• extrakcia zubu

    , Autor: Dušana_1

    Dobrý deň, pán doktor, potrebovala by som poradiť, chcela by som počuť názor viacerých. Bola som na kontrole u stomatochirurga, lebo posledný týždeň mám citlivejšiu osmičku. Vidím, že sa mi tlačí, bolí ma mierne z toho časť okolo sánky, ale inak nič neznesiteľné, len pociťujem to tlačenie a je to citlivejšie pri umývaní zubov, keď cez to prejdem kefkou, ale že pre istotu idem na kontrolu. Zubár povedal, že mám zatiaľ zápal okolo korunky a trošku hnisu mi tam vyteká keňď zatlačí na to ďasno, zatiaľ mi to lokálne len vypláchol a odporučil mi extrakciu. Len ja neviem či v tehotenstve môžem. som momentálne na konci prvého trimestra 11tt. Prípadne, možno mi chcel dať aj antibiotiká. Ale tá extrakcia je vôbec možná ? a s anestéziou ? prípadne aspoň antibiotiká ? Zápal nemôže byť silný, lebo výrazné bolesti nepociťujem, normálne jem, ale nechcem buď extrakciou, antibiotikami alebo zápalom samozrejme ohroziť bábätko. Čo odporúčate pacientkam vy v takýchto prípadoch ? ďakujem

    Dobrý deň, k nálezu a stavu a nutnosti vytiahnutia zuba sa musí vyjadriť stomatológ, ktorý to vie posúdiť, či je to nevyhnutné realizovať ihneď, prípadne to znesie odklad. Užívanie antibiotík v tehotenstve, aj v prvom trimestri, je možné, záleží však od typu antibiotík. Samozrejme treba myslieť aj na infekciu, ktorá môže byť skrytá a spôsobiť reakciu organizmu, čo by tiež mohlo mať vplyv na tehotenstvo. Postupujte podľa odporúčaní stomatológa.