Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zápcha

    Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som sa opýtať či babatká krmené umelým mliečkom môžu nemať stolicu každý deň. Mám doma 5 týždnoveho chlapčeka a trapi nas bolesť bruška..nemôže sa vykakat (tlačí ale neide mu a zvyčajne to končí riadnym plačom)..skusili sme všetko masaže cvičenia čajiky obklady kupel. Nakoniec sme skusili rektalnu rurku po ktorej sa vykakal ale povedali nám aby sme to nerobili často lebo by si na to mohlo dietatko zvyknut. Moja otazka je že ako dlho môže nemať dieťatko stolicu pri UM. A po kolkých dnoch bez kakania možem tu rurku použiť nech sa tolko netrápi. Ďakujem za odpoveď. Labudová

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Najprv ani umelo živeným deťom nie je potrebné ale ani vhodné podávať žiadne čajíky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Aj umelé mlieko, formula zabezpečí prívod tekutiny aj energie.
    Rektálna rúrka len oddiali schopnosť dieťatka začať si kaknie. Musí totiť uvolniť vonkajší zvierač, aby sa uvolnil konečník, s tým majú detičky niekedy problém, musi sa to jednoducho naučiť. Nechajte ho , nech sa pučí, dvíha nožičky niekedy aj mrnčí, ale len tak príde na to, ako sa to robí, aby sa kakanie začalo. pokial nezvracia, nemá krv na stolici, prdká, nie je čo riešiť. Nikedy pri bolesti bruška a kolikách veľmi pomôže podávanie probiotík, v tomto veku napr. swis lactobacil. Niekedy si bábätko dobre začne kakanie v polohe na brušku. To, že nekaká denne nie je zápcha!