Poradňa mediátora

Poradňa mediátora
35 otázok

Na vaše otázky odpovedá JUDr. Martin Biskupič.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Trvaly pobyt

  , Autor: Mala mama

  Dobry vecer, po prestahovani sa za teraz uz ex manzelom do zahranicia som dcere odhlasila trvaly pobyt na Sk.Ked sme boli v rozvodovom konani in bez mojho vedomia trvaly pobyt na Sk zas prihlasil.Mne neprisiel ziadny doklad z Sk.Co sa tyka starostlivosti a alimentov rozhodol sud v zahranici nakolko Sk sud nechcel rozhodovat pretoze tam nezijeme.V zahranicnom rozsudku je aj uvedene,ze trvaly pobyt ma byt zmeneny na maximalne prechodny.Doteraz sa nic nestalo,v lete ma pani na Sk urade vysmiala.Ako to prosim Vas riesit?Mozem odhlasit dcere trvaly pobyt na zaklade rozsudku zo zahranicia?Dakujem za odpoved

  Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

  Dobrý deň,

  čo sa týka rozhodovania o trvalom pobyte dieťaťa, o tomto spoločne rozhodujú rodičia dieťaťa. V prípade, ak nedôjde k dohode medzi rodičmi, rozhodne súd, pričom takéto rozhodnutie je záväzné. Zahraničný súd v danom prípade rozhodoval z dôvodu, že tam má Vaša dcéra obvyklý pobyt.

  V prípade, ak Vám úrady odmietajú prihlásiť dcéru na trvalý pobyt, pravdepodobne tam bude iná právna prekážka, s ktorou sa budete musieť obrátiť na advokáta.

  Z Vášho stručného popisu predpokladám, že bude potrebné najprv požiadať o uznanie cudzieho rozhodnutia a následne dieťa odhlásiť.

  V neposlednom rade, aj už súdom rozhodnuté veci je v určitých situáciách možné zmeniť dohodou rodičov, ktorá je vždy prednejšia, preto by som Vám odporučil zvážiť pokúsiť sa o dohodu s exmanželom prostredníctvom mediátora.