Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,545 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Mykoza

  , Autor: Niky23

  Dobrý večer prajem, chcem sa spýtať, dnes som bola u Dr. a predpísal mi Clotrimazol tabletky a Clotrimazolum dermalny krem, pretože mám vytok a vyzerá to ze to bude začínajúca mykoza. Ale ja kojim 3 mesačne bábätko. Aj som mu to povedala a ze mi predpise niečo čo môžem, ale v pribalovom letáku je napísané, že ak to beriem treba prestať dojčiť. Tak neviem co teraz mam robiť. Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, predpísané preparáty si môžete do pošvy aplikovať. Tým, že sa jedná o lokálnu (vaginálnu) aplikáciu, sa množstvo účinnej látky, ktoré bude vstrebané, znižuje na minimum. Výrobca nemožnosť užívania počas kojenia uvádza z dôvodu možného použitia clotrimazolu aj na ošetrenie bradaviek, kedy je skutočne potrebné kojenie prerušiť, prípadne je potrebné pred každým kojením prsný dvorec a bradavku dôkladne opláchnuť.

Podobné otázky

 • Tlaky v tehotenstve

  , Autor: P.........

  Dobrý deň, som 28+6 týždeň tehotenstva dnes a cítim taký nepríjemný tlak zo spodu a ešte aj na konečník až sa mi tak nepríjemné sedí a aj leží. Ešte som to takto nemala, neviete mi povedať čím to môže byť ? Či to tak tlači bábätko na spodok a preto cítim taky tlak strašný alebo neviem. A ešte by som mala jednu otázku, často ma trápi zo spodu žltý výtok, niekedy mám až také svrbenie a tiež bolesti v podbrušku. Vkladala som si macmiror tablety ale tie mi pravdepodobne nepomohli lebo som mala stále výtok, svrbenie, bolesti podbruška. Nakoniec mi doktor predpísal lomexin 2 tablety na vkladanie po 3 dňoch. Mám strach či to nemôže byť niečo iné ako mykóza keďže mi nikdy doktor nespravil výter iba mi nasadil lieky podľa toho čo som mu povedala. Môžem ho požiadať na najbližšej poradni o výter ? Myslíte že je to mykóza toto čo mám alebo ma nejaká iná baktéria tiež takéto iste príznaky ? Mám strach aby to nemalo vplyv na bábätko keď to mám už tak dlho a tak často. Čo mám urobiť aby som sa úplne vyhla tejto mykóze ak je to teda mykóza ? Vopred ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero. Nerozumiem však, prečo Vám Váš obvodný gynekológ nerealizuje výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie. Je to štandardný postup a určite je potrebné to realizovaťx nepreliečená vaginálna infekcia sa môže preniesť na maternicu, podráždiť ju a spôsobiť aj spomínané bolesti. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť, keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, výsledky vyšetrení, nálezy a okolnosti. Skúsiť si môžete realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne si realizujte aspoň 10 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Pri ťažkostiach alebo nejasnotiach však určite odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Mykóza

  , Autor: annaanna

  Dobrý deň. Z poslednej kultivacie mi vyšli pozitívne kvasinky. Som v 29 týždni (28+6) a nemám žiadne problémy. Mykóza páli a svrbí a mňa nič nepáli. Raz za týždeň mám taký slabý výtok to je všetko. Ževraj sa to môže dostať do plodovej vody a treba Clotrimazol. Už som bola 2 krát hospitalizovaná kvôli anémii a že som skolabovala od únavy. Bojím sa aj užiť aj jednoduché antibiotikum aby som zase neodpadla. Neviem, brať ten Clotrimazol alebo nebrať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak nemáte žiadne ťažkosti a v kultivačnom náleze boli prítomné iba kvasinky, môžete si aplikovať Canesten alebo Candibene vaginálne tabletky a následne si realizovať 7 až 10 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami.

 • Mykóza

  , Autor: Liliana222

  Dobrý deň prajem,som v 9tt a navštívila som gynekológa pre žltý výtok, pálenie v pošve a bolesť v podbrušku.Lekár povedal že je to typická mykóza ale že do 12tt nerád dáva lieky,zvažoval macmiror ale nakoniec sa rozhodol pre polygynax(clotrimazol nemôžem pretože po ňom krvácam aj pár dní)Čitala som ale že polygynax sa pre tehotné vôbec neodporúča,tak teraz som na vážkach,čo mám robiť.Pri mykóze sa mi osvedčil aj Idelyn beliema tak neviem či radšej skúsiť toto? Ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, môžete si jednorázovo realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a aplikovať si môžete tiež jednorázovo Canesten GYN, ktorý sa môže používať aj počas tehotenstva. Následne si realizujte aspoň 10 dňovú kúru vaginálnymi pribiotikami, ktoré je najlepšie aplikovať, ako všetkú vaginálnu liečbu, večer pred spaním. Odsledujte si to.

 • Potvrdená Candida

  , Autor: MatkaK

  Dobrý deň,
  som v 18tt tehotenstva pri poslednom stere na poradni mi bola zistena Candida(mykóza) doktorka mi predpisala Jenamazol krém, ale nepovedala ako si to mám aplikovať v pribalovom letaku je napisane, že vaginalny krém sa má počas tehotenstva zavádzať bez použitia aplikátora, ktoré je v baleni. Tak sa chcem spýtať ako to mám použivať a aplikovať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínaný vaginálny krém si aplikujte do pošvy bez aplikátora, iba stlačením tuby do pošvy, prípadne si môžete kúpiť vaginálne antimykotiká ako napr. Canesten, či Candibene vaginálne tabletky, ktoré je najlepšie vkladať do pošvy večer pred spaním.

 • Mykóza v tehotenstve

  , Autor: Zuzka2502

  Dobrý deň prajem. Chcem sa opýtať, mám taký problém. Som v 16tom týždni tehotenstva, a na bradavkách mám také akoby biele chrastičky, alebo biely povlak, a občasne ma to aj svrbi. Ale trvá to už dlhšiu dobu, kde to začalo už oveľa skôr pred tehotenstvom. Aplikovala som si na to zatiaľ len mastičku Bepanthen Sensiderm krém, ale nevidím žiadne zlepšenie. Môže to byť aj mykóza ? Pripadne ak áno, aký prípravok je na to vhodný?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin môže byť viacero, od mykózy až po Pagetovu chorobu. Určite odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás eventuálne pri nejasnostiach odošle na vyššie pracovisko do nemocničného zariadenia. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.