• Nízke papp-a hodnoty

    , Autor: baudelaireviolet

    Dobrý deň,

    Toto je moje tretie tehotenstvo, mam dve zdrave deti s normálnou pôrodnou vahou.

    V prvotrimestralnom skriningu mi namerali extrémne nizke hodnoty papp-a, a to 0,259 mom. Volny beta hcg bol 0,592, teda nízky, ale v norme.

    Kombinovaný test vysiel negatívny, nt 2,5, vsetky rizika pomerne nízke, ale vyslo mi vysoke riziko rastovej retardacie pred 37tt, a to az 1:26. Nasadili mi aspyrin, kt beriem.

    Viete, nikto sa so mnou o tom nerozprával, výsledky dr dokonca stratil a nasli sa az po mesiaci, teda mi boli oznámené az v 18tt a to telefonicky 5 min rozhovorom, ze vyberte si liek z lekárne, a najbližšiu poradňu mam az o 2 týždne (spolu s morfologickym usg). Som vystrašená, nerozumiem, co to všetko znamená, neviem na to nemyslieť.

    Som zdravá osoba, nefajcim, nepijem, dobre sa stravujem, ale mam silne hypermesis gravidarum, v case odberov som vracala aj 10x denne, aktuálne sa to mierne zlepšilo a viem sa normálne najesť. Mohlo to ovplyvniť vyslekdy? Neberiem žiadne lieky, tlak mam nízky.

    Chcela by som požiadať aj o opakovane odobratie sera na pappa a volny beta hcg - nemohlo ist aj o chybu vzorky, pripadne vplyv HG? Ale chcela by som to urobiť mimo môjho lekara. Co odporúčate aj vzhľadom k tomu, ze som v 20tt? Kde mi taky test urobia, prosim, a ake hodnoty čakať?

    Na usg sa dieťa javilo na 100 % v poriadku, neboli tam ani drobné pochybnosti. Jediny problém je ta hodnota papp-a. V jednei zahranicnej studii som sa dočítala, ze ak sa spomedzi zien vylucia kontaminovane vzorky a tie, ktore maju abnormality, tak je úmrtnosť pri nízkej hodnote papp-a závratne vysoka a treba na to zenu psychicky pripraviť ("We have shown that, after excluding technical problems and chromosomal abnormality, the most likely explanation of an extremely low PAPP-A level is non-viability. Patients with such levels need to be counseled that the probability of a normal outcome is extremely small." https://www.ajog.org/article/S0002-9378(03)01434-0/fulltext)

    Ake su moje šance a nádeje? Prečo nie je moja dr viac znepokojena a nechce ma častejšie kontrolovať? Je to preto, že si myslí, ze dieta aj tak umrie?

    Ďakujem.

    Dobrý deň, nevoľnosti, či zvracanie na spomínané hodnoty nemajú vplyv. Teraz už nemá zmysel realizovať vyšetrenia, ktoré sa realizujú a má zmysel ich realizovať iba v prvom trimestri. Aj keď sa Vám iba na základe opísaného neviem bližšie objektívne vyjadriť, iba samotná hodnota PAPP-A o ničom jednoznačne nehovorí, ale v kombinácii s ďalšími hodnotami môže o niečom hovoriť. Nemyslím si, že je dôvod sa znepokojovať. Odporúčam absolvovať morfologické USG vyšetrenie v 20. týždni tehotenstva a potom USG fetálny screening v 30. týždni tehotenstva. Určite sa pri nejasnostiach nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ako aj lekárov realizujúcich špeciálne trimestrálne USG vyšetrenia, ktorí majú atestáciu z materno-fetálnej medicíny a ktorí sa Vám budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.