• Podanie kortikoidov

    , Autor: nisa

    Dobry den pán doktor,

    na zaklade nalezu mi boli podane kortikoidy na dozretie pluc babatka pre pripad predcasneho porodu. Boli mi podane v 31tt-32tt na prelome. Mam velke obavy ci tieto kortikoidy nemohli poskodit, ovplyvniť vyvoj babatka a taktiez jeho vyvoj mimo maternice. Dostala som Dexamed 4davky po 12 hodinach. Neviem presne co tieto kortikoidy ovplyvnuju ale velmi sa obavam ich vplyvu na babatko.

    Dobrý deň, kortikoidná príprava pľúc plodu je mnohokrát významným liečebným postupom, ktorý plodu len pomôže v prípade predčasného narodenia. Kortikoidy stimulujú tvorbu surfaktantu, teda látky, ktorá je do pľúc plodu vstreknutá pred jeho prvým výdychom, aby po prvom nadýchu a výdychu plodu po narodení nedošlo ku skolabovaniu pľúc a aby sa plod dokázal bez ťažkosti nadýchnuť aj ďalší krát.