Poradňa mediátora

Poradňa mediátora
34 otázok

Na vaše otázky odpovedá JUDr. Martin Biskupič.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Striedava starostlivost a covid 19

  , Autor: Januska29

  Dobry vecer pan Biskupic..potrebujem sa nieco spytat. Ide o to ze s ex manzelom mame syna v stried.starostlivosti.. tyzden ja a tyzden on. A ide o to ze co hovoril pan Matovic ze bude zakaz vychadzania od 8.4.-13.4. A v piatok mi maju syna priviezt. Ex manzel je s dediny Gajary a ja som z Malaciek a potrebujem sa spytat ze ci mi ho mozu priviezt alebo nie..a ide o to ze vsetko namiesto otca mojho syna vsetko riesia stary rodicia..a vychovavaju ho a staraju sa oni a nie otec..dakujem za odpoved..kovacova jana

  Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

  Dobrý deň, ak som správne zachytil, o tomto návrhu pána premiéra sa má rozhodovať v pondelok, takže ešte toto obmedzenie neplatí. Zároveň, keďže nebolo oficiálne schválené, nepoznáme ani jeho oficiálny text, a teda konkrétne obmedzenia.

  Neviem Vám preto teraz povedať, či budete môcť Vášho syna počas tohto obmedzenia previezť medzi domácnosťami.

  Podotýkam, že v rámci mediačnej poradne sa snažíme nie rozhodovať o tom, kto je v práve a kto nie, ale sa snažíme rodičov motivovať a pomáhať im k dosiahnutiu dohody.

  Keďže už teraz je zrejmé, že je možnosť obmedzenia pohybu, čo by nepochybne skomplikovalo aj realizáciu súdom stanoveného styku so synom, už teraz Vám odporúčam dohodnúť sa s exmanželom, príp. jeho rodičmi, čo spoločne so synom urobíte, ak by obmedzenie pohybu bolo schválené a nemohli by ste syna previezť.

  Nepochybne je v záujme všetkých, kto sa o syna stará, aby vedeli čo v rámci ktorej alternatívy urobíte. A v neposlednom rade, podľa mňa najdôležitejší bod, už teraz je vhodné a potrebné syna pripraviť na eventuality, a teda v závislosti od veku mu vysvetliť, čo sa deje, a že možno u otca zostane dlhšie, príp. že k mame pôjde skôr.