Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • hodnoty z krvneho testu na alergie

    , Autor: gorgiina

    Dobry den pani dr, chcem vas poprosit ci by ste nepozrela na tieto hodnoty a napisala mi ci tie ktore sa tykaju BKM a bielka su velmi vysoke a je to silna alergia alebo su bezne, nizke, nevyznam sa v tom...pecif. IgE pediatr. pozit: vaj. bielok 28,0 ++++
    vaj.žĺtok 0,8 ++
    burský orech 0,36 +
    sója 0,45 +
    zemiak 0,36 +
    alfa laktoglob. 0,62 +
    beta laktoglob. 15,9 +++

    diagnostikovali nam alergiu na BKM a vajecny bielok a neviem ci to znamena ze zltok mozem stale davat malemu. Ma 1 rok. Doteraz nemal ziadnu reakciu ako vracanie, hnacky bolesti bruska atd. Mali sme atopicky ekzem od 5 mesiacov do 10 mesiacov a pomaly sa vytratil cim menej mlieka maly pil. Teraz uz pije uplne malo. Len 250 ml v noci, papal jogurty, kase, cottage, maslo. Vsetko bolo organicke bio ale zakazali nam to aj ked maly absolutne nemal problem vsetko mu chuti a ani ekzem nemame. Chcem len vediet vas nazor ci tie hodnoty zodpovedaju takemu radikalnemu rezu ako vylucenie vsetkeho mliecneho zo stravy. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    K hodnotám testov sa neviem vyjadriť, sú tak pozitívne ako je napísané. Ale ako vidíte je tam mierna alergia aj na burský orech. Jedol ho niekedy? Bývajú tam totiž aj skrížené alergie alebo falošne pozitívne alergie. Celkovo by vám tie výsledky mal sprostredkovať imunológ, ktorý ich indikoval, lebo vždy sa musia zhodnotťi v kontexte celkového stavu dieťaťa. O výžive som vám napísala v predchádzajúcej odpovedi. Určite by som nateraz mlieko a mliečne výrobky vynechala a v určitom časovom odstupe, najmenej pol roka, by som skúsila začať jogurtom, postupne od jednej lyžičky postupne a 4 dni zvyšovať po lyžičkách až po plný kelímok. Sledovať reakciu. Podobne treba postupovať s vaječným bielkom, ale až po druhom roku života. Žĺtok z uvareného vajca na tvrdo by ste tiež mohli skúsiť, ale najskôr o mesiac.Margarín nepoužívajte, nátierku na chlebík skôr med alebo domáci lekvár, spočiatku nie z čevených plodov.