Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
21,703 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • D-dimer

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    chcela by som sa spýtať na názor, či si myslite, že je normálne, že mám v 29.tt D-dimer 7,3, aj napriek tomu, že si od začiatku picham Clexane 0,4, keďže som po covide mala emboliu pred 3 rokmi a odvtedy mám dimer stále okolo 1,5-2. Bezohľadu na to či som si pichala injekcie alebo nie. Len v poslednom trimestri vraj najviac rastie, tak sa bojím, kam sa až vyšplhá a či mi niečo nehrozí, alebo malému. Ďakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, tehotenstvo je hyperkoagulačný stav, tzn. že niektoré parametre, ktoré sú mimo tehotenstva patologické, sú naopak počas tehotenstva normálne. D-dimér je v tehotenstve normálne zvýšený. Počas normálne prebiehajúceho tehotenstva sa hladiny D-diméru plynule zvyšujú až do pôrodu. V literatúre sa uvádzajú hodnoty D-diméru v III. trimestri do 1.5 mg/l. Normy D-diméru v tehotenstve v III. trimestri sú relatívne hodnoty. Dôležité je sledovanie dynamiky, teda postupného nárastu hodnôt, a súčasne klinických príznakov u pacientky. Súčasne je nutné prihliadať k ďalším rizikám, ako je vrodený trombofílny stav, prekonaná trombóza, či embólia, varixy, vek, obezita, ... Ak máte nasadený nízkomolekulárny heparín a sledované tehotenstvo je v poriadku, nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, v tomto prípade najmä hematológa, ktorý Vám podľa výsledkov vie upravovať, teda aj navyšovať potrebnú dávku nízkomolekulárneho heparínu.

Podobné otázky

  • Svrbiace červené vyrážky na bruchu

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    chcela by som Vás poprosiť o radu. Som v 37 tt, a pred 4 dňami sa mi na bruchu vyhádzali drobné červené veľmi svrbiace vyrážky. Na pohotovosti mi bol urobený krvný obraz, a tiež biochemia, s tým, že všetky výsledky mám v norme. D-dimér mi pravidelne kontroluje interná lekárka, minulý týždeň som mala hodnotu 1,77 a fibrinogen 4,64, pričom ani predtým som, podľa lekárky, nemala hodnoty vyššie ako je norma. Na pohotovosti som dostala Dithiaden, ktorý ale vôbec nepomáha, taktiež som si kúpila krém Bepanthen Sensiderm. Mám však pocit, že pri natieraní si tie vyrážky len roznášam na ďalšie miesta, keďže sa mi už objavili aj na prsiach, chrbte, a chrbte rúk, zopár ich mám aj na nohách, hlavne v miestach, kde sa mi brucho pri sedení dotýka nôh. Neviem si vôbec vysvetliť z čoho by to mohlo byť, nemám žiadnu alergiu na potraviny, nemenila som ani kozmetické prípravky, ani pracie prostriedky. Nejedla som nič nezvyčajné. Posledných 20 dní som si pichala do ramien Fraxiparine 0,4, nakoľko som v posledných týždňoch mala veľmi silné závraty, a na základe tachykardie (nad 130 úderov/min) zistenej u internej lekárky, mi nasadila preventívne tieto injekcie (aj na základe toho, že od detstva trpím na reumatoidnu artritídu, momentálne už v štádiu axiálnej spondylartritúdy, a taktiež môj otec mal nedávno zistenú vrodenú trombofíliu, pričom mu hematologička odporúčala, aby sme sa dali vyšetriť aj my, jeho deti - vyšetrenie som zatiaľ ale neabsolvovala). Okrem závratov, a bolestí chrbta je priebeh tehotenstva bezproblémový.Čítala som, že tieto injekcie môžu aj po niekoľkych dňoch užívania vyvolať takúto reakciu. Je možné, že sa mi tieto vyrážky objavili ako reakcia na tento liek? Mám predpísané ďalšie tri balenia týchto injekcií, avšak neviem, či si ich mám ďalej pichať alebo nie. Pri samotnom pichaní ma od začiatku injekcia veľmi štípe, následne sa mi v mieste vpichu vytvorí červený fľak, ale po natretí octanovou masťou zmizne. Moja interná lekárka, aj gynekologička majú momentálne tento týždeň dovolenku, a na prvú poradňu do nemocnice idem až o zopár dní. Na pohotovosti sa mi k pichaniu týchto injekcií nevyjadrili. Môžem skúsiť vynechať tieto injekcie na pár dní, aby som zistila, či sa mi vyrážky zmiernia?
    Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, áno, skutočne sa môže jednať o alergickú reakciu na injekcie nízkomolekulárneho heparínu. Je vhodné to skonzultovať s ošetrujúcimi lekármi, prípadne viete navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť, aj skôr ako podľa objednania, ak majú Vaši spádoví ošetrujúci lekári dovolenku. Je možné zmeniť preparát nízkomolekulárneho heparínu, napríklad na Clexane. Ak máte injekcie nízkomolekulárneho predpísané čisto iba preventívne, môžete ich skúsiť na pár dní vysadiť, vhodnejšie je, ako som písal navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

  • D dimer

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,
    V minulosti som v 33tt mala odtrhnutie placenty a dieta sa narodilo predcasne. Vznikol mi hematon, ktory odtrhol placentu od maternice. Po aj pred tehotenstvom som nemala problemy s krvou ani tromobozami. Aj vsetky vysledky z hematologie boli vzdy ok. Momentalne som opat v 33 tt.a moj d- dimer je 2,36 ( HEMOGLOB.KE 118 a hematokrit 0.35) ostatne vysledky su v norme.
    Myslite ze vysledom d- dimeru je poriadku na dany tyzden tehotenstva? Netreba si pichat nieco na zrazanie krvy. Obavam sa aby sa situacia neopakovala.

    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, tehotenstvo je hyperkoagulačný stav, tzn. že niektoré parametre, ktoré sú mimo tehotenstva patologické, sú naopak počas tehotenstva normálne. D-dimér je v tehotenstve normálne zvýšený. Počas normálne prebiehajúceho tehotenstva sa hladiny D-diméru plynule zvyšujú až do pôrodu. V literatúre sa uvádzajú hodnoty D-diméru v III. trimestri do 1.5 mg/l. Normy D-diméru v tehotenstve v III. trimestri sú relatívne hodnoty. Dôležité je sledovanie dynamiky, teda postupného nárastu hodnôt, a súčasne klinických príznakov u pacientky. Súčasne je nutné prihliadať k ďalším rizikám, ako je vrodený trombofílny stav, prekonaná trombóza, či embólia, varixy, vek, obezita, ... Ak sú výsledky vyšetrení realizované hematológom v poriadku, hematológ neindikoval nasadenie nízkomolekulárneho heparínu a sledované tehotenstvo je v poriadku, nemusíte sa obávať. Samozrejme, z preventívneho hľadiska, aj vzhľadom k anamnéze, Vám nie je problém nasadiť profylaktickú dávku nizkomolekulárneho heparínu. Je vhodná konzultácia hematológa s gynekológom.

  • Trombofilny stav v tehotenstve

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,

    tento rok som prekonala dva potraty - missed ab. vyvoj sa zastavil vzdy medzi 7-8tt.
    Bola som odoslana na hematologiu kde mi bol zisteny vrodeny trombofilny stav Protrombin G20210A heterozygot Deficit FXII - 24%... a pozitivny D-dimer 2,44....
    hematolog mi do spravy napisal: V pripade potvrdenia dalsej gravidity sa priklanam k nazoru k medikametoznej tromboprofylaxii LMWH od dna potrv.grav.do konca sestonedelia.
    Co to pre mna v tehotenstve znamena? Budem si pichat injekcie od samtoneho zaciatku tehotenstva? Injekcie zvykne predpisovať aj gynekológ?
    Je to vazny stav?, budem musiet byt viac sledovana?
    Myslite ze ta zistena geneticka mutacia mohla byt pricina potratov?

    Dakujem za odpovede.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, ak máte potvrdený trombofilný stav, je to možná príčina opakovaných potratov. Áno, bude potrebné si aplikovať injekcie nizkomolekulárneho heparínu podľa odporúčaní. Ak gynekológ vie predpísať injekcie nizkomolekulárneho heparínu, na mieste je však spolupráca hematológa s Vašim obvodným gynekológom.

  • Vysetrenie krvi

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, moja Dr. mi hned pri potvrdeni tehotestva brala krv, predpokladam na nejake zakladne vysetrenia. Ak by som mala zvysenu zrazanlivost krvi, prislo by sa na to?

    bolo vysetrovane:
    skíning protilátok nepriamym AGH testom stlpcovou aglutináciou,
    vysetrenie krvnej skupiny
    stanovenie D-diméru, aktivovany praciálny tromboplastínovy cas (APTT)
    stanovenie hladiny fibrinogenu, protromínový čas (Quick,tromboplastínovy cas)
    Automatizovane pocítanie komplexneho krvného obrazu: Hb, Er, Htk, indexov Er, Le a trojparametrového diferenciálneho obrazu Le, trombocytov a indexov Tr

    dakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, vyšetrenie krvného obraz a koagulačných parametrov patrí k základným odberom pri potvrdení tehotenstva a zakladaní tehotenského preukazu. Tehotenstvo je hyperkoagulačný stav, takže niektoré parametre koagulácie sú zvýšené štandardne. Ak by sa Vášmu obvodnému gynekológovi nepozdávali výsledky krvi, odoslal by Vás k hematológovi. Pri nejasnostiach sa ho nebojte pýtať.

  • fraxiparine

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Váš názor. Som v 9. tt dnes mi brala moja obvodná lekárka krv po konzultácii s hematológom, kvôli podozreniu na zvysenu zrazanlivosti krvi. Nemala som žiadne nejaké výrazné symptomy, sem tam ma zabolelo v nohe a niekedy som sa tak viac nadýchla alebo zadýchala, akoby som potrebovala viac vzduchu ale necítila som to ako veľkú vec, používam pregesterón 100 večer vaginálne, d-dimér mi vyšiel 0,915, ak dobre viem táto hodnota je normálna v prvom trimestri. Lekárka mi odporučila pichať si fraxiparine 0,4 , je to aj podľa Vás nutné pri tejto hodnote? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, nizkomolekulárne heparíny sa odporúčajú užívať nie pre hodnoty D-diméru, ktorá je ako ste správne povedali v tehotenstve normálne zvýšená, ale pre hodnoty dalších koagulačných parametrov. Nepoznám však žiadne bližšie informácie ani výsledky krvi, ak Vám však bola odporúčaná liečba nizkomolekularnym heparínom, asi na to dôvod je.