Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,761 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • OZT

  , Autor: lucka-151

  Dobry den prajem,nedavno som vam pisala ohladom oligohydra, som v 34+5 tt a zistili mi tazky oligo 4-5, lezim v nemocnici a davaju mi infuzie penicilinu,riedia krv, a najnovsie dnes som bola na oxitocinovom zatazovom teste,ja som necitila nic len malicka bola velmi v tiesni,doktor mi povedal ze skusime pockat do konca 35 tt a porod potom vyvolame,nerobia mi ziadne ine testy,chcem sa vas opytat,neublizi babatku to male az skoro ziadne mnozstvo vody kym budeme cakat do vyvolania porodu??

  Dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, množstvo plodovej vody je parameter, ktorý sa hodnotí na USG a a odzrkadľuje stav plodu. Nepoznám všetky výsledky ako aj okolnosti, neviem sa k tomu bližšie vyjadriť, neviem, či najväčším problémom je oligohydramnion a či má zmysel pôrod indukovať alebo ukončiť tehotenstvo cisárskym rezom. Je to na zvážení lekárov zariadenia, v ktorom ste hospitalizovaná. Pri akýchkoľvek najasnostiach sa ich nebojte pýtať, najlepšie poznajú stav aj okolnosti ako aj výsledky vyšetrení.

Podobné otázky

 • Zlaknutie

  , Autor: Florencia 5

  Dnes pán doktor som šla okolo plota a skočil na plot pes a hlasno zastekal veľmi som sa zľakla bol to moment a ako som sa zľakla cítila som akoby zo mňa čosi vytieklo. Som 20 tt tehotenstva a bála som sa či nemohla vytiect plodová voda no keď som skúšala som temesvaryho roztok na intímku všetko ok. Chcem sa spýtať či takéto prelaknutie môže niečo spôsobiť alebo môžem byť v kľude. Samozrejme bol to len moment ale bolo to intenzívne a tým že som cítila ako niečo zo mňa vyšlo asi len výtok z progesteronelle ale aj tak no podľa roztoku o nič nejde. Je dôvod sa obávať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa mňa nie je dôvod sa obávať. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Duofilm

  , Autor: Marta13

  Dobry den,

  dojcim svoje 20 mesacne dieta cez den i v noci. Vytvorilo sa mi na pate kurie oko. Mozem nan pouzit Duofilm pero? V letaku nie je ziadna info ohladom toho. Dakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď sa u dojčiacich žien sa preparát Duofilm neodporúča, ak sa spomínaný preparát použije u dojčiacej ženy, roztok nemá prísť do kontaktu s oblasťou prsníkov. Pôsobí však lokálne, takže ak si ho budete aplikovať na pätu, nebude to mať žiadny vplyv na kojenie.

 • Progesteronelle

  , Autor: Florencia 5

  Pán doktor pár týchto dní možno 4-5 som omylom užila večer miesto jedného progesteronelle dva som posledné dni roztržitá v strese aj v situácii v rodine tak som tieto dni dala večer dve tabletky mala by som užívať
  1-0-1 ale užívala som týchto asi 5 dní 1-0-2 môže to nejako ublizit? Dám si na to pozor už ale len sa potrebujem uistiť. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, bežne sa aplikuje Progesteronelle v dávke 2-0-2 vag. tabletky. Ak ste si pár dní aplikovali o vaginálnu tabletku viac, ako máte predpísané, nebude to mať žiadny negatívny vplyv na tehotenstvo.

 • Kolonoskopia a dojčenie

  , Autor: Katarína_24

  Dobrý deň pán doktor. Musím absolvovať kolonoskopické vyšetrenie. Večer pred vyšetrením mam užiť lavážny roztok FORTRANS. Môžem po jeho požití dojčiť? Nedostane sa do mlieka - tzn. nepreženie aj môjho synčeka? Ďakujem pekne za odpoveď, K.S.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, spomínaný preparát sa môže užiť aj počas kojenia/dojčenia a nemá to na kojenie/dojčenie vplyv.

 • Plodová voda

  , Autor: Dusty128

  Dobrý deň, idem za vami s otázkou. Som 23+5tt. Vo štvrtok som bola u svojej gynekologičky s bolesťami v podbrušku, v krížoch a zvýšeným čirým vodnatym vytokom. Všetko bolo v poriadku. Krčok pevný, zatvorený , 35mm a plodovej vody normohydramion. Na vložku mi vyliali temešvaryho roztok a celá vložka bola modrá. Poslali ma teda na hospitalizáciu do nemocnice, kde mi robili tieto vyšetrenia znova akurát mi robili výter zo zadnej klenby maternice a tie vyšli negatívne. Dali mi domov roztok a poslali ma domov. Doma na pôrodnickych vložkách to bolo väčšinou žlté a okrajovo modré. Na ďalší deň to bolo zasa modré a tak som bežala. Nález sa nezmenil a znova ten istý výter negatívny. V sobotu som tam bola znova a výter bol znova negatívny. Bolesti ale stále boli. Vždy mi to vytreli aj 3x. Výtok nezmizol a stále si cítim dole mokro. Je to skôr taká lepkava tekutina, sem tam hlien biely alebo žltý. Dnes som bola na kontrole u svojej dr a na vložke som mala zasa okrajovo modré ale výter bol negatívny. Plodovej vody dostatok. Je teda možné uplne vylúčiť odtok plodovej vody? Alebo akú konzistenciu má plodová voda a mám dôvod sa teda obávať? Bojím sa, že ma zanedbali. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, záleží od toho, aké vložky používate a na akých vložkách je Temesvariho test realizovaný. Niektoré vložky sa farbia na modro, preto môže byť test aj falošne pozitívny. Štandardne sa do pošvy ku krčku vkladá sterilný suchý tampón na niekoľko hodín a test sa realizuje na ňom. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.