Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,910 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Glukozovy test

  , Autor: Nykaaaa

  Dobrý deň,
  Bola som na glukozovom teste, no zobrali mi 2krat krv a potom sestričky zistili, že mi zabudli dat vypiť roztok. Následne som vypila roztok a už po pol hodine mi sestrička odobrala krv a ďalší odber bol cca približne tiež po pol hodine. Môže to prosím vás s kresliť nejak výsledky keď interval medzi odbermi nebol hodinový ale cca pol hodinový?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takto je sa ťažko vyjadriť k priebehu vyšetrenia orálneho glukózového tolerančného testu (oGTT), ale podľa opisu sa nejednalo o štandardný postup. Test sa robí ráno nalačno po 8 hodinovom lačnení, v časovom rozsahu 2 hodiny. Odoberie sa krv zo žily. Následne pacientka vypije v priebehu 3 - 5 minút 75g glukózy rozpustenej v 300 ml vody. Ďalší odber krvi sa robí 60 a 120 minút po vypití glukózového roztoku. Výsledky testu preto môžu byť skreslené.

Podobné otázky

 • Toxoplazma 2

  , Autor: Luna22

  Dobrý deň, reagujem na odpoveď Vašu.
  To znamená, že ak som jedla ten burger s kus surovým mäsom v cca 17tt tehotenstva a náhodou by sa vyskytla choroba tak už by dávno doktorka o Tom vedela keďže som v 31 tt. ? Medzi tým mi brali krv na glukozovy test a nespomínam si ,že by mi bolo nejak počas celého tehotenstva kontrolované hodnoty toxoplazmy alebo rubeoly len na začiatku tehotenstva kde boli výsledky negatívne. Ďakujem a pekný zvyšok dňa prajem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak narážate vyslovene na surové mäso, asi si mýlite listeriózu a toxoplazmózu. Listerióza sa vyskytuje na celom svete sporadicky, prípadne v malých epidémiách. Na Slovensku je výskyt len sporadický. Za posledných 20 rokov bolo hlásených do 50 prípadov. Toxoplazmóza je tiež infekčná choroba, pri ktorej sa môžu ľudia nakaziť príjmaním nakazeného surového mäsa, ale najmä kontaktom s mačacími fekáliami. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý sleduje tehotenstvo a má k dispozícii všetky výsledky vyšetrení.

 • Cukrovka

  , Autor: gabika216

  Dobrý deň, momentálne som v 14tt a doktor mi doteraz nemeral hladinu cukru v krvi aj napriek tomu, že môj otec je diabetik od mladosti a podľa viacerých doktorov mám už niekoľko rokov predpoklad, že budem mať aj ja cukrovku.
  Mala by som si vypýtať vyšetrenie u diabetológa alebo bude stačiť ak si budem raz týždenne meriať cukor? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vrámci tehotenstva sa realizuje oGTT glukózový test v 24 TG. Ak máte hladiny glykémii v norme, stači sledovať hladinu glykémii doma, aj raz týždenne podľa odporúčaní.

 • glukozovy test

  , Autor: odbornik6

  Dobry den, prosim vas...
  je to v poriadku ked mi mudr. dal termin na glukozovy test v 29. tyzdni (je to 29.tyzden podla PM)? Vsade sa pise, ze sa robi v 24.-28.tyzdni. Nehrozni nejake riziko?
  Dakujem pekne.