Poradňa mediátora

Poradňa mediátora
37 otázok

Na vaše otázky odpovedá JUDr. Martin Biskupič.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Manžel

  , Autor: Monky :)

  Dobrý večer ja by som sa chcela obratit s prosbou na Vas ze co mam robit s manzelom ak ma vždy iba ponizuje,reve pomne pre glupocinu,slovko prepac nepovie nevie pomaly somnou ani komunikovat sme spolu 11r.myslela som ze sa zmeni no za tych 11r slovko prepac nepadlo ani raz aj ked bol on na vine.ako vlastne nanho?co robit*,?v takom to pripade uz nevladzem dalej...ked sme v spolocnosti vzdy ma ponizuje nevie pekne povedat...jednoducho som prenho ako keby handra.Dakujem

  Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

  Dobrý deň, v prípade, že máte záujem riešiť vzťahovú otázku, zlepšenie komunikácie a pod., je vhodné vyhľadať párového terapeuta, ktorý s týmto manželom pomôže.

  Mediátor takúto kompetenciu nemá. Až v prípade, ak bude pre Vás situácia neriešiteľná a budete potrebovať vyriešiť právne otázky (napr. v súvislosti s odlúčením, rozvodom, starostlivosťou o deti, výživné, majetok a ďalšie), je vhodné osloviť mediátora. Ten manželom vytvorí vhodné podmienky na komunikáciu a zmierlivé riešenie právnych otázok.

Podobné otázky

 • Zadrzany znalecky posudok

  , Autor: zizzi

  Dobry den. S manzelom staviame dom. Momentalne je v stave, ze sa dnu robi elektrika a v tychto dnoch sme ziadali o hypoteku. Banka od nas vzala ziadost o hypotekarny uver, potvrdenie o poberani materskej a znalecky posudok v papierovej forme aj na CD. Banka nam spatne oznamila, ze momentalne neposkytuju hypoteky na rozostavane stavby, iba ak nieco zalozime. Kedze nemame co zalozit, chceli sme si hypoteku vybavit v inej banke, avsak tato banka nam nechce spat vratit posudok. Mame este jeden, ale ten potrebujeme ku kolaudacii. Pytali sme od banky posudok nazad, kedze nemaju produkt, ktory potrebujeme, a oznamili nam, ze za poplatok 25€ vratia kopiu. Velmi nas to nahnevalo a zaroven nas to zdrziava. Posudok sme si dali robit nezavislym znacom, stal nas 200€, preto nerozumiem, preco mame platit za nas posudok a dokonca len za kopiu, ked ONI nam nevedia hypotekarny uver poskytnut. Nedoslo k ziadnemu podpisaniu zmluvy, len sme podali ziadost. Moze toto urobit banka v nasom pripade? Dakujem vam za odpoved. Prajem pekny den.

  Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

  Dobrý deň, schvaľovanie hypotekárneho úveru sa riadi okrem základných zákonných povinností banky, aj obchodnými podmienkami banky. Niektoré banky majú pravidlo, že znalecký posudok nevracajú (z dôvodu, že znalecký posudok majú ako súčasť spisu). S týmito podmienkami ste mali byť vopred oboznámení a podpisom žiadosti o úver ste s nimi pravdepodobne súhlasili. V prípade, ak máte podozrenie, že banka porušuje Vaše práva, môžete sa obrátiť na Národnú banku Slovenska, ktorá vykonáva nad bankami dohľad.

 • Koronavirus

  , Autor: Johana15

  Dobrý deň. Bývalý manžel jazdí kamiónom, každý týždeň je v inej krajine. Vždy, keď sa vráti volá syna, aby sa s ním stretol. Ja som v 36 týždni tehotenstva. Nechcem, aby ma cez syna ohrozil nevie to pochopiť. Stále hovorí, že kamionisti majú výnimku. Ale ja som počula, že síce majú výnimku, ale keď o dva dni opäť odchádzajú, nemali by sa stretávať s nikým, lebo ich ohrozujú.

  Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

  Dobrý deň,

  obom Vám odporúčame prednostne využiť mediáciu, aby ste sa dohodli na osobitnom režime. Malo by byť v záujme rodičov chrániť zdravie spoločného dieťaťa, aj zdravie svoje.

  V prípade, ak by ste plánovali nerešpektovať súdne rozhodnutie o úprave styku, odporúčam vopred tento krok skonzultovať s advokátom, pre dobro všetkých troch.