• Chyby

    , Autor: Patiik

    Dobrý deň dnes som bol na morfologickom vyšetreni . Som v 19w5d kde mi namerala hodnotu NF 6,01mm ostatné bolo všetko okej. Odporučila nifty ale z finančného dôvodu si nemôžem dovoliť. Chcem sa opýtať čo znamená tá hodnota toho? Čo môže byt dieťaťu? Môže byt v hlave zdravé ale mať zdravotne problémy alebo zdravotne Ok sle v hlave inak ? Viete mi povedať sle chyby napr?

    Dobrý deň, hodnota NF by nemala presahovať 6 mm, takže u Vás bola nameraná naozaj hraničná hodnota normy, ktorá ešte nemusí nič znamenať a plod môže byť úplne v poriadku. NF (nuchálny edém) je ultrazvukový marker používaný v II. trimestri, ide o analógiu markeru NT, kedy sa meria hrúbka kožnej riasy na záhlaví plodu.
    Patológii plodu spojených so zvýšenou hodnotou NF môže byť viacero, najčastejšie je to chromozómová anomália plodu, vrodená vývojová chyba plodu (srdce, veľké cievy, kostra), vrodená infekcia plodu (parvovírus B 19, cytomegalovírus), metabolické ochorenie,
    hematologické ochorenie plodu (anémia). Treba však povedať, že rovnako ako pri meraní NT, musia byť aj pri meraní NF dodržané veľmi presne stanovené podmienky. Pri ich nedodržaní nie je možné považovať vyšetrenie za správne a valídne. Vyšetrenie musí vykonávať skúsený lekár, držiteľ certifikátu FMF. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, výsledky testov z I. trimestra, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam postupovať podľa odporúčaní lekára ktorý má špecializáciu z maternofetálnej medicíny a ktorý Vám vyšetrenie realizoval.