Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zamlknutý potrat

  , Autor: Katulka1984

  Dobrý deň pán doktor,
  obraciam sa na Vás s prosbou o radu.

  V čase, keď mi vyšiel pozitívny tehotenský test mi bolo zároveň zistené, že som COVID pozitívna. Priebeh ochorenia bol mierny, mala som len nádchu, žiadne teploty, ani kašel. Užívam lieky od epilepsie (lamotrigin) a počas prvých štyroch týždňov tehotenstva som užívala aj antidepresíva (paretin). 28.10.2020 som bola vyšetrená u gynekológa , pričom v správe mám uvedené nasledovné: PM 10.9.2020/6+6, čo sa týka ultrazvuku: TVS: uterus AVF, i.u. GSD 16 mm, ŽV +, embryo naznačené - CRL 2,8 mm (gr.h. 5+5), AS nejednoznačná. Kvôli nejednoznačnosti akcie srdiečka som bola 9.11.2020 na kontrolný ultrazvuk. Záver zo správy: PM 10.9.2020/8+4, čo sa týka ultrazvuku: uterus AVF, i.u. GSD - 1 embryo CRL 5,6 mm = 6+2, AS nevidím. Záver z vyšetrenia: missed ab. gr. h. 6 susp. Bolo mi odporúčané ísť na ultrazvuk inde, aby akciu srdca skontroloval aj iný lekár. Takže v ten istý deň, další ultrazvuk: PPV 24 mm, prítomný yolk sac a aj embryonálny pól, CRL 4,3 mm, akciu nepozorujem. Záver: Misse Ab susp. Na kontrolný ultrazvuk idem tento piatok a ak sa akcia srdiecka nepotvrdí, caka ma kyretáz. Moja otázka je: aj ked embryo pomalicky rastie, je mozné ze srdiecko zacne bit neskor? Nemal by sa rast embrya najprv zastaviť, aby sa mohla vykonat kyretáz? Je to moje prvé tehotenstvo a som z celej tejto situácie nestastná, Nechcem príst o bábatko.

  Ďakujem za Vašu odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, zatiaľ bolo vyjadrené iba podozrenie na zamlčaný potrat. Tým, že sa jedná o chcené tehotenstvo a nemáte žiadne ťažkosti, Vám bolo odporúčané ešte kontrolné USG vyšetrenie. V 5 týždni tehotenstva nemusí byť za istých okolností ešte viditeľná akcia srdca. Podľa posledných USG vyšetrení sa CRL nezväčšuje a teda zárodok nerastie. Ak sa nepotvrdí vitalita embrya v týždni, kedy by mala byť jednoznačne viditeľná, jedná sa o zamlčaný potrat, zárodok odumrel, prestal sa vyvýjať, ale žena nemá žiadne ťažkosti. Od toho je odvodený názov zamlčaný potrat. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

Podobné otázky

 • Cakanie na potrat

  , Autor: Aliz

  Dobry den, mam zamlknuty potrat, vyckavam na ms. Mozno hlupa otàzka, ale mozem sa ist normàlne kúpat na kupalisko, aj mat pohlavny styk? Comu sa ma vyhybat? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, kúpať sa, ako aj mať pohlavný styk môžete, neviem však, či má zmysel čakať na krvácanie.
  Ak Vám bol diagnostikovaný Missed abortion, teda zamlčaný potrat, štandardne sa u pacientky plánuje inštrumentálne vyčistenie dutiny maternice. Nečaká sa na krvácanie, kedy je aj tak pravdepodobnosť, že sa maternica nevyčistí dôkladne, prípadne bude prítomné silné krvácanie, pomerne vysoká. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, prípadne navštívte zdravotnícke zariadenie, kde určia ďalší postup.

 • Opakovaný potrat

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň. Bola som 3x tehotná.
  1. Tehotenstvo- anembryomola,
  2. Tehotenstvo - úspešne donosená, zdravá dcérka,
  3. Tehotenstvo -zamlknuty potrat, prestalo byť srdiečko v 9tt.

  Majú podľa Vás potraty spolu nejaký súvis, aj keď som medzitým mala úspešne tehotenstvo?

  Je možné, že su potraty spôsobené pohlavím dieťatka, že napríklad moje telo nie je schopné výnosiť chlapca, pripadne, že manželove spermie mužského rodu nie sú schopné sa udržať/vyvinúť.

  Môže srdiečko prestať bit kvôli orgazmu? Teda sťahu maternice.

  Ďakujem za odpovede

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak už máte jedno zdravé dieťa s rovnakým partnerom, čo sa týka prvého tehotenstva, anembryomola bola pravdepodobne náhodnou kombináciou génov a nevytvorením zárodku. Stať sa to môže ktorémukoľvek páru. Druhé tehotenstvo bolo úspešné a tretie tehotenstvo ukončené v 9. týždni mohlo mať viacero príčin. Nedával by som to ihneď do súvislosti s neschopnosťou donosiť plod mužského pohlavia. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť neviem. Orgazmus nemá vplyv na zastavenie vývinu embrya. Realizovať si môžete genetické vyšetrenie, aj keď si nemyslím, že to bude mať jednoznačný prínos.

 • Screening v II. Trimestri

  , Autor: MARRY 3

  Dobrý den, chcela by som sa spýtať na vysledky screeningu. Najprv mi bralo krv na prve geneticke testy niekedy v 11tt.tie boli negativne. Následne mi dr. bral krv v 15tt a ked som volala za vysledky povedal mi ze su negatívne ale skoro odobraté ze musi mi vziat krv v 16tom tyzdni. V 16 tyzdni mi vzal krv a vysledky boli pozitívne a nasledovne:
  Predcha. NTD:ziadny, pred.Down.syndrom:ziadny, inzulin dependentny diabetes:ziadny, fajcenie:nie, vek matky v termine:34, UZV meranie (CRL):37mm dna 11.10.21, Gestacny vek v datume 1.vzorky:11 TT 0 dni (ppdla údajov), 10tt 3 dni (podľa CRL), Gestacny vek v datume 2.vzorky:16tt 0 dni (podla údajov), 15tt 3dni (podla CRL), podla gestacneho veku UZV odhad (CRL). Hmotnost 55,5 kg (malo byt 65,5kg),MS-AFP hodnota: 108kiu/L 3,70MoM, uE3 hodnota:1,15nmol/l 0,91MoM, Total hCG hodnota:69,745kiu/L 1.68MoM, Frees-hCG hodnota:37,70 iu/L 0,62MoM, Papp-A hodnota:0,53 iu/L 0,36MoM.
  Riziko Downovho syndromu vysla 1v9000(v termine) a riziko NTD 1v2.

  Prosim Vas o posúdenie vysledkov lebo ma dost vydesili nakolko tyzden predtym boli negativne a zrazu je tu 50/50 ze moje dieťa bude mat razstep nervovej trubice. Na Ulttazvuk idem v pondelol a genetiku v utorok ale mam z toho strach. V 9tt som predtym mala zamlknuty potrat a teraz toto. A zaroven sa chcem spýtať či vysledok nemohol ovplyvnit aj udaj ktory tam vidim ze posledny ulttazvuk je 11.10.2021 alw pritom mi lekar robil sono aj v 15tt. Zaroven preco je tam rozdiel 4dni pri tyzdnoch ppdla udajov a podla CRL? Nemohlo aj to ovplyvnit vysledok?

  Ďakujem pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je vhodné upozorniť lekára na nepresné údaje, ktorých je podľa Vášho opisu viacero. Absolvujte dané vyšetrenia podľa odporúčania. Pri nejasnostiach sa určite nebojte informovať a pýtať vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť.

 • CMV a parvovírus

  , Autor: leto

  Dobrý deň,

  chcela by som Vás poprosiť o radu. Momentálne som v 12+4 tt a pred dvoma dňami som dostala výsledky krvných testov, v ktorých mi vyšlo vysoke IGg a IGM na CMV (avidita 7,7) s poznámkou o možnej primoinfekcii. Podobne je to s parvovírusom, kde je jedna hodnota negatívna, ale druhá 1,1 a označená ako pozitívna – opäť s poznámkou o primoinfekcii. Som veľmi vystrašená, v apríli som mala zamĺknutý potrat, vtedy mi na začiatku tehotenstva robili tie isté testy (21/3) a všetky hodnoty boli v norme, vírusy negatívne. Netuším, kde som mohla chytiť tento vírus, dokonca hneď dva Hrozne sa bojím, žijem v zahraničí a zatiaľ som žiadne vysvetlenie nedostala. Najbližšiu kontrolu mám až 5/11. Viete mi poradiť, čo mám robiť a ukľudniť ma prosím? Šialene sa bojím, aby sa bábätku niečo nestalo. (Okrem toho mám SM-13 rok, ale neberiem žiadnu liečbu – chceli sme najskôr bábätko, kým si telo tak veľmi zaťažím liekmi) Ďakujem vopred.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  bohužiaľ ak by sa potvrdila primoinfekcia prognózy pre dieťatko nie sú veľmi dobré. Každopádne by bolo vhodné testy zopakovať a následne vyhodnotiť ultrazvukovový nález plodu. Akútna infekcia počas gravidity sa prejaví možným prenosom na plod, u ktorého môže spôsobovať závažné vrodené vývojové chyby. CMV infekca vyvolává multiorgánové postihnutia s následujúcimi klinickými znakmi – hepatosplenomegalia, protrahovaným novorodeneckým ikterem/žltačkou, poškodenie nervovej sústavy a mozgu, mikrocefália, mentálna retardácia, atď. Pri potvrdení primoinfekcie sa odporúča prerušenie gravidity.

 • plod sa nevyvyja

  , Autor: adka2202

  Dobry den.3roky som nemohla otehotniet asi pred rokom mi zistili ze mam myom prednej steny nic s tym nerobili doktor mi tvrdil ze koli tomu nemozem otehotniet a zrazu som otehotnela som v 9tyzdni.bola som na kontrole a doktor mi povedal ze sa plod nevyvyja dobre ze uz mal vidiet na ultrazvuku babetko ale stale vidi len plod a ze to ma byt gulate a ja to mam vajcovite a zacala som krvacat predpisal mi ascorutin 3x2 a duphaston 3x2 pritom berem este aj femibion zda sa mi toho vela ale v letaku pisu ze askorutin sa nema uzivat v tehotenstve a ja na 3den uzivania ascorutinu som zasa zacala krvacat povedal mi na to ze je to normalne ze su to tbl na prekrvenie.mam strach bojim sa ze nieco nieje v poriadku kedze som uz v 9 tyzdni a stale je vidiet iba plod nie dietatko.chyba mi nieco kedze sa to nevyvyja dalej tak ako ma???poradte mi co mam robit.dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  plod a bábätko je to isté, veľmi pravdepodobne je vidno iba gestačný vak (obal v ktorom je plod uložený) a nevidno echo plodu, resp nie je vidieť akcia srdiečka plodu. Každopádne v 9 týždni gravidity by už malo byť vidieť akciu srdiečka aj dokonale plod, preto ak sa plod nevyvíja ide bohužiaľ o včasný zamĺknutý potrat a Ascorutin ani Duphaston v tomto prípade nepomôžu.