Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,313 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • pupocna snura

  , Autor: Ica

  Dobry den,
  mam niekolko otazok suvisiace s pupocnou snurou.
  - dá sa nejako zistit omotana pupocna snura okolo dietata?
  - stači pri poslednych tyzdnoch tehotenstva len Sono vysetrenie, alebo musi byt aj CTG- monitor?
  - odhali CTG ked je pupocna snura omotana okolo dietata a zatahuje za ňu?
  - má ma poslat lekar na CTG, alebo staci Sono, ked oznamim, ze dieta nejako spomaluje?
  - kolko CTG vysetreni ma byt pocas zdraveho tehotenstva?
  - je CTG povinné absolvovanie kazdej tehotnej zeny, aj ked mala len Sono ku koncu tehotenstva kazdy tyzden?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na USG je za istých okolností vidieť pupočník okolo krku. Štandardne sa CTG vyšetrenie realizuje od 36. ukončeného týždňa raz týždenne až do termínu pôrodu v zdravotníckom zariadení, kde rodička plánuje rodiť. Po termíne je CTG realizované dva až tri krát týždenne. USG vyšetrenie je v prípade suspektného CTG záznamu nadradené. CTG omotaný pupočník okolo krku neodhalí. Každé zdravotnícke zariadenie má svoje špecifické postupy, ale CTG vyšetrenie má byť štandardnou súčasťou tehotenských poradní.

Podobné otázky

 • Ruky nad hlavu a pupočná šnúra

  , Autor: Katarína_24

  Dobrý deň, pán doktor. Naozaj hrozí, že keď budem dvíhať ruky nad hlavu (pri vešaní bielizne, vyberaní a odkladaní riadu z horných políc a pod.), tak dieťatku sa môže omotať pupočná šnúra okolo krku? Na internete sú samé protirečiace informácie - niekde sa o tom posmešne píše ako o hlúpej povere, inde pred tým so všetkou vážnosťou vystríhajú, tak neviem, čomu mám veriť. Ďakujem vopred za vysvetlenie, K.S.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, sú isté polohy, ktoré môžu napomôcť zmeniť napríklad postavenie plodu v maternici. Pohyb plodu v maternici však ovplyvniť neviete. Aj keby ste iba nehybne ležali, plod sa v maternici bude pohybovať a otáčať. V II. trimestri, keď má plod ešte dostatok priestoru, môže dôjsť k obtočeniu pupočníka okolo krku, trupu, končatín, ako aj k vzniku uzla na pupočníku. Každé tretie dieťa sa rodí s pupočníkom okolo krku, je to bežný jav. Neovplyvníte to.

 • Pohlavie dieťaťa

  , Autor: Luciluc

  Dobrý deň. Dávala som si robiť Trisomy testy, na základe ktorých bolo stanovené pohlavie plodu ako ženské. Aktuálne som v 16 tt a podľa USG to vyzerá na chlapca. Podobné stanovisko som si vypočula od Dr. už v 11 tt, už vtedy Dr. povedal, že tam niečo vidí, pupočná šnúra by bola vraj vyššie. Čomu sa dá veriť viac? Dr. mi dnes USG ukazoval a sama som videla že tam niečo je, pri dievčatku by tam vraj nič také byť nemalo. Trisomy testy by sa ale vraj nemali v tomto mýliť. Zostala som preto v miernom strese, keďže mi pán doktor na otázku, čo to tam vidíme ak je to dievčatko odpovedal, že to on nevie. Doplním, že už pri prvom tehotenstve Dr. v podobnom týždni stanovil pohlavie (chlapček) a nemýlil sa.
  Ďakujem za Váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri Trisomy testoch by nemalo dôjsť k omylu týkajúceho sa pohlavia plodu. Obmedzenie Trisomy testu týkajúce sa určenia pohlavia plodov môže byť pri tehotenstve s dvojičkami. K USG nálezu sa Vám vyjadriť neviem. Viete sa objednať na morfologické USG vyšetrenie v 20. týždni tehotenstva, kde by malo byť pohlavie jasne vidieť. Veril by som ale skôr Trisomy testom.

 • Tehotenstvo

  , Autor: vikina-s

  Dobrý deň p.Doktorka som v 32tyždni tehotenstva najprv na sone mi zistili že malý ma obtočenu šnúru okolo krku.Teraz som bola na poradni,kde zastupovala doktora ina, doktorka pýtala som sa jej na tu šnúru aj nato že mi zas býva zle od žalúdka pri vyšetreni zistila že som na jeden prst otvorená ale na všetko mi odpovedala že je normálne je to pravda?nechcem niečo zanedbať a potom ľutovať dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  pupočná šnúra okolo krku dieťatka je aktuálny nález, ktorý sa môže zo dňa na deň zmeniť. To či to naozaj predstavuje riziko sa zistí až počas prvej doby pôrodnej prostredníctvom CTG monitoru.Vaginálny nález je potrebné sledovať, vyhýbať sa námahe ale inak je zatiaľ všetko v poriadku, a nie je nutné sa báť.
  Držím palce!