Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Rektálna rúrka

    Dobrý deň pani doktorka,moja dcéra má mesiac aj týždeň,posledné dni ju každý večer pred večerným jedením bolí bruško,dosť plače,prvú pol hodinu skúšame cvičiť,masírovať,ale nezaberá,tak nakoniec použijeme rektálnu rúrku,chcela by som poznať Váš názor,či jej tým môžeme nejako poškodiť,nechcem niečo zanedbať,keďže na internete v rôznych diskusných fórach čítam rôzne názory. Cez deň sa vyprázdňuje úplne normálne,bez problémov,ani s vetrami nemáme problémy. Používame aj kvapky Babycalm a pijem 2-3 šálky fenyklového čaju denne. Dcéra je plne dojčená. Ďakujem pekne. Monika

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zaujímalo by ma, čo sa stane, keď jej zavediete rektálnu rúrku. Pravdepoobne sa vykaká. Ona je predtým taká nepokojnejšia, lebo si chce začať kakanie, ale malé deti to niekedy nevedia. Alebo ich len talčia vetry a kakať ani nepotrebujú. Je bežné, že deti v tomto veku majú stolicu len raz za niekoľko dní. Keď jej pomáhate rektálnou rúrkaou, pravdepodobne si sama to kaknie ani dlho nebude vedieť začať, lebo bude čakať na ten podnet tou rúrkou. Myslím, že stačí dať jej bybycalm alebo coli prev, masírovať ju, uložiť na bruško a jej ťažkosti po určitom čase / myslím v danej chvíli/ prejdú aj bez použitia rektálnej rúrky. Na druhej strane jej použitím rektálnej rúrky nijako neubližujete vzmysle, že by ste jej spôsobili bolesť, ochorenia a podobne.