervoznejšia z toho či máte dosť mlieka, či nie je chorý, tak máte menej oxytocinu a neuvolnia sa mliekvody amlieko netečie, preto je nervózne aj babatko.
  Nasivin viac nepoužívajte, ani neodsávajte vysávačom. Zvlhčite sliznicu nošteka sterimarom aj viackrát denne a odsajte odsávačkou s balónikom alebo cez ústa.

Podobné otázky

 • stolica

  , Autor: Mel22

  Dobrý deň, mám 5 mesačnú dcérku a plne ju kojím. Za posledné 2 týždne začala mať pravidelne zelenú stolicu. Mohlo by to byť tým, že jej moje mliečko už nestačí?
  Začať s príkrmami by sme mali až o mesiac.
  Vopred ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  S príkrmami môžete začať určite hneď po dovŕšení piateho mesiaca. Zelená stolica nie je dôkaz toho, že by jej vaše mliečko nestačilo. Ak priberá, má dosť mokrých plienok, je dieťa v poriadku. Môžete podávať probiotika, tie niekedy stolicu upravia.

 • Bolave brusko

  , Autor: natygara

  Dobry den pani doktorka,

  dcerka ma 18 dni. Vyzaduje si casto prsnik, prikladam aj kazdu hodinu. Skoro pri kazdom piti mava hlasne plyny, kaka riedke a do zelena sfarbene. Mam pocit ze aj bolest bruska sa pridava kvoli hlasnemu placu. Byva to najcastejsie cez den. Viete mi pomoct a poradit nieco na tu zvysenu plynatost? Citala som o Sab simolex, resp. Biogaia

  Dakujem krasne za odpoved
  Lucia

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Sú to normálne prejavy bábatka v jeho veku. Môžete podávať sab simplex alebo espumisan alebo coli prev.
  Zelená stolica nech vás vôbec neznervózňuje.
  Kojte na požiadanie, aj každú hodinu. Postupne sa režim upraví.
  Sledujte počet mokrých plienok, ak má dosť mliečka má ich byť 5-8/ 24 hodín

 • Dojčenské mlieko

  , Autor: Mischellll

  Dobrý deň pani doktorka,

  chcela by som sa Vás opýtať, či máte nejaké skúsenosti s dojčenským mliekom Beba Sensitive? Resp.aká je po nej stolica u bábätka?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem presne odpovedať, pretože stolica bábätka sa často mení, nie len v súvislosti so značkou mlieka. Predpokladám však, že je to kvalitné mlieko, ktoré deti dobre znášajú pre ten systém senzitívneho spracovania mlieka.

 • Zelena stolica

  , Autor: Monculiatko16

  D9brý deň, mam mesacnu dcerku ktoru plne dojcim a posledne dva tyzdne ma zelenu stolicu neviete mi prosim poradit preco?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem prečo má zelenú stolicu ale u detí to býva. Ak je spokojná, dobre priberá má dosť mokrých plienok a ak je náhodou ešte aj trocha žltá, nie je potrebné to riešiť.

 • Zápcha pri užívaní zeleza

  , Autor: merys

  Dobrý deň , pani doktorka neviem čo mám robiť , dcéra má osem mesiacov a užíva železo dvakrát denne , má anemiiu ,ale začalo ju zapekať z toho... Dávam jej probiotiká ovocie masáže , tepla plienka na brusko ...ale nepomáha , málokedy sa vykakať pekne ...väčšinou musím dávať každý tretí deň rúrku a keď jej trochu pokruzim v konečníku vyjde tvrdá stolica a za tým už redšia ...a takto fungujeme...neviem však či sa môže rieka tak často používať ... Ako jej môžem ešte pomôcť sa vykakať?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Býva to vedľajší nežiaduci príznak liečby železom, niekdy majú zase skôr hnačku.
  Zmeňte probiotikum na iné, podávajte tekutiny, vyraďte zo stravy ryžu varenú a mrkvu varenú, ponúkajte už prípadne aj jogurt. Niekedy ak je zápcha veľmi vážna treba zmeniť preparát železa alebo dávkovanie rozdeliť na viac dávok

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: