Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,699 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Predčasný pôrod

    , Autor: Mika

    Dobrý deň, som v 35tt+0 a dnes mi bol zistený enterococcus faecalis masívne. Mám skrátený krčok a hrozí predčasný pôrod. V nemocnici mi podávajú magnézium už 6. deň . Chcem sa opýtať môže ohroziť táto baktéria enterococcus faecalis bábätko ak by došlo k pôrodu ešte skôr ako sa prelieči? Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, enterococcus faecalis je baktéria bežne nachádzajúca sa v tráviacom trakte, v čreve a okolo konečníka. Pri dodržiavaní intímnej hygieny nie je nutná liečba. Eventuálne môže byt nasadený Macmiror vaginálne. Nepoznám výsledky vyšetrení, ale podľa Vášho popisu máte nasadenú magnezioterapiu, ktorá je štandardným postupom v liečbe hroziaceho predčasného pôrodu. Dnes už ste v 36. týždni tehotenstva, teda 35+1. Po ukončenom 36. týždni tehotenstva, teda vo Vašom prípade o týžden už budete v 37. týždni a teda nebude sa jednať o predčasný pôrod. Pri akýchkoľvek nejasnostiach sa informujte u lekárov na oddelení, kde ste hospitalizovaná.

Podobné otázky

  • Orgazmus v spánku

    , Autor:

    Dobrý deň pán doktor, chcem sa spýtať, či môže orgazmus na ktorý sa zobudím vyvolať kontrakcie alebo predčasný pôrod - som v 27tt+4, beriem Utrogestan 0-0-1) môj kŕčok meria 2,7cm a môj gynekológ mi zakázal pohlavný styk ( ten aj tak nepraktizujeme už dlho pre istotu ). Od začiatku mesiaca sa mi to stalo už tretí krát a bojím sa, lebo to neviem ovplyvniť. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď !

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, snami navodený pocit orgazmu môže pocitovo pripomínať skutočný orgazmus. Nemyslím si však, že to má vplyv na dĺžku krčka maternice. Nie je dôležitá iba samotná dĺžka krčka maternice, ale to, či sa krčok zvnútra otvára alebo nie. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

  • Ureaplasma parvum v tehotenstve

    , Autor:

    Dobrý deň pani doktorka, chcela by som sa s Vami nezávisle poradiť ohľadom vplyvu ureaplasmy parvum na prebiehajúce tehotenstvo. Momentálne som v začínajúcom 9tt a tesne pred otehotnením mi z výteru krčka maternice bola zistená ureaplasma parvum nízky titer. Keďže mi môj gynekológ nestihol indikovať žiadnu liečbu, tak sa trápim, aby nedošlo k potratu, prípadne predčasnému pôrodu a iným rôznym komplikáciám. Baktéria je podľa lekárskej správy citlivá na: azitromycín, klaritromycin, doxycyklin, erytromycin, josamycin, pristinamycin, tetracyklin. Je možná liečba počas tehotenstva niektorým z uvedených antibiotík? Môj gynekológ mi nasadil Progesterón 2x200mg denne, aby zabránil prípadnému potratu a uviedol, že v tehotenstve nie je možné indikovať liečbu antibiotikami na ureaplasmu. Ďakujem za Váš čas

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, hlavne v I. trimestri sme čo sa týka antibiotickej liečby veľmi obmedzovaní. Liečba bakterií v tehotenstve možná je, niekedy je to vhodnejšie nechať na II. trimester, v niektorých prípadoch nie je nutná liečba. Ureaplazma parvum sa vyskytuje aj u zdravých ľudí. Pri preliečení Ureaplasma parvum v tehotenstve by Azitromycin eventuálne prichádzal do úvahy. V tehotenstve sa môže užívať len ak jeho prínos preváži riziká. Infekcia počas tehotenstva môže zapríčiniť nízku pôrodnú hmotnosť pripadne zápal pľúc u novorodenia. Potrat ani predčasný pôrod veľmi nespôsobuje. Do 13. týždňa tehotenstva je však užívanie antibiotík sporné. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

  • Problém

    , Autor:

    Dobrý večer chcela by som sa opýtať už druhý den hlavne večer mi tvrdenie brucho a sú sprevádzané bolesťami v podbrušku som v 31tt je to normálne ? A ešte jeden problém je že cítim tlak v pošve ako keby mi malo niečo stamat vyjsť. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, odsledujte si to. Občasné tvrdnutie podbruška hlavne večer sa môže vyskytovať. Nesmie však byť pravidelné a časté. Takto sa Vám objektívne neviem vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte v dohľadnej dobe Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrenia ako aj USG zistí, či sa nejedná o hroziaci predčasný pôrod a nie je nutná hospitalizácia.

  • Plodová voda

    , Autor: Michaela

    Dobrý deň chcem sa spýtať som v 35tt a včera som si robila Temesvaryho test a vyšlo mi že mi odteká plodová voda tak som šla na pohotovosť a tam potom vyšiel výsledok negatívny a pistili má domov ale mam bolesti a doktorka mi povedala že cíti malej hlavičku že je tak nízko. Chcem sa spýtať znamená to že sa to môže rozbehnúť?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, ak ste v 35 tt, t.j. 34+ niečo, v prípade pôrodu by sa jednalo o predčasný pôrod a za takých okolností je odporúčaná hospitalizácia za účelom zastavenia činnosti a ukľudnenia maternice. Nepoznám však všetky okolnosti ani nález, takže sa neviem bližšie vyjadriť, ale predpokladám, že ak ste boli vyšetrená na tehotenskej pohotovosti a poslali Vás domov, že je to v poriadku. V prípade spravideľňovania bolestí, odtoku plodovej vody, krvácania alebo zmeny stavu navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

  • Skríning preeklampsie

    , Autor:

    Dobrý deň, pán Doktor.
    Chcela by som sa Vás spýtať na Váš názor. Pred 3 rokmi som mala predčasný pôrod v 29. týždni tehotenstva z dôvodu ťažkej preeklampsie.Momentálne som v 12. týždni gravidity, som "sledovaná" u interného lekára (v 11.týždni tehotenstva mi krvný tlak "vyskočil" na 160/110mm Hg) -mám predpísaný Dopegyt 3x250mg , dalej som absolvovala vyšetrenia krvi u hematologa, na základe kt. mám pychať Fraxiparine 0,3ml. V zahraničných , aj v slovenských publikáciách som čítala o skríningu preeklampsie ,kt. zahŕňá aj krvné vyšetrenia placentárneho hormonu PLGF a sFlt-1...Ja by som rada absolvovala vyšetrenia aj takéhoto typu,hoci aj v zahraničí (síce s tým,že som 12.týždni tehotenstva som už v časovej tiesni) len zaujíma ma Váš názor, v prípade keby mi aj bolo potvrdené vyššie / vysoké riziko dalšej preeklampsie, dnešné medicinské metody v gynekologii na Slovensku vedeli by mi "poskýtnuť" aj iné metody v "prevencii preeklampsie" ,alebo sledovanie mojho tehotenstva by pokračovalo s takým istým spôsobom? Velmi pekne dakujem za Vašu trpezlivosť a odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, spomínaný marker preeklampsie - pomer sFlt-1/PIGF realizujeme aj na našej klinike. Prevencia preeklampsie spočíva v užívaní Acylpyrínu v dávke 100-160 mg večer. V súčasnosti nastavené sledovanie jednotlivých parametrov a príznakov spolu s včasnými markermi preeklampsie (už aj spomínaný pomer sFlt-1/PIGF ) si je myslím dostatočné. Vo Vašom prípade je na mieste intenzívne sledovanie. Korigovať sa dajú jednotlivé príznaky ako sú vysoký tlak, eventuálne trombofílny stav, čo je u Vás podchytené. Treba si uvedomiť, že jedinou liečbou preeklampsie je pôrod.