Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,300 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • D dimer

  , Autor: Riky

  Dobry den,
  V minulosti som v 33tt mala odtrhnutie placenty a dieta sa narodilo predcasne. Vznikol mi hematon, ktory odtrhol placentu od maternice. Po aj pred tehotenstvom som nemala problemy s krvou ani tromobozami. Aj vsetky vysledky z hematologie boli vzdy ok. Momentalne som opat v 33 tt.a moj d- dimer je 2,36 ( HEMOGLOB.KE 118 a hematokrit 0.35) ostatne vysledky su v norme.
  Myslite ze vysledom d- dimeru je poriadku na dany tyzden tehotenstva? Netreba si pichat nieco na zrazanie krvy. Obavam sa aby sa situacia neopakovala.

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tehotenstvo je hyperkoagulačný stav, tzn. že niektoré parametre, ktoré sú mimo tehotenstva patologické, sú naopak počas tehotenstva normálne. D-dimér je v tehotenstve normálne zvýšený. Počas normálne prebiehajúceho tehotenstva sa hladiny D-diméru plynule zvyšujú až do pôrodu. V literatúre sa uvádzajú hodnoty D-diméru v III. trimestri do 1.5 mg/l. Normy D-diméru v tehotenstve v III. trimestri sú relatívne hodnoty. Dôležité je sledovanie dynamiky, teda postupného nárastu hodnôt, a súčasne klinických príznakov u pacientky. Súčasne je nutné prihliadať k ďalším rizikám, ako je vrodený trombofílny stav, prekonaná trombóza, či embólia, varixy, vek, obezita, ... Ak sú výsledky vyšetrení realizované hematológom v poriadku, hematológ neindikoval nasadenie nízkomolekulárneho heparínu a sledované tehotenstvo je v poriadku, nemusíte sa obávať. Samozrejme, z preventívneho hľadiska, aj vzhľadom k anamnéze, Vám nie je problém nasadiť profylaktickú dávku nizkomolekulárneho heparínu. Je vhodná konzultácia hematológa s gynekológom.

Podobné otázky

 • Zvýšený fibrinogén a d dimer

  , Autor: Niki280293

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa opýtať na Váš názor.
  Na kontrolnóm odbere na hematologii mi bolo zistené že v 29tt mam fibrinogen 6 a d dimer 0.57.
  Predpísali mi clexan 0.2 na 6 týždňov avšak druhá pani dr povedala že je to ešte normalna hodnota v tehotenstve. Mám vrodenú trombofilnu poruchu zrážania krvi heterozygot.
  Jeden vraví pichať druhý že nie. Čo by ste mi poradili vy? Ďakujem :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, máte predpísanú najnižšiu možnú dávku nizkomolekulárneho heparínu. Ak máte potvrdený vrodený trombofílny stav, je vhodnejšie aplikovať si nizkomolekularny heparín podľa odporúčania.

 • 22.tyzden tehotenstva - znizene trombocyty a zvyseny D Dimer

  , Autor: Nikata

  Dobrý deň p. doktor,
  momentálne som v 22.týždni tehotenstva po IVF. Z krvného obrazu mi vyšli výsledky, že trombocyty mám len 113 (norma 140- 420) a P-D-Dimér naopak zvýšený - hodnota 2,91 (norma 0,00 - 0,55 mg/l FEU). p. doktorka na hematológii mi dala nato fraxiparin 0,3, bližšie mi nevysvetlila o čo ide, a či to môže byť problém pre bábätko, resp. či niečo hrozí.
  Pred IVF mi z hematol. vyšetrení vyšla - mutácia PAI-1 4G/5G homozygotná forma, bez elevácie PAI-1 Ag., - k tomuto vravela, že nie je to žiaden problém pri tehotenstve, tak neviem.
  Poprosím Vás o radu, ako postupovať a či tie výsledky z krvi nemôžu ublížiť, resp. ohroziť bábätko, o bábo sme sa snažili 4 roky, tak nechcela by som nič zanedbať.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, D-Dimér je v tehotenstve normálne zvýšený, nie je to nič neobvyklé, rovnako tak hodnoty krvného obrazu, hlavne hemoglobín, hematokrit a trombocyty môžu klesať. Nepoznám všetky výsledky krvi, ale hematológ vie, čo robí. Štandardne sa ako profylaxia (prevencia) predpíše nízkomolekulárny heparín. Aplikujte si Fraxiparine 0,3ml dľa odporúčania. Užívať môžete aj železopreparát Globifer Forte, ktorý je voľnopredajný. Postupujte podľa odporúčaní hematológa a pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach ho kontaktujte.

 • zápal žíl

  , Autor: ani

  Dobrý deň! Najprv sa chcem poďakovať za Vašu odpoveď, k predchádzajúcej otázke. Teraz by som sa však chcela opýtať znova, som v 31+7 tt. a dmám krčové žili takmer celé tehu. nosím vysoké kompresívne pančuchy a užívam detralex 2 tabl., aj napriek tomu som teraz dostala zála žily, bola som na vyšetreniach tak mi našťastie zistili že je to len povrchový zápal ale mám vysoké d dímeri a tak si musím pichať fraxiparín, no moja otázka je skôr spojená s tým, že či si môžem prikladať na tú zapálenu žilu višnievskeho masť tú mi dala moja obvodná lekárka keď som prišla s problémom a nikde sa neviem dočítať či ju vôbec môžem používať, či sa nemôže bábätku niečo stať, dokonca mám pocit akoby sa teraz po tých dvoch dňoch trochu menej hýbalo , či to nemôže byť spojené s tým zápalom či to nemohlo mať vplyv aj na neho teda ten zápal? Možno si to len namýšlam alebo sa príliš pozorujem do poradne idem až o týždeň , tak sa pre istotu radšej pýtam. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  spomínaná masť pri lokálnom použití by nemala škodiť. Čo sa týka pohybov ak ich pociťuje menej alebo sú dni keď dieťatko necítite vôbec je nutné ísť k lekárovi aj skôr.