Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,868 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Nizko položená placenta

  , Autor: Erika0409

  Dobrý deň prajem,
  Som v 15TT a gynekolog mi povedal, že mám nízko položenú placentu, do správy mi napísal placenta praevia. Nekrvacam, iba ma brucho bolí. Nakoľko mi nedal viac info, vedeli by ste mi prosím povedať na čo si dať pozor? Popríp či je to niečo vážne?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží od typu placenty praevia. Ak dosahuje placenta k vnútornej bránke a je na prednej stene maternice, vplyvom rastu maternice sa placenta vysunie vyššie a potom sa už nemusí jednať o vcestnú placentu. Ak však placenta prekrýva celú vnútornú bránku (placenta praevia totalis), pôrod bude musieť byť vedený cisárskym rezom a pri takomto náleze je gynekologické palpačné vyšetrenie hlavne vo vyššom týždni tehotenstva kontraindikované. Keďže nepoznám žiadne bližšie nálezy vyšetrení, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnotiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Krvácanie

  , Autor: Katik.M

  Dobrý deň,
  Som aktuálne 13+5tt po Ivf. Pred týždňom som začala vysádzať amelgen 400mg, omylom o týždeň neskôr, ako som mala. Pri prechode z užívania 2x denne, na 1x večer mi začalo špinenie, ale vnímala som to ako reakciu na zníženie progesterónu. Vo štvrtok 28.12. sa špinenie zintenzívnilo, tak som šla k zastupujúcej gynekologičke. Všetko bolo v poriadku, špinenie spojila so zníženou dávkou amelgenu.
  Poobede sa mi však spustilo silné červené krvácanie. Na pohotovosti skontrolovali plod, ten bol v poriadku. Krvácanie vraj spôsobila nízko položená placenta, ktorá by sa vraj ešte mala vytiahnuť vyššie, doktorka mala navyše pocit, že vidí aj drobný hematóm. Dali mi injekcie na zastavenie krvácania (dicynone a kanavit), odporučili užívať naďalej amelgen 1x večer a ascorutin 3x1 denne a pokoj na lôžku. Okrem toho užívam magnosolv na tetaniu. Krvácanie neprešlo úplne, hoci zďaleka nedosahuje pôvodnú intenzitu. Niekedy je to len krvavá stopa pri utretí na wc, niekedy je krvi viac, aj s nahromadenými zrazeninami.
  Chcem sa spýtať, či stačí čakať, či to postupne neprejde a neriešiť to, pokiaľ sa to opäť nezhorší na úroveň veľmi silného krvácania, alebo by bolo vhodné sa ho snažiť zastaviť? Som z toho dosť nervózna a neviem, či nemám ísť opäť na pohotovosť, kvôli ďalším injekciám na krvácanie. Bojím sa, aby som niečo nepodcenila.
  Ďalšia otázka - koľko môže také krvácanie pretrvávať?
  Bolesti v podbrušku nie sú podľa mňa výraznejšie, než doteraz, počas predchádzajúcich fáz tehotenstva. Niekedy som bez bolestí, občas cítim pichanie, alebo tlak, pobolievanie v rôznych častiach podbruška, predovšetkým na bokoch.
  Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, či slabé krvácanie, najčastejšie tmavšou krvou, sa do 16. týždňa vyskytuje pomerne často. Súvisí s tvorbou cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Hovoríme o tzv. implantačnom špinení. Bolesti, najčastejšie pichavé, po stranách podbruška, ako aj v pošve súvisia s naťahovaním väzov závesného aparátu maternice pri zväčšujúcej sa maternici. Podľa opisu máte nasadené všetky dostupné a potrebné lieky. Je lepšie, keď sa krv z maternice dostane von z pošvy, ako by sa mala hromadiť v maternici vo forme hematómu. Odsledujte si to. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • nízko položená placenta

  , Autor: nicoles

  Dobrý deň, som v 38tt a mám placentu 2,8cm od bránky. Je v tomto prípade prirodzený pôrod bezpečný? Bolo mi povedané, že všetko nad 2cm je ok, ale trochu ma z toho chytil strach. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, jedná sa o nízkonasadajúcu placentu, zatiaľ nie o vcestnú placentu. Záleží od toho, ako sa bude nález na pôrodných cestách vyvíjať počas pôrodu, ale spontánny pôrod je možný. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Nízko položená placenta v 16tt

  , Autor: ZANAA

  Dobrý deň, prosím Vás som v 16tt a lekár mi povedal že mám placenta previa prekrývajúca krčok. Že šanca na to aby sa dala na správne miesto je 50 na 50. Chcem sa spýtať na Váš názor či v tomto týždni je naozaj placenta zle umiestnená, či sa mám obávať nejakých rizík nenavrhol mi PN len že nemám dvíhať ťažké a nemať pohlavný styk. Je šanca že sa placenta vytiahne pekne tam kam má? Ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa jedná o centrálnu placentu praeviu, aj napriek zväčšujúcej sa maternici bude placenta prekážkou v pôrodných cestách. Ak sa jedná iba o čiastočnú vcestnú placentu, ktorá dosahuje vnútornú bránku a placenta je na prednej stene, je šanca, že sa vplyvom rastu maternice placenta vytiahne a nebude robiť prekážku. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri vcestnej placente sa neodporúča mať pohlavný styk pre riziko krvácania. Tak isto sú limitované aj vaginálne palpačné vyšetrenia. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Nizko položená placenta

  , Autor: Krokodil

  Dobrý deň mám nižšie položenú placenta chcem sa spýtať robím si autoškolu jazda v autoškole trvá presne 90minut 17dni po sebe podľa mňa je 90 minút v aute ako šoférka naozaj veľa myslíte že také časté vozenie sa v aute mi nemôže nejako uškodiť teda bábätku? Pri prvom synovi som išla na dovolenku to sme jazdili v aute 2 hodiny a začal sa mi skracovať krcok môže to mať nejaký vplyv? Som v 11ttdakujem vam

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za normálnych okolností nemá jazda v aute vplyv na krčok maternice. Ak sa spustí potologická kaskáda, pri ktorej dôjde k skracovaniu krčka maternice, môžete byť aj v kľude s vyloženými nohami a aj napriek tomu môže dôjsť k skracovaniu krčka.

 • Hematom, nizko položená placenta

  , Autor: Danaja85

  Dobrý deň,
  Žiadam vás o radu.
  Som v 15 týždni tehotenstva.
  V 10 TT my našli hematom 4×5 cm.
  V 14 TT mi lekárka povedala, že mám nizko položenú placentu.
  Užívam progesteron, magnesium.
  Progesteron si vkladam do posvy, a vždy je taká napuchnuta, vela zhybov.
  K tej napuchnutej posve sa lekárka nevyjadrila.
  Čo to znamená aké sú riziká.

  Ďakujem Vám za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v 15. týždni tehotenstva je sa veľmi predčasné vyjadrovať k placente, navyše placenta vzniká až v 16. týždni tehotenstva, do vtedy sa jedná o chorión. Takto, bez videnia nálezu alebo vyšetrení, sa Vám k "opuchu" pošvy ani k ostatnému nálezu neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštíviť Vášho obvodného gynekológa.