Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,910 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • progestanelle

  , Autor: ba2705

  dobry vecer. som cca v 6 tt a mam predpisane tabletky progestanelle 200 mg.v pribalovm letaku som citala,ze sa maju uzivat ustne, ale moj dr mi povedal,ze mam zavadzat vaginalne ,preto som z toho v pomzkove.. neviem sa skontaktovat s dr, momentalne, preto sa obraciam na vas, ci je mozne ich zavadzat do posvy?dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, je možná aplikácia aj vaginálne. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Progestanelle

  , Autor: Cakambabatko

  Dobrý deň, momentálne som v 35tt a užívam progestanelle 200mg 2x denne od začiatku tehotenstva.. Môj pán gynekológ to predpisuje všetkým tehotným ženám..Inak tehotenstvom som mala aj mám bezproblémové, priam ukážkové..Ako sa tento liek vysadzuje a kedy ho môžem vysadiť? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po ukončenom 34. týždni tehotenstva nemá zmysel Progestanelle užívať. Ak nemáte žiadne ťažkosti, ani rizikové tehotenstvo, či pokročilý nález na krčku maternice, môžete ho vysadiť zo dňa na deň.

 • Potraty, Progestanelle 100 mg, lieky na riedenie krvi.

  , Autor: Radanka

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa spýtať som po 2 potratoch. Jeden bol v 8 týždni a druhý v 9 tyzdni v rozmedzí 4 rokov.
  Pri druhom tehotenstve mi nasadil pan doktor hneď progesterón 100mg (2-0-3) na udržanie tehotenstva a taktiež som bola sledovaná na hematologii kde mi boli nasadené injekcie na riedenie krvi.
  Pri tomto 3. tehotenstve mi opäť nasadil pan doktor progesteron 100mg vaginálne (2-0-3) nie je to vysoká dávka??? A od hematologičky mám namiesto injekcii tablety aspirin protect 100 mg. (1-0-0) po jedle.
  Chcela by som poznať Vás názor. Nechcem nič podceniť. Ale už mám obavy zo všetkého, nakoľko aj druhé tehotenstvo bolo pod prísnejším dohľadom a aj tak to dopadlo zle. Chcela by som vedieť aj váš názor ako nezávislého lekára -odbornika.
  Aktuálne som cca v 5 týždni (zatiaľ nič nevidno bolo mi to potvrdené len z krvi) a samozrejme mešká menštruácia.
  Dakujem pekne za váš čas a odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vo všeobecnosti, ak dôjde u pacniekty opakovane k potratom, štandardne pacientku odosielame na endokrinologické, hematologické, genetické a imunologické vyšetrenie. Ak máte realizované hematologické vyšetrenie a nasadenú odporúčanú liečbu, postupujte podľa odporúčaní. Progesterónový blok je štandardne podávanou liečbou na udržanie tehotenstva, aj v uvedenej schéme. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani výsledky vyšetrení, preto sa Vám neviem bližšie takto objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Macmiror complex 500 v 13tt+4

  , Autor: Simonna

  Dobrý deň želám...
  Chcela by som sa spýtať, či je bezpečné pre plod vkladanie macmiror complex 500 v 13tt+4?
  S tým že od začiatku tehotenstva si vkladám 2x denne progestanelle. ( nariadené z centra , som po IUI ).
  Môžem teda vkladať aj macmiror aj progestanelle? Bez dopadu na plod ?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Macmiror by sa nemal používať do 12. týždňa tehotenstva, takže vo Vašom prípade si liek aplikovať môžete. V tehotenstve je nutné vaginálnu infekciu preliečiť, aby sa predišlo predčasnému pôrodu, či potratu. Môžete si aplikovať Progestanelle aj Macmiror podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Špinenie v druhom trimestri

  , Autor: MariV

  Dobrý deň, p. doktor,
  začínam 17tt a doposiaľ som 2x zakrvácala, ako príčinu mi zistili nízko položenú placentu, pričom mám odvtedy nariadený prísny kľúčový režim.
  Od posledného krvácania mám už vyše týždňa hnedé špinenie , ktoré sa objaví najmä ráno na toaletnom papieri. To špinenie ma znepokojuje a zatiaľ natrvalo nezmizlo, beriem Fraxiparine, Progestanelle a Ascorutin. Ako by som sa ho mohla zbaviť? Snažím sa čo najviac ležať a nenamáhať sa. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže máte podľa opisu nízko uloženú placentu a navyše máte aj riedenú krv (aplikujete si nízkomolekulárny heparín), špinenie je vysvetliteľné. Hnedé špinenie znamená starú krv, nie čerstvú. Navyše cca do ukončeného 16. týždňa tehotenstva sa tvoria cievne prepojenia medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Špinenie môže byť aj pozostatok toho. Takto sa Vám k tomu neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Zlá reakcia na Progestanelle

  , Autor: Alžbeta1709

  Dobrý deň,
  Som v 5tt, bola som na kontrole kvôli špineniu, na ultrazvuku však bolo všetko v poriadku. Pani doktorka predpísala Progestanelle 200mg 3x denne vaginálne na zastavenie krvácania. Po vklade však začnem mať kŕče v podbrušku a celá tabletka mi vyjde aj s krvou von. Keď som s týmto problémom kontaktovala p. doktorku, povedala, že mám teda liek užívať perorálne. Reakcia organizmu je však rovnaká, mám kŕče v bruchu a krvácam viac. Iná gynekologička mi odporučila brať Ascorutin, ale neudala dávkovanie. Stačí teda brať ascorutin, pripadne v akom množstve a frekvencii?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špinenie do 16. týždňa tehotenstva je pomerne časté, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o tzv. implantačné špinenie. K reakcii organizmu na Progestanelle sa Vám neviem vyjadriť, no už som sa stretol s netolerovaním niektorého z progesterónových preparátov. Progestanelle za daných okolností neužívajte. Ascorutin môžete užívať v dávke 3x1 tabletka. Pri pretrvávaní špinenia bude vhodné nasadiť Dicynone a iný preparát progesterónového bloku, napríklad Duphaston, či Utrogestan. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.