Poradňa mediátora

Poradňa mediátora
34 otázok

Na vaše otázky odpovedá JUDr. Martin Biskupič.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Mimoriadna situácia

  , Autor: Gabika_S

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať, či má matka právo odoprieť otcovi stretávanie sa s maloletými deťmi v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie - COVID-19. Podľa rodičovskej dohody ktorú majú schválenú súdom pri rozvode, má otec právo stretávať sa v určitom vymedzenom čase. Momentálne sa matka vyhráža, že deti k otcovi už nepôjdu, nakoľko ich ohrozuje tým že sa stretáva s inými ľuďmi, pričom je na homeoffice, ale priateľka s ktorou žije chodí po dvojtýždňovej celofiremnej karanténe do práce, kde dodržiavajú hygienické preventívne nariadenia.

  vopred ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

  Dobrý deň,

  pred pár dňami bola zverejnená informácia zo strany Úradu komisára pre deti, že dnešná situácia je dôvodom na obmedzenie styku dieťaťa s druhým rodičom, pričom sa odvolávali na opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ).

  V súvislosti s touto informáciou sa vzniesla vlna kritiky (odporu), v dôsledku čoho musel reagovať aj ÚVZ. Na ich oficiálnej stránke nájdete informáciu zo dňa 20.3.2020, ktorou dementujú informácie, podľa ktorých by ÚVZ odporúčal alebo zakázal styk s druhým rodičom.

  Z uvedeného vyplýva, že žiadnym štátnym orgánom nebolo plošne rozhodnuté, že by sa nemali realizovať súdne rozhodnutia alebo dohody rodičov o úprave styku s dieťaťom.

  Na druhej strane, v legislatíve sú špecifikované "ospravedlniteľné dôvody", ktoré ospravedlňujú nerealizáciu styku s druhým rodičom.
  https://martinbiskupic.sk/vykon-rozhodnutia-vo-veciach-maloletych/

  Každý takýto prípad sa posudzuje individuálne a v prípade, ak by súd zhodnotil, že dôvody na narealizáciu styku neboli dané, rodič, ktorý styk zmaril, môže znášať právne následky (pokuta, zmena rozhodnutia a i.).

  Všetkým rodičom odporúčam, pokiaľ nechcú rešpektovať rozhodnutie súdu z dôvodu obáv o zdravie detí, aby vec vopred konzultovali s advokátom.

  V súčasnosti z dôvodu "zastavenia času" mnoho advokátov poskytuje bezplatné konzultácie občanom v súvislosti s touto krízovou situáciou, viď napr. https://www.sak.sk/web/sk/cms/news/form/list/form/row/129577/_event