Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,980 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • riziko rastovej retardacie

  , Autor: sika

  Dobry den, rada by som vas poprosila o vysvetlenie. Vcera som bola v 12 tt + 1 dni a bola som na 3D prvotrimestralnom skriningu. Dnes mi dosli vysledky. Je tam uvedene toto:
  USG:
  CRL 59,00 mm
  Dlzka tehotenstva 12 tyzdnov + 3 dni podla CRL
  NT 1,30 mm
  Ductus Venosus PI 1,20
  plodova voda primerane
  Pupecnik 3 cievy, upon centralny
  Intrakranialna translucencia pritomna
  Nosna kost pritomna
  Trojcipa chlopna normalna
  Vsetky organy co pozerali aj ruky a nohy normalne

  Biochemicky screening:
  Beta HCG 24,67 IU/I
  APP-A 1,860 IU/I
  PIGF 43,90 pg/ml
  Uterine artery mean PI 1,75
  Stredny arterialny tlak MAP 93,3 mmHg

  Vypocet rizika:
  vsetko Ok az na toto:
  Rastova retardacia pred 37 tyzdnom 1:97

  Takze nerozumiem ked je plod velky podla crl na 12+3 a nachadzala som sa v 12+1 ako je mozne ze mi vyslo riziko rastovej retardacie? Ak to spravne chapem vyslo mi to z krvneho odberu, alebo nie? Co to teda znamena ak podla usg je dokonca vacsie?
  Proste nerozumiem tomu celemu, prosim vysvetlite mi to.

  Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  všetky výsledky máte v poriadku a taktiež riziko rastovej retardácie nie je vysoké. Je vyjadrené len určitou pravdepodobnosťou. Nemusíte sa vôbec znepokojovať.

Podobné otázky

 • Kontrola

  , Autor: stanka10

  Dobry deň pán doktor, včera som mala poradňu som 36+5 momentalne a pán doktor mi dal najbližšiu návštevu 39+3. Je to podľa vás v poriadku? Všade citam, poznám kamošky, čo chodia každý týždeň posledný mesiac na kontroly len ja mám raz za mesiac, aj v poslednom mesiaci. Aj som sa pytala doktora na to, samozrejme, ale ma odbil, že som prvorodicka a skôr aj tak neporodim, čiže to stačí.. najviac ma trapi to, že som brala aspirin (riziko rastovej retardacie v 12tt vyšlo 1:122) do 34tt, aj kvôli prietokom, ktoré mi teraz, keď ho už neberiem, ani neskontroluje? Ako mám byt kludna.. preto som chcela vedieť aj vás názor. Samozrejme, doktorom dôverujem, ale vždy ma zaujíma názor aj iného.. radšej sa opýtam, ďakujem krásne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, prenatálne tehotenské poradne sa majú realizovať od 36. ukončeného týždňa tehotenstva raz za 7 dní. Na našej klinike, ako aj v ostatných zdravotníckych zariadeniach, ktoré poznám, to funguje obdobne. S podobným postupom som sa este nestretol. Odporúčam navštevovať zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

 • Riziko rastovej retardácie

  , Autor:

  Dobrý deň, som v 16+5 tt tehotenstva (prvorodička), pred 3 týždňami som bola na 3D prvotrimestriálnom skriningu. Moja lekárka mi pred týždňom na poradni vravela že všetky výsledky mám dobré, záverom je že skrining je negatívny, no jeden parameter je rizikový - Rastová retardácia pred 37. týždňom tehotenstva, pravdepodobnom 1:83. Vraj preventívne sa na to predpisuje Anopytin na riedenie krvi do 34. týždňa, potom sa liek mení na nejaký iný. Moje krvné testy sú ale dobré, preto mi príde ako laikovi rizikové brať na riedenie krvi len preto že je možno môže nastať rastová retardácia a nemusí. Odporúčate tento liek brať? Nie je to zbytočné dopovanie sa liekmi v tehotenstve a nehrozí riziko že si ich užívaním poškodím krvný obraz, prípadne dieťaťu?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, preventívne užívanie kyseliny acetylsalicilovej ako prevencia preeklampsie alebo IUGR, teda rastovej retardácie, je pomerne časté. Nesmie sa však užívať po 34. týždni tehotenstva, po ňom sa predpisujú injekcie nizkomolekulárneho heparínu. Čo sa týka dávkovanie, je presne odporúčaná predpísaná dávka, ktorá sa nemá prekročiť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov. Samozrejme môžete liečbu aj odmietnuť.