Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,319 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Dvojčatá

  , Autor: zaneta-2

  Dobrý deň, ležala som v nemocnici koly tomu že som skrvacala a zistili mi že mám hematóm vo veľkosti 3,5cm ktomu mám placentu uloženú celkom nízko a skrátený krcok na 1,5cm .už som doma a nekrvacam len mi nasadili gujaracin a magne b6.Som ešte len v 17 týždni a mám strach,či detičky donosim.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tehotenstvo s dvojčatami je stále rizikové už od jeho začiatku. V 17. týždni hovoriť o nízko uloženej placente je predčasné. Treba myslieť pozitívne a počítať deň po dni. V prípade akýchkoľvek nejasností alebo ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa alebo zdravotnícke zariadenie, kde ste boli hospitalizovaná.

Podobné otázky

 • Rada

  , Autor: odstránený používateľ

  Dobrý deň
  Podstúpila som KET (vklad 2 embrii)
  Moja posledná ms bola 4.7.
  Som 7+4 tt, mám potvrdené tehotenstvo, ale len 1 druhé sa prestalo vyvíjať a zostal prázdny gestačny vak, ide o to že už od 5 týždna mam špinenie, doktorka mi to odsledovala a uistila, že je všetko v poriadku dala mi injekciu a ktomu ascorutin 3x2. Okrem iného beriem aj estrofen, utrogestan a clexan.
  Pondelok som bola na kontrolu, kde mi znovu pichla injekciu a mam pokračovať liečbe, 1 plod sa vyvíja krásne aj rastie a druhý nie, povedala že je to vlastne odchádzajúce dvojča. Len moja otázka znie, dnes som začala krvácať a teraz neviem či mám znovu utekať k doktorke alebo počkať do kontroly (2.9) nič ma nebolí, len mi je trošku nevoľno.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špinenie do 16. týždňa tehotenstva je pomerne časté a je spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ak je u Vás potvrdený zamlčaný potrat jedného z plodov, môže dôjsť k syndrómu miznúceho dvojčaťa alebo aj k špineniu, takto je mi však veľmi tažké sa objektívne vyjadriť. Ak je však krvácanie silnejšej intenzity, navštívil by som gynekológa skôr. Rovnako tak ho navštívte pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach.

 • Zhoršené prietoky

  , Autor: Simona1994

  Dobrý deň pán doktor. Chcela by som sa opýtať, čakáme jednovaječné dvojčatá mo-bi momentálne som v 28 týždni tehotenstva, konkrétne 27+6. V pondelok 18.05. mi na kontrole namerali prietoky plodu A: RIAU 0,79 / MCA 0,68 /EFW 1360g/HC 276/ AC 251/ FL 54 /BPD 77 a plodu B: RIAU 0,79 / MCA 0,68 / EFW 937g / HC 261 / AC 219 / FL 47 / BPD 73. Oba plody mali dostatok plodovej vody a naplnený močový mechúr. Dali mi odporúčanie na hospitalizáciu z dôvodu Twin to Twin syndrómu a nedostatočným prietokom plodu B, keďže je menší. V utorok v nemocnici 19.05. mi zasa namerali prietoky plodu A: MCA 0,81 / RIAU 0,61/ AC 245 / FL 51 / BPD 74 HC 277 / EFW 1240 a plodu B: MCA 0,73 / RIAU 0,82 / AC 221 / FL 45/ BPD 70/ HC 256 / EFW 912 opäť dostatok plodovej vody oba plody, naplnený mechúr oba a dnes 21.05. znova prietoky plodu B sú MCA 0,76 / RIAU 0,73. Lekár ktorý má dnes vyšetroval povedal, že je prietoky sú v norme a nemyslí si že by to bol Twin to Twin syndróm. Naozaj už neviem čo si mám myslieť. Raz mi hovoria tak raz tak, chcú ma nechať v nemocnici hospitalizovanú až do pôrodu. Prosím Vás, čo si o tom myslíte? Sú to naozaj tak zle prietoky aby som musela byť hospitalizovaná a nedalo sa to kontrolovať a riešiť ambulantne? Je to nebezpečné? Cítim sa naozaj veľmi dobre, pohyby oboch cítim, len neviem čo si mám už myslieť keď každý lekár povie niečo iné. Ďakujem Vám veľmi pekne za radu, už som z tejto situácie naozaj na nervy.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je veľmi dôležité rozlíšiť Twin to Twin transfusion syndrome alebo iba o nesymetrický rast plodov. Ak by sa v placente našli cievne spojky, ktoré by spôsobovali chudokrvnosť a zástavu rastu u menšieho plodu a preťaženie srdca plodu u väčšieho plodu, rovnako tak by bola výrazná asymetria v množstve plodovej vody medzi menším a väčším plodom, jednalo by sa o spomínaný syndróm. Z uvedených hodnôt sa nedá jednoznačne vyjadriť. Dôležité je vylúčiť aj placentárnu nedostatočnosť. Keďže nepoznám úplne všetky informácie ani bližšie okolnosti, neviem a nemôžem sa takto bližšie objektívne vyjadriť.

 • Dvojčatá

  , Autor: zuzana-vascak

  Dobrý deň, dnes som bola na sono vyšetrení ktoré sa robí v 11tt. Doktorka mi oznámila, že budeme mať dvojčatá. Naša radosť je teraz dvojnásobná :) Chcela by som sa opýtať, čo znamenajú hodnoty pri detičkách: CRL I. 46-11/1W, II. 44 11/0W ? Hlavne čo je to 1W a 0W? Teraz som čítala rozne články o dvojčatách, znamená to, že keď sú rôznej veľkosti že sa jedná o jednovaječné, a jedno je menej vyživované? Kedy sa bude dať zistiť, či sú jednovaječné, alebo dvojvaječné a či hrozí transfúzny syndróm? ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  CRL ako dĺžka plodu- zodp. 11+1 u prvého a 11+0 u druhého plodu-vek v týždňoch
  veľkosť je úplne normálna, tč. sa nemusíte ničoho obávať

  či sa jedná o mono alebo bichoriálne dvojčatá vám lekár oznámi pri ďalšom UZV ak vám to nebolo oznámené teraz
  vidieť by to byť malo, podľa množstva vakov a placenty-1/2

  s pozdravom

 • Rozdiel u jednovaječných dvojčiat

  , Autor: deborah1

  Dobrý deň pani doktorka,
  píšem vám znova :-) Minule som sa pýtala ohľadne jednovaječných dvojčiat s jednou placentou. Včera /11+6/ som bola na sone a doktor nameral tieto hodnoty: PLOD I.: CRL-66-12+6, BPD-17-12+5, NT-1,6mm, AVE-12+4. PLOD II.: CRL-54-12+0, BPD-18-12+5, NT-1,4mm, AVE-12+2. Doktor povedal,že rozdiel medzi plodmi je 2 dni a to nie je veľa. Prosím,naozaj je to dobré? Presne pred týždňom /10+6/ som bola na sone a vraj vtedy mali plody CRL 42 a 44. je normálne,že ten druhý tak narástol? Alebo môže byť meranie nepresné?
  Ďakujem veľmi za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  na jednej strane nie je ultrazvukové vyšetrenie absolútne presné a rozdiel dvoch dní medzi dvojčatami nie je vôbec nič závažné.
  Veľa zdravia prajem.

 • dvojčata

  , Autor: evisko289

  dobrý den v piatok som bola na kotrole a dr. mi povedala , že mám mäkký krčok , že detičky sa tlačia dole dala mi pesar a predpísala magnézium, som v 24 týždni a bojím sa , že to nevidržíme do konca a všimla som si ,že trošičku mi dleslo bruško alebo je to len moja panikka ten pesar pomáha ?? môže ešte krčok stvrdnuť spať ? dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  pani doktorka vám nasadila pesar práve preto aby to pomohlo! Dôležite je dodržiavať kľudový režim, skúste obmedziť akúkoľvek pohyb, ležte oddychujte! Žiadny pohlavný styk. Ďalší vývoj tehotenstva závisí od vaginálne nálezu, jeho progresie a v neposlednom rade aj od vás, ako zvládnete obmedziť námahu.