• Ruky nad hlavu a pupočná šnúra

    , Autor: Katarína_24

    Dobrý deň, pán doktor. Naozaj hrozí, že keď budem dvíhať ruky nad hlavu (pri vešaní bielizne, vyberaní a odkladaní riadu z horných políc a pod.), tak dieťatku sa môže omotať pupočná šnúra okolo krku? Na internete sú samé protirečiace informácie - niekde sa o tom posmešne píše ako o hlúpej povere, inde pred tým so všetkou vážnosťou vystríhajú, tak neviem, čomu mám veriť. Ďakujem vopred za vysvetlenie, K.S.

    Dobrý deň, sú isté polohy, ktoré môžu napomôcť zmeniť napríklad postavenie plodu v maternici. Pohyb plodu v maternici však ovplyvniť neviete. Aj keby ste iba nehybne ležali, plod sa v maternici bude pohybovať a otáčať. V II. trimestri, keď má plod ešte dostatok priestoru, môže dôjsť k obtočeniu pupočníka okolo krku, trupu, končatín, ako aj k vzniku uzla na pupočníku. Každé tretie dieťa sa rodí s pupočníkom okolo krku, je to bežný jav. Neovplyvníte to.