Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,375 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Pochybnost

  , Autor: MalaPetrusa

  Dobry :-): Prosim Vas chcem sa opytat asi tak priblizne kedy by sa mi to tehotenstvo malo prejavit ? Do kolkych dni alebo tyzdnov ? Uz je tomu 5 dni tak neviem ci pockat, ale skusit este raz ak nahodou sa nepodarilo, kedze sme s priatelom mali pohl.styk a ja som sa sla po 5 minutach vycikat. A dieta chceme velmi. Prosim o radu Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  na UZV by mala byť gravidita viditeľná 5-6tt určite
  v prvom rade sa gravidita prejavuje absenciou menses
  to, že ste sa bola vymočiť, s otehotnením nijak nesúvisí ,močový trakt je mimo ....
  s pozdravom

Podobné otázky

 • Dávkovanie heparínu

  , Autor:

  Dobrý deň. Po opakovaných MA (3x MA medzi 5-9 týždňom tehotenstva) bol u mňa zistený homozygot MTHFR (C677T). Nachádzam sa v 20. týždni tehotenstva a mám pochybnosti ohľadom dávkovania heparínových injekcií. Pichala som si CLEXAN 2000 IU 0,2ml (1x denne) , neskôr (od 17 tt) mi predpísala doktorka vyššiu dávku FRAXIPARINE 2850 IU 0,3ml (dokopy 20kusov) (1xdenne) a teraz od 20.tt znovu CLEXAN 2000 IU 0,2ml (1xdenne) (bol to narýchlo vypísaný recept podaný sestričkou do čakárne, a keď som sa predsa chcela opýtať doktorky, prečo znižuje dávku, tak som žiadne odôvodnenie nedostala, len rýchlu odpoveď, že "je to jedno". Zostala som v pochybnostiach, či je táto dávka vôbec postačujúca, alebo sa mám obrátiť na iného odborníka, keďže mám strach o svoje bábätko. Mám 57kg a výšku 162cm. Prosím Vás, je táto dávka (2000 IU,0,2ml, 1xdenne) v norme? Vopred ďakujem za Vašu odbornú radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, toto je skôr otázka na hematológa. Keďže nepoznám bližšie okolnosti, ani výsledky krvného obrazu a hlavne koagulačných parametrov krvi, neviem sa bližšie vyjadriť. Ak ste počas tohto tehotenstva ešte neabsolvovali hematologické vyšetrenie, odporúčam ho v dohľadnej dobe realizovať. Hematológ Vám na základe aktuálnych parametrov a výsledkov ponechá, prípadne upraví liečbu. Preventívna dávka konkrétne Clexanu počas tehotenstva je 40 mg podkožne podávaných jedenkrát denne, čo zodpovedá objemu 0,4 ml. Dávka sa ale individualizuje podľa aktuálnej hmotnosti a anti-Xa aktivity, čo je koagulačný parameter krvi. Nemusíte sa obávať, ale hematologické vyšetrenie si realizujte.

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor mám otazku už som vam to tu pisala ale nepochopila som vas veľmi poslednú menštruáciu som mala 3.11.2018 sex som mala potom okolo 15.11.2018 menstruacia mi neprišla aj keď niekedy mi zvykla prísť načas inokedy mi meškala tak jeden týždeň a takto keďže mi neprišla neriešila som to a až 22fenruara tohto roku som sla ku gynekológovi povedala mu poslednú menštruáciu poslal má na ultrazvuk a povedal že podľa poslednej memstruacie neni mozne aby som bola od vtedy tehotna lebo podľa ultrazvuku som v 12 týždni a 3dni čo mi deň oplodnenia vychádzalo okolo vychádzalo niekedy okolo 15 decembra čo je o mesiac skôr viete mi povedat v ktory deň som otehotnela?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, termín pôrodu stanovujeme podľa dvoch termínov. Podľa poslednej menštruácie, ale len v prípade, že pacientka vie naisto udať deň prvého dňa poslednej menštruácie a za okolností, že menštruácia bola úplne pravidelná. Druhý termín pôrodu je stanovovaný podľa PTS ultrazvuku, teda podľa prvotrimestrálneho ultrazvuku v 10.-12. týždni tehotenstva. Ak sú akékoľvek pochybnosti v pravidelnosti alebo presného dátumu poslednej menštruácie, riadime sa termínom podľa ultrazvuku.
  V prípade, že ste mali nepravidelný menštruačný cyklus, riaďte sa termínom podľa ultrazvuku v 12. týždni tehotenstva. Termín pôrodu teda máte 05.09.2019 a teda otehotneli ste niekedy v polovici decembra.
  A ak by ste otehotnela 15.11.2019, tak by ste už mali mať dávno porodené.

 • Plodová voda

  , Autor: Michaela

  Dobrý deň chcem sa opýtať ako inak ako Temesvaryho testom viem zistiť či mi neodteka plodová voda?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Temesvaryho roztok je pomerne presná metóda. Ak je pochybnosť o odtoku plodovej vody pri samotnom vaginálnom vyšetrení, tzv. ventilový odtok plodovej vody, dá sa do pošvy zaviesť longeta, ktorá sa ponechá niekoľko hodín a následne sa vyšetrí Temesvaryho roztokom. Ďalšou metódou je USG vyšetrenie stavu plodovej vody, ktoré je ale menej objektívne.

 • Test

  , Autor:

  Dobrý deň môže sa na tehotnskom teste ukázať druhá slabá čiarka na ďalší deň až. Prv tam nebolo nič. Iba jedna. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa na tehotenskom teste ukázala slabá druhá čiarka až na druhý deň, ide o falošne pozitívny test. Pri pochybnostiach si tehotenský test o pár dní zopakujte. Pri akýchkoľvek nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Opakovaný NT ultrazvuk v 12./13.týždni

  , Autor:

  Dobrý deň p. doktor, rada by som sa spýtala na škodlivosť opakovaného NT ultrazvuku v 12 týždni. Prvý tento ultrazvuk som absolvovala u svojho gynekológa, nakoľko som však zistila, že nemá certifikát, podstúpila som o týždeň pre istotu vyšetrenie aj na špecializovanej klinike. Teraz však mám pochybnosti - je možné že 2 ultrazvuky s 5-dňovým rozostupom mohli uškodiť bábätku? Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môžete byť kľudná, spomínané ultrazvukové vyšetrenia embryu neuškodili.