Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,496 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Ultrazvuk

  , Autor: kikus

  Dobrý deň,
  Na poradni mi lekarka povedala ze mame väčšiu hlavičku , chcela by som vediet vas nazor , či je to v poriadku alebo je tam velký rozdiel .
  Podľa:
  PM 30+3
  BPDxFOCD 32+3
  TADxAPD 32+1
  FL 29+2
  zodpovedá g.t 31+0
  Ďakujem.S pozdravom.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, popisované biometrické parametre plodu sú v norme. Nemusíte sa obávať.

Podobné otázky

 • Silné pichnutie pri prudkom vstani

  , Autor: Florencia 5

  Áno rozumiem len ma zaujíma či pre to pichnutie keď som prudko vstala od stola existuje nejaké vysvetlenie alebo či je nutné ísť pozrieť ultrazvuk. Preto sa pýtam. Neboli má nič. Len v tej chvíli ako som prudko vstala tak to silné pichnutie bolo v ľavom podbrušku a bolo to bolestivé a nepríjemné ako keď si kychnem intenzívne a tak to bolelo. Preto sa vás pýtam že či je to v poriadku aj v tomto týždni 17+4tt. Lebo dávam si pozor na zle pohyby ale stane sa že keď si kychnem tak to zabolí v jednej strane podbruska ako aj pri zlom pohybe alebo prudkom vstávaní. Len mam obavy či je bábätko v poriadku. A či je takéto pichnutie silné bodave v poriadku? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pravdepodobne ste pocítili svaly prednej steny brušnej alebo väzy maternice. Kýchnutia sa báť nemusíte. Občasné kýchnutie nemá na tehotenstvo žiadny vplyv. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa. Takto sa nedá viac vyjadriť.

 • Ultrazvuk

  , Autor: Florencia 5

  Ešte sa potrebujem uistiť v jednej veci som 15+5tt a od začiatku tehotenstva som bola na sone okolo 17 krát najskôr kvôli špineniu a krvácaniu potom štandardné vyšetrenie potom som menila gynekológa a niekoľko krát som bola na sone u rôznych gynekológov doktorov lebo som sa nevedela rozhodnúť kvôli zmene bydliska a potom zase pohotovosť kvôli špineniu. Nikdy ma nesonovali viac ako 10 min. Niektoré boli dokonca Max minútu ale potrebujem vedieť či môže sono zabiť bábätko že mu napríklad prestane biť srdiečko čítala som rôzne štúdie teraz mám ísť v utorok zase na poradňu no potrebujem vedieť či aj pri takomto množstve ultrazvukov iba klasické sono nie zvukové či je dôvod na obavy alebo sa nemusím báť? Ide o to že vždy po sone ma bolelo podbrusko. Niekedy boli prístroje novšie niekedy ešte z čias socializmu ale aj tak sa chcem informovať či niečo hrozí ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď ste absolvovali pomerne početné USG vyšetrenia, a to ešte nie ste ani v polovičke tehotenstva, na tehotenstvo to vplyv nemalo. Nemusíte sa obávať.

 • Ultrazvuk

  , Autor: Florencia 5

  Ešte sa spýtam na ten ultrazvuk nevadí aj keď je napríklad starší usg pristroj akože dajme tomu ešte zo socializmu....že či to neškodí. A dajme tomu tie usg trvali jeden 10 min je to ešte bezpečné ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, je. To by ste museli byť ultrazvukovaná niekoľko hodín každý deň. Nemusíte sa obávať.

 • Ultrazvuk

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň chcem sa len ubezpečiť od začiatku tehotenstva som chodila každý týždeň na ultrazvuk kvôli špineniu alebo problémom s kŕčmi. Vždy to prebiehalo len pár minút robili mi sono vaginálne a potom aj brušne. Potom som menila lekára tak som bola na sone aj dva krát do týždňa lebo sme riešili veci ohľadne zmeny tak som dala len pozrieť niekedy to trvalo ozaj ani nie minútu. Už som myslela že budem chodiť na sono ozaj len raz za mesiac ale zase som spinila tak som bola zase každý druhý deň. Som len 15+0tt chcem sa spýtať či hrozí nejake nebezpečenstvo? Alebo je ultrazvuk sono úplne bezpečné ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, aj keď častejšie, ale krátkodobé USG vyšetrenie nemá na vývoj plodu negatívny vplyv. V súčasnosti sa už používajú moderné USG prístroje, ktoré neuvoľňujú enormnú dávku USG žiarenia. Špinenie do 16. týždňa tehotenstva je pomerne časté. Súvisí najčastejšie s tvorbou cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Placenta praevia

  , Autor: Ami24

  Dobrý deň, pred pár dňami som bola na pohotovosti v nemocnici kvôli tomu že som mala menštruačné bolesti v podbrušku a v krížoch a môj Gynekolog už neordinoval. Bola som presne 28+0 tt. Mam diagnózu placenta praevia diagnostikovanú od 17 tt. Na pohotovosti mi robili pasy či nemám kontrakcie a dokonca aj vaginalny ultrazvuk aj keď viem, že by sa to pri tejto diagnóze nemalo robiť. V správe mam napísané, že žiadne kontrakcie ( vraj to boli asi len falošne alebo mi len rástla maternica), krčok 5,5 cm a placenta prekrýva 1,5 cm vnútornú bránku. Prerastenie do jazvy po prvom cisárskom reze alebo svaloviny maternice vraj nemám. Moja otázka znie či mi mohli poškodiť plod keď mi robili pasy v takom skorom týždni plus či pri tejto placente praevia musím naozaj len ležať ? Je potrebná aj magnetická rezonancia ?
  Ďakujem pekne za vašu odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vaginálny USG sa pri diagnóze vcestnej placenty robiť môže, v niektorých prípadoch dokonca aj musí. Pacientka by však nemala byť palpačne vaginálne vyšetrená. Realizovaniíe CTG záznamu tehotenstvu neškodí, ani nemá žiadny negatívny vplyv na maternicu, či plod. Dôvod na magnetickú rezonanciu nevidím, ak sa nejedná o placenta accreta spectrum. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, nálezy, ani výsledky vyšetrení, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.