• Kortikoidy na vývin pluc

    , Autor: Lienockova

    Dobrý deň pán doktor. Chcela by som sa spýtať na účinok kortikoidov na vývin pľúc bábätka v 32 TT. Podali mi 4 injekcie, nakoľko som krvacala (placenta praevia). Kedy nastane účinok kortikoidov na bábätko? Je účinok hneď, či to trvá nejaký ten týždeň, kým sa vytvorí látka, ktorá pomôže bábätku dýchať? Tiež by ma zaujímalo, či je bábätko narodené v 33 tt - 34 tt veľmi rizikové skrz dýchanie a pod. Mohlo by spôsobiť jeho skoršie narodenie v tom 33 tt mentálne postihnutie, pripadne nejaké problémy s mozgom? Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň, podanie kortikoidov na stimuláciu tvorby surfaktantu v pľúcach plodu má účinok prakticky okamžitý. Ak bola podaná plná schéma kortikoidnej prípravy pľúcnej zrelosti, predčasne narodený novorodenec má väčšiu šancu na lepšiu popôrodnú adaptáciu. Plod narodený v 33. - 34. týždni tehotenstva je predčasne narodený, neznamená to automaticky postihnutie.