Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,339 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Vyšetrenia

    , Autor: Erra77tttt

    Pán doktor, prosím Vás objasnite mi nejasnosti ohľadom povinných vyšetrení v tehotnosti. Momentálne som v 19/3tt. Doteraz mám absolv. v 12/4 PTS s odberom a v 14/5 Trisomy xy na vlastnú žiadosť. Obe vyšetrenia sú negatívne. Vo štvrtok som hovorila so sestričkou (s mojim gynekológom sa dá komunikovať iba cez sestričku) a pýtala som sa na Tripple test. Ona vravela, že tú mi robili počas PTS v 12/4. Ale počas toho vyšetrenia boli skúmané parametre voľný beta hcg, Papp-a v kombinácii s výsledkami usg. To sa považuje za Tripple test? Potom mi navrhla, aby som išla budúci štvrtok na Double test, a dodala, že ten má byť spravený do 20 tt. Keď jej nezavolám, tak ten Double nemám spravený... Podľa Vás pán doktor, má význam ísť na Double, keď Trisomy je v poriadku? Je pacientka, ktorá má upozorniť ambulanciu na jednotlivé povinné testy? Chodím pravidelne na poradne, komunikujem s pánom doktorom, informujem sa, nabudúce však idem v máji, preto sa informujem u Vás.   Ďakujem pekne, prajem Vám pekný deň.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, Triple test sa vyšetruje štandardne u každej pacientky v 16. - 17. týždni tehotenstva. Je to pacientkou neplatené vyšetrenie. Niektorí lekári to však už považujú za obsolentné vyšetrenie. PTS (prvotrimestrálny screening), ako aj Trisomy test sú platené vyšetrenia, ktoré majú ale vyššiu výpovednú hodnotu, ako Triple test. PTS sa však nerovná Triple testu. Treba však rozilišovať skríning v I. trimestri bez merania NT, integrovaný skríning aj s meraním NT, Double test, Triple test a NIPT. Ak ste mali realizované PTS, ako aj Trisomy test s negatívnym výsledkom, nemusíte sa obávať. Odporúčam realizovať morfologické USG v 20. - 22. týždni tehotenstva.

Podobné otázky

  • Papp test pozitivny

    , Autor: Ivka2023

    Dobrý deň pán doktor,
    K menstruacii po prvom porode nedoslo takze termin druheho porodu je urceny podla uzv vysetrenia a velkosti plodu a to 2.10.2023. V tom case budem mat 29 rokov. Momentalne som v 13+2tt. Z odberu 14.3 a uzv merania CRL 43,25mm (11+1) PAPP-A 0,48iu/L Freebeta-hCG 101,9 iu/L zvysene riziko downovho syndromu 1v30 len podla veku matky. Definitivne zhodnotenie az po odbere v 2. Trimestry integrovanym testom. Moj gynekolog ma 3d4d uzv a tvrdi ze morfologicky vyzeralo vsetko ok. Otazka znie bolo by vhodne navstivit aj ineho odbornika na 1trimestralny screening ? Pripadne ako by ste postupovali? Dakujem za vas cas.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, PTS (prvotrimestrálny screening), ktorý patrí medzi špeciálne skríningové vyšetrenia nerealizuje každý gynekológ, ale gynekológ s atestáciou a certifikátom FMF. Ak Vám PTS realizoval Váš obvodný gynekológ, ktorý nemá spomínanú atestáciu z maternofetálnej medicíny a FMF certifikát, je vhodné realizovať PTS u kompetentného špecialistu. Ak ste dnes 11+1, máte ešte možnosť sa na špecializované vyšetrenie objednať. Prvotrimestrálny screening sa realizuje od 11. do ukončeného 14. týždňa tehotenstva. Následne je potrebné vyšetrenie Triple testu v 16. až 17. týždni tehotenstva. Ak si chcete byť ešte istejšia, viete si dať realizovať TRISOMY test, ktorý sa však hradí v plnej cene. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, ani výsledky vyšetrení, či nálezy, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

  • Nízka hladina voľného estriolu

    , Autor: Zuzana101010

    Dobrý deň pán doktor,

    momentálne som v 18 tt a trochu vystresovaná z 2. screeningu, pretože mi vyšiel pozitívny výsledok. Odber mi bol robený v 16+2, podľa CRL 16+6. Prvý screening bol negatívny 1:1300, NT namerané 1.3 (neviem, do akej miery bol tento údaj nameraný správne, môj gynekológ nemá certifikát).
    Zo screeningov mi vyšli tieto hodnoty:
    MS-AFP - 1,16 MoM
    uE3 - 0,47 MoM
    Total hCG - 1,25 MoM
    FreeB-hCG - 1,01 MoM
    PAPP - A - 1,13 MoM

    Ak to chápem správne, tak hodnoty MoM okolo 1 sú dobré, takže zle mi vyšiel iba estriol. Riziko na DS: 1v 250, čiže pozitívny screening (poznámka, že tieto hodnoty podstatne nemenia riziko iba podľa veku, tj. 36 rokov).

    Viem, že tieto biochemické screeningy sú iba orientačné, ale je ten znížený estriol vážny ukazovateľ? Viete mi to, prosím, skonzultovať?
    Idem aj na morfo ultrazvuk k odborníkovi, aj na genetické testy, ale kým sa dostanem k výsledkom, mám obrovský strach. ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, prvotrimestrálny screening (PTS) v 10. až 12. týždni tehotenstva, ako aj všetky špecializované USG vyšetrenia môžu vykonávať iba lekári s certifikátom a atestáciou z materno-fetálnej medicíny. Výsledné riziko na Downov syndróm je u Vás v tzv. šedej zóne, kedy nie je ani vyslovene pozitívne, to je vyššie riziko ako 1:100, ale ani negatívne, to je nižšie riziko ako 1:1000. Ak chcete mať 100% istotu, môžete si zvoliť odber plodovej vody, teda ambiocentézu. Odporúčam realizovať Trisomy test, ktorý je však spoplatnený a hradíte si ho v plnej cene. Pri negatívnom výsledku je realizácia amniocentézy na zvážení. Oporúčam tiež následne realizovať špecializované morfologické (genetické) USG vyšetrenie v 20. - 22. týždni tehotenstva. Nepoznám však všetky informácie, ani okolnosti a výsledky ďalších vyšetrení, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás vie odoslať na vyššie pracovisko do nemocničného zariadenia.

  • Tehotenstvo

    , Autor: Patiik

    Dobrý deň , chcem sa opýtať dokedy je najvyššia sanca že babetku v bruchu prestane byt srdiečko? Dá sa to sj po 12 týždni ? Z akých dôvodov? A kedy by ss ti už stať nemalo? Pýtam sa lebo trochu sa obavám termín pôrodu mám 10.08 a ešte necítim zisdne pohyby. Na poradni som bola už 2x . Zaaciatkom a koncom januára kde srdiečko bilo pravidelne . Avšak pri poslednej kontrole mi povedala že mám krvnú zrazeninu ktorá sa buď vstrebe alebo vyjde von . Preto sa bojim. Som sledovaná na hematologii pichat si clexane 0,4. Štítna žľaza a z predchádzajúceho tehotenstva toxoplazmoza (kde dr na infekčnom uzavrela že v tomto tehu ss nemusím báť)

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, zastavenie vývinu zárodku je najčastejšie do 10. týždňa tehotenstva. Stať sa to však môže aj vo vyššom štádiu tehotenstva. Príčin môže byť viacero. Čo sa týka cítenia pohybov, v 17. týždni tehotenstva, pohyby plodu cítiť ešte nebudete, je to priskoro. Keď budete v 25. týždni tehotenstva, je predpoklad, že už nejaké pohyby plodu cítiť budete môcť. Možno ani nebudete vedieť, že cítite pohyby plodu, môže to byť žblnkanie v podbrušku. Ak je navyše placenta na prednej stene, môže to do istej miery ovplyvňovať pociťovanie pohybov plodu a môžete ich začať cítiť ešte neskôr. Ak boli všetky vyšetrenia v poriadku, nemusíte sa obávať. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

  • Tvorba mlieka

    , Autor: Dzumpula

    Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné, že som tehotná, ak sa mi znova začalo tvoriť mlieko rok od kedy som prestala dojčiť a mlieko sa mi doteraz netvorilo? Takto isto som zistila, že som tehotna aj počas druhého tehotenstva.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, príčin tvorby materského mlieka môže byť viacero. Tehotenstvo sa vylúčiť tiež nedá, najmä za predpokladu nechráneného pohlavného styku. Vhodné je navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení zúži možné príčiny, odporučí ďalšie vyšetrenia a stanoví ďalší postup.

  • Abrupcia placenty

    , Autor: Vierka

    Dobrý deň, mám 32 rokov a moje prvé tehotenstvo skončilo na začiatku 29 týždni. Tehotenstvo bezproblémové, neprekonaná žiadna choroba počas tehotenstva. Jediné lieky ktoré som brala bola kyselina listová a euthyrox 25 mg na štítnu žľazu. V nedeľu ráno som necítila pohyby ako zvyčajne a pociťovala som také sťahovanie bruška. Išli sme na pohotovosť a boli nám oznámené že bábätku už nebije srdiečko. Chlapček bol o dva týžne väčší ako by mal byť narodil sa 45 cm a 1590 g.Boli tam 2 lekarky ktoré povedali že nevedie prečo sa to stalo že na ultrazvuku nebolo nič vidno že predpokldajú uzlík na pupočáku alebo pravý uhol na pupočáku. Výsledok pitvy bol predčasné odlučenie placenty. Ja som vôbec nekrvácala ani nešpinila žiadne bolesti ani len náznak. To sťahovanie bruška mi povedali ze to su už prvé kontrakcie že bábätko je správne otočené a sa chystá same vonku. Že už mi začal pôrod. Predpokladám ze sa mohlo nieco stat v sobotu lebo už večer som necitila pohyby ale nie vždy vecer kopal ale rano kopal vzdy .Porodila som až v pondelok poobede na vyvolanie porodu kedže to strašne pomaly postupovalo. až do pôrodu som vôbec nekrvácala ani bolesti som nemala nejaké veľké .Pôrod bez komplikácií. Cyklus sa mi vrátil po štyroch týždňoch od pôrodu.Stretli ste sa už s niečím takým že pri odlučení placenty žena vobec nekrváca a nie je to vidno ani na ultrazvuku. Ked mu prestalo byť strdiecko už v sobotu a porodila som az v pondelok medzi tým by som nemala už krvacať zda sa mi že to je dlha doba.Na nete píšu že žena začne krvácať alebo má bolesti to mi povedal aj moj lekár Som opäť tehotná mám isť na nejaké špeciálne vyšetrenia aby sa to už neopakovalo. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, predčasné odlučovanie placenty je náhle vzniknutý stav, ktorý sa nedá dopredu predvídať. Pri čiastočnom odlučovaní placenty nemusí žena navonok vôbec krvácať, väčšinou je však prítomné krvácanie, ako aj intenzívne bolesti podbruška. Retroplacentárny hematóm medzi stenou maternice a placentou nemusí byť na USG vidieť, najmä pri starších USG prístrojoch. Špeciálne vyšetrenia na zabránenie abrupcie placenty neexistujú. Realizujte všetky štandardne odporúčané vyšetrenia prvého trimestra, ako aj PTS (prvotrimestrálny screening). Ak v histologickom náleze bola potvrdená aj infekcia, vhodné je realizovať výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie.