Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,919 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Predčasný pôrod

  , Autor: mika

  Dobrý deň, som v 35tt+0 a dnes mi bol zistený enterococcus faecalis masívne. Mám skrátený krčok a hrozí predčasný pôrod. V nemocnici mi podávajú magnézium už 6. deň . Chcem sa opýtať môže ohroziť táto baktéria enterococcus faecalis bábätko ak by došlo k pôrodu ešte skôr ako sa prelieči? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, enterococcus faecalis je baktéria bežne nachádzajúca sa v tráviacom trakte, v čreve a okolo konečníka. Pri dodržiavaní intímnej hygieny nie je nutná liečba. Eventuálne môže byt nasadený Macmiror vaginálne. Nepoznám výsledky vyšetrení, ale podľa Vášho popisu máte nasadenú magnezioterapiu, ktorá je štandardným postupom v liečbe hroziaceho predčasného pôrodu. Dnes už ste v 36. týždni tehotenstva, teda 35+1. Po ukončenom 36. týždni tehotenstva, teda vo Vašom prípade o týžden už budete v 37. týždni a teda nebude sa jednať o predčasný pôrod. Pri akýchkoľvek nejasnostiach sa informujte u lekárov na oddelení, kde ste hospitalizovaná.

Podobné otázky

 • Skrátený kŕčok

  , Autor: Lenka1994

  Dobrý deň, som 16tt6den a včera som bola prepustená z nemocnice, kde som bola hospitalizovaná kvôli silným menštruačným bolestiam a bolestiam v krížoch a podľa lekárov skracujúcemu sa kŕčku. V stredu 7.12. mi moja gynekologička namerala kŕčok ultrazvukom 3.5cm a pri prepúšťaní primár 2.5cm palpačne. Kŕčok je tuhý a uzavretý mám nasadenú liečbu 200mg prostenalle ráno a večer plus magnézium a kľudový režim. V prvom tehotenstve som mala rovnaké ťažkosti ale až od 28tt myslíte, že mi hrozí potrat alebo predčasný pôrod s takýmto nálezom? Plus v odporúčaní od primára mám uvedené: emisia čo to znamená?
  Lekári sa vyjadrili, že sa mám hlavne šetriť asi ma nechceli strašiť ale ja by som rada vedieť na čom som, keďže mám doma ešte 14mesačného syna tak sa úplne oddychovať nedá. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu máte nález na krčku primeraný, nemusíte sa obávať. Určite odporúčam neporovnávať tehotenstvá. Emisia v tomto zmysle znamená prepustenie z nemocnice. Dodržujte kľudový režim a pokračujte v nasadenej liečbe podľa odporúčaní lekárov. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Pôrod z kašľa?

  , Autor: zizzi

  Dobrý deň, pán doktor. Náš trojročný syn začal navštevovať škôlku a hneď po týždni niečo doniesol a nakazila som sa aj ja. Už tri dni kašlem, suchý kašeľ, strašne ma dusí, svojho obvodného praktického lekára som už kontaktovala nakoľko bol víkend, očakávam jeho odpoveď v pondelok. Bojím sa len, kým začnú pôsobiť lieky, ktoré mi napíše, že či nemôžem porodiť z toho častého kašľa. Ráno je to lepšie a poobede sa to stupňuje, k večeru kašlem aj niekoľkokrát za minútu. Snažím sa robiť čo vramci domácich možnosti môžeš aj s ohľadom na tehotenstvo. Som v 28.tt a strašne sa bojím zakaslat, vyfukat nos a všetko kde cítim že sa aj brucho napína. Ale napríklad nedá sa nekaslat. Neviem to odignorovať to dráždenie. Môžem teda predčasne porodiť? Na poslednej gynekologickej poradni mi bolo povedané že mám úplne ok krcok, zatvorený a zatiaľ po tejto stránke predčasný pôrod nehrozí ale neviem ako na to môže vplývať kašeľ. Ďakujem za odpoveď.
  Pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, čisto teoreticky, pri dlhšie trvajúcom a častom kašľaní môže dôjsť k zmene nálezu na krčku maternice. Krátkodobo trvajúci kašeľ nebude mať vplyv na nález na krčku. Ak boli výsledky vyšetrení, ako aj vaginálny nález v poriadku, nemusíte sa obávať. Odsledujte si to. V lekárni dostať viaceré voľnopredajné preparáty proti kašľu, ktoré môžu užívať aj tehotné. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného lekára. Pri tehotenských ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Ureaplazmy

  , Autor: Jane_123456

  Dobry den pan doktor, chcela by som sa spytat na Vas nazor. Momentalne som v 22. tyzdni tehotenstva a boli mi zistene uz davnesjie ureaplazmy. Gynkekolog mi teraz predpisal lieky Lekoklar (klaritromycin), ktore mam brat kazdych 12 hodin, 7 dni.
  Podla informacii na internete, ako aj zahranicnych odbornych strankach sa neodporuca toto ATB v tehotenstve pokial benefit neprevysuje riziko. Osobne si myslim, ze nemam problemy, ktore by suviseli s ureami (niekedy mam len minimalny zltkasty vytok).
  myslite si, ze je vhodne aj napriek tomu tieto atb uzivat? Velakrat som citala, ze sa odporuca preliecenie az po porode.
  Dakujem za Vasu odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti, ale infekcia počas tehotenstva môže zapríčiniť nízku pôrodnú hmotnosť pripadne zápal pľúc u novorodenca. Potrat ani predčasný pôrod veľmi nespôsobuje. Nepoznám žiadne presné výsledky, ani bližšie okolnosti, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Predčasný pôrod kvôli tehotenskej cukrovke

  , Autor: Lienka_09

  Prosím Vás pri tehotenskej cukrovke hrozí predčasný pôrod alebo pôrod sekciou? Na poslednej poradni bolo všetko super krčok 4,3 uzavretý. Vraj nehrozí predčasný pôrod. Ale teraz keď mi zistili teh. cukrovku tak ma to zaujíma. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie, nehrozí predčasný pôrod. Úprimne, tehotenskú cukrovku na diéte má v dnešnej dobe každá piata žena. Neznepokojujte sa zbytočne. Ak si odsledujete hladiny glykémii a budú v poriadku, bude to stačiť, žiadne drastické diéty nebudete praktizovať.

 • Progestranelle

  , Autor: mika

  Dobrý deň. Má užívanie progesterónu (100mg) pre hroziaci predčasný pôrod vplyv na dieťa? Mám predpísané užívanie 2 ráno a 3 večer vaginálne. Musí sa dodržiavať 12h odstup?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie, vplyv na plod to nemá. Mal by sa dodržiavať predpísaný časový interval. Nemusí to však byť na minútu presne.