• Pôrod

    Dobrý deň pán doktor,

    chcela by som sa Vás opýtať na pár otázok. Na začiatku som momentálne v 38tt (konkrétne 37+3), v piatok na poradni mi moj gynekológ povedal, že som otvorená už na 4cm. Chcela by som sa opýtať podľa Vašej praxe a skúsenosti, kedy alebo skôr pri akom náleze musím byt otvorená keď sa bude predpokladať že mi odtečie/praskne plodová voda, a koľko predpokladáte že môžem takto vydržať, kým začnem rodiť. A tiež mi lekár povedal že tým že som aj ja chudá aj moje bábätko je menšie (2,5kg) nakoľko ani nemám veľké bruško, tak mi povedal že to vyzerá na krásny rychly pôrod. Viete mi povedať na základe čoho sú takéto predpoklady? :) a tiež že, čo v tomto prípade môže predstavovať pojem “rýchly pôrod”, aké časové rozmedzie, vopred Vám dakujem za objasnenie. :)

    Dobrý deň, bohužiaľ, na Vašu otázku Vám odpovedať neviem. Na to Vám neodpovie nikto. To, kedy porodíte je niečo obdobné, ako by ste sa ma spýtali na výherné čísla v lotérii o 2 mesiace v stredu. Plodová voda môže odtiecť pri úplne nezrelom náleze, kedy je krčok maternice neskrátený a prakticky uzavretý, niekedy odtečie plodová voda keď je pacientka otvorená na 8 cm, inokedy prepichujeme plodové obaly my. Čo sa týka otvorenia, mal som pacientku, ktorá mi chodila otvorená na 4 cm viac ako 3 týždne a nakoniec porodila 2 dni po termíne. Logicky, čím menší plod vychádza a čím pôrodné cesty dozrejú "bezbolestne", teda neotvorila ste a vplyvom kontrakcií ale vplyvom hormonálnych účinkov na pôrodné cesty, tým je predpoklad, že pôrod bude prebiehať rýchlejšie. Ľahšie sa rodí 2600g dieťa ako 4600g dieťa. Rýchly pôrod je tiež širší pojem. Ak hovoríme o tzv. prekotnom pôrode, žena môže porodiť do pol hodiny, či hodiny od nástupu kontrakcií. Ak však žena porodí do 3 - 4 hodín od nástupu pravidelných kontrakcií, tiež to považujeme za pomerne rýchly pôrod.