Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,285 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Vyšetrenia

  , Autor: Erra77tttt

  Pán doktor, prosím Vás objasnite mi nejasnosti ohľadom povinných vyšetrení v tehotnosti. Momentálne som v 19/3tt. Doteraz mám absolv. v 12/4 PTS s odberom a v 14/5 Trisomy xy na vlastnú žiadosť. Obe vyšetrenia sú negatívne. Vo štvrtok som hovorila so sestričkou (s mojim gynekológom sa dá komunikovať iba cez sestričku) a pýtala som sa na Tripple test. Ona vravela, že tú mi robili počas PTS v 12/4. Ale počas toho vyšetrenia boli skúmané parametre voľný beta hcg, Papp-a v kombinácii s výsledkami usg. To sa považuje za Tripple test? Potom mi navrhla, aby som išla budúci štvrtok na Double test, a dodala, že ten má byť spravený do 20 tt. Keď jej nezavolám, tak ten Double nemám spravený... Podľa Vás pán doktor, má význam ísť na Double, keď Trisomy je v poriadku? Je pacientka, ktorá má upozorniť ambulanciu na jednotlivé povinné testy? Chodím pravidelne na poradne, komunikujem s pánom doktorom, informujem sa, nabudúce však idem v máji, preto sa informujem u Vás.   Ďakujem pekne, prajem Vám pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Triple test sa vyšetruje štandardne u každej pacientky v 16. - 17. týždni tehotenstva. Je to pacientkou neplatené vyšetrenie. Niektorí lekári to však už považujú za obsolentné vyšetrenie. PTS (prvotrimestrálny screening), ako aj Trisomy test sú platené vyšetrenia, ktoré majú ale vyššiu výpovednú hodnotu, ako Triple test. PTS sa však nerovná Triple testu. Treba však rozilišovať skríning v I. trimestri bez merania NT, integrovaný skríning aj s meraním NT, Double test, Triple test a NIPT. Ak ste mali realizované PTS, ako aj Trisomy test s negatívnym výsledkom, nemusíte sa obávať. Odporúčam realizovať morfologické USG v 20. - 22. týždni tehotenstva.

Podobné otázky

 • Placenta

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň včera som bola na pohotovosti kvôli bolestiam. Včera som mala veľmi bolestivý ultrazvuk cez brucho. Doktor silno veľmi silno tlačil na brucho aby dačo vôbec videl na pohotovosti mi povedali že je zbytočne že mi robil aj vaginálne aj brušné sono a že vôbec nebolo tak potrebné tlačiť keď zle videl plod stačilo vaginálne vyšetrenie. Ja mám od toho vyšetrenia bolesti. Chcela som vedieť či nemohol poškodiť tým tlakom placentu? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v 12. týždni tehotenstva sa nejedná o placentu, ale o chorión. Maternica je ešte v malej panve, takže tlakom na brucho sa maternica netlačí. Na tehotenstvo to teda nemalo vplyv.

 • usg vysetrenie

  , Autor: nisa

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať či sa mohlo niečo stať bábätku v brusku ak počas usg vyšetrenia (1trimester) doktorka veľmi tlačila sondov na podbruško. Bolo to veľmi nepríjemne.

  A tiež o škodlivosti 3D ultrazvuku lebo internet je plný informácii o škodlivosti.

  Vopred veľmi pekne dakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, plod je v maternici dobre chránený. Realizáciou USG vyšetrenia sa plodu nič nestane, ani použitím vaginalálnej, ani abdominálnej sondy, ani samotným USG žiarením, ktoré je počas realizácie USG vyšetrenia malé. Museli by ste byť kontinuálne niekoľko dní vystavená USG žiareniu, aby malo teoreticky nejaký vplyv. Súčasné moderné USG prístroje sú už na inej úrovni a používajú aj inú dávku USG žiarenia.

 • Clotrimazol

  , Autor: annaanna

  Dobrý deň. 3 dni som sa liečila Clotrimazolom na mykózu. prvý deň som mala ružový výtok, druhý deň ten istý ružový výtok s kvapkou krvi a tretí deň zase ružový výtok s nitkou krvi a mala som bolesti v maternici. Na pohotovosti som mala tlak 160/89 a povedali mi že placenta sa netrhá. Doktorka povedala stopnúť liečbu tak som si ďalších 5 dní vkladala probiotiká do pošvy. Teraz doktorka povedala že zase mám dobrať tie posledné tri tabletky. Niekde som našla že vedľajší účinok Clotrimazolu v prvom trimestri je porucha funkcie placenty a porucha diferenciácie plodovych tkanív. Ja som v 31 týždni. Môže ma bolieť brucho od toho Clotrimazolu? Nechce sa mi veriť že by to malo na mňa taký zlý účinok a chcem sa konečne prelieciť na tú mykózu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tak ako každý preparát, aj Clotrimazol môže spôsobiť vedľajšie alebo nežiadúce účinky. Ak Vám daný preparát nevyhovuje, skúsiť si môžete aplikovať Canesten alebo Candibene vaginálne tabletky. Vhodné je pred zahájením liečby realizovať si jednorázovo aj vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom. Ak bola vo výsledku kultivačného vyšetrenia prítomná iba Candida a nemáte žiadne ťažkosti, nie je nevyhnutné za každú cenu mykózu preliečovať. Vhodná je aj aplikácia vaginálnych probiotík. Je v celku možné, že už to máte preliečené. Takto sa Vám viac neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Sono v 6týždni

  , Autor: TaraHappy

  Dobrý deň, pán doktor. Bola som u pani doktorky na potvrdenie tehotenstva, tá mi ho potvrdila povedala, že sa nachádza v maternici a ukázala mi aj žltkový vačok. Chcela by som sa opýtať neukázala mi embryo ani o ňom nič nepovedala, nepočúvali sme ani srdiečko. Je možno, že ho ešte nevidela. O 2 týždne mám ísť na kontrolné sono. Tvrdila že týždne sedia aj mi dala domov fotku zo sona.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, bez videnia nálezu, či poznania popisu USG vyšetrenia sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. V 6. týždni tehotenstva by už malo byť vidieť aj akciu srdca. Ak Vám bola daná fotka, predpokladám, že na nej je už vidieť aj embryo. Inak nemá zmysel pacientke dávať fotku. Štandardne sa ďalšie vyšetrenie robí s odstupom pár týždňov, kedy sa najčastejšie v 8. - 9. týždni tehotenstva zakladá tehotenský preukaz. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorého v prípade nejasností alebo ťažkostí navštívte.

 • Mycomax 150 v 1. trimestri

  , Autor: Martina02

  Dobrý deň pán doktor. Z dôvodu silnej mykózy,na ktorú už nič nezaberalo, som užila 1tbl Mycomax 150. Krásne zabrala, prešlo svrbenie, výtok aj nafukovanie. No na druhý deň mi vyšiel pozitívny tehotenský test. Podľa poslednej menštruácie by som mala byť v 4.TT. Mohla som nejak ohroziť bábo?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, jednorazové užitie preparátu nebude mať vplyv na tehotenstvo. Spomínaný preparát sa počas tehotenstva nemá používať iba preventívne, pretože nie sú realizované štúdie na tehotných. Absolvujte poradne a plánované vyšetrenia podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.