• Vyšetrenia

    , Autor: Erra77tttt

    Pán doktor, prosím Vás objasnite mi nejasnosti ohľadom povinných vyšetrení v tehotnosti. Momentálne som v 19/3tt. Doteraz mám absolv. v 12/4 PTS s odberom a v 14/5 Trisomy xy na vlastnú žiadosť. Obe vyšetrenia sú negatívne. Vo štvrtok som hovorila so sestričkou (s mojim gynekológom sa dá komunikovať iba cez sestričku) a pýtala som sa na Tripple test. Ona vravela, že tú mi robili počas PTS v 12/4. Ale počas toho vyšetrenia boli skúmané parametre voľný beta hcg, Papp-a v kombinácii s výsledkami usg. To sa považuje za Tripple test? Potom mi navrhla, aby som išla budúci štvrtok na Double test, a dodala, že ten má byť spravený do 20 tt. Keď jej nezavolám, tak ten Double nemám spravený... Podľa Vás pán doktor, má význam ísť na Double, keď Trisomy je v poriadku? Je pacientka, ktorá má upozorniť ambulanciu na jednotlivé povinné testy? Chodím pravidelne na poradne, komunikujem s pánom doktorom, informujem sa, nabudúce však idem v máji, preto sa informujem u Vás.   Ďakujem pekne, prajem Vám pekný deň.

    Dobrý deň, Triple test sa vyšetruje štandardne u každej pacientky v 16. - 17. týždni tehotenstva. Je to pacientkou neplatené vyšetrenie. Niektorí lekári to však už považujú za obsolentné vyšetrenie. PTS (prvotrimestrálny screening), ako aj Trisomy test sú platené vyšetrenia, ktoré majú ale vyššiu výpovednú hodnotu, ako Triple test. PTS sa však nerovná Triple testu. Treba však rozilišovať skríning v I. trimestri bez merania NT, integrovaný skríning aj s meraním NT, Double test, Triple test a NIPT. Ak ste mali realizované PTS, ako aj Trisomy test s negatívnym výsledkom, nemusíte sa obávať. Odporúčam realizovať morfologické USG v 20. - 22. týždni tehotenstva.