Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Kontrola

  , Autor: stanka10

  Dobry deň pán doktor, včera som mala poradňu som 36+5 momentalne a pán doktor mi dal najbližšiu návštevu 39+3. Je to podľa vás v poriadku? Všade citam, poznám kamošky, čo chodia každý týždeň posledný mesiac na kontroly len ja mám raz za mesiac, aj v poslednom mesiaci. Aj som sa pytala doktora na to, samozrejme, ale ma odbil, že som prvorodicka a skôr aj tak neporodim, čiže to stačí.. najviac ma trapi to, že som brala aspirin (riziko rastovej retardacie v 12tt vyšlo 1:122) do 34tt, aj kvôli prietokom, ktoré mi teraz, keď ho už neberiem, ani neskontroluje? Ako mám byt kludna.. preto som chcela vedieť aj vás názor. Samozrejme, doktorom dôverujem, ale vždy ma zaujíma názor aj iného.. radšej sa opýtam, ďakujem krásne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, prenatálne tehotenské poradne sa majú realizovať od 36. ukončeného týždňa tehotenstva raz za 7 dní. Na našej klinike, ako aj v ostatných zdravotníckych zariadeniach, ktoré poznám, to funguje obdobne. S podobným postupom som sa este nestretol. Odporúčam navštevovať zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

Podobné otázky

 • 6tt + 6 a plod nie je vidieť

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň,

  v čase, keď mala prísť MS som špinila, a preto som išla k lekárke skôr. V 5tt + 2 nebolo na UTZ vôbec nič vidieť, špinenie prestalo. Ďalšia kontrola bola podľa MS v 6tt + 2, pričom na UTZ bolo vidieť gestačný vak zodpovedajúci 5tt + 4. O 4 dní som si našla na toaletnom opäť krv, tak som išla na pohotovosť, už v čase podľa MS 6tt + 6, krv už nebola prítomná, avšak vacok je vo veľkosti 7,1mm prázdny. Pán doktor, asi si nemám robiť nádeje, že tehotenstvo bude prosperujúce, či aký je váš názor? Tehotenský test mi vyšiel pozitívny už pár dní pred MS, čiže ovulácia zrejme posunutá nebola.

  Ďakujem za váš názor

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotná ste, takže tehotenský test bude a určite aj bol pozitívny. Špinenie v tomto týždni tehotenstva, najčastejšie po utretí sa, je spôsobené natečením krvi do pošvy z maternice , jej zrazením a pri rozklade krvi, čo spôsobuje jej tmavú farbu, a vertikalizácii dôjde vplyvom gravitácie k vytečeniu na spodné prádlo, či toaletný papier. Čo sa týka prázdneho gestačného vačku v 7. týždni tehotenstva, pravdepodobne sa bude jednať o anembryomollu, kedy nie sú v gestačnom vačku prítomné embryonálne štruktúry. Ak sa jedná o chcené a žiadané tehotenstvo a nemáte žiadne iné ťažkosti, dá sa USG vyšetrenie skontrolovať o 7 - 10 dní. Ak bude nález na USG pretrvávať, bude potrebné dutinu maternice inštrumentálne vyčistiť vrámci jednodňovej chirurgie pre Missed Abortion.

 • Klesajúce hcg

  , Autor: JPM

  Dobrý deň

  Bolo mi z krvi potvrdené tehotenstvo -hodnota hcg 1396 ale začala som špiniť - predpísali mi duphaston
  Toto sa odohralo 19.7.
  Dnes -4 dni potom som od rana spinila omnoho viac
  Na prijme mi odobrali hcg-hodnota klesla na 1175

  Na sone bol vidno vak bez embrya .
  Info som zaslala na gynekológiu a mám prísť až o dva týždne.
  Je mi jasne že sa jedna o potrat,otázka skôr znie ,či je ok čakať dva týždne ak by bolo treba riešiť čistenie

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa jedná o chcené a žiadané tehotenstvo, štandardne sa dáva kontrola USG o týždeň až desať dní. Ak sa nález dovtedy nezmení a nebudú prítomné embryonálne štruktúry, nález sa uzavrie ako Missed abortion - anembryomolla a bude potrebné dutinu maternice vyčistiť. Samozrejme, v prípade, že by došlo k silnému krvácaniu, bolestiam, či iným ťažkostiam, bude potrebné navštíviť gynekologickú pohotovosť aj skôr. Nepoznám žiadne bližšie informácie ohľadom datácie tehotenstva, ani ďalšie okolnosti, či presné nálezy, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Kontrola krčka

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať, koľko krát by mal gynekológ na bežnej poradni počas celého tehotenstva kontrolovať stav krčka? Mám pocit ze od 12tt. ( Teraz som v 25tt) mi lekár kŕčom, resp. vyšetrenie zo spodu nerobil. Je to v poriadku? Mám si o také vyšetrenie žiadať? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vedenie tehotenstva je myslím si mierne odlišné v každej gynekologickej ambulancii. Závisí od gynekológa. Gynekologické vyšetrenie v zrkadlách, ako aj palpačné vyšetrenie sa v našich ambulanciách realizuje v prvých štyroch mesiacoch raz za štyri týždne, od piateho do ôsmeho mesiaca raz za tri týždne, v deviatom mesiaci raz za dva týždne a posledný mesiac chodí pacientka do predpôrodných tehotenských poradní raz do týždňa až do termínu pôrodu. Po termíne pôrodu sú kontroly dva krát do týždňa. Ak nemáte kontraindikáciu k palpačnému a bimanuálnemu gynekologickému vyšetreniu (napríklad vcestná placenta), Váš obvodný gynekológ Vás nevyšetruje a Vy máte záujem vedieť nález, určite to pri najbližšej poradni pripomeňte a skonzultujte s Vašim obvodným gynekológom.

 • Vysetrenie

  , Autor: Hliva

  Dobry den, chcem si dat vysetrit vajecniky prechodnost vajcovodov a celkovo aby sa moj gynekolog pozrel ci mam vsetko v poriadku na otehotnenie...je mozna kontrola aj cez menstruaciu alebo musim pockat kym uplne skonci ?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, priechodnosť vajíčkovodov sa dá vyšetriť prakticky dvoma spôsobmi, jednou je metóda HyFoSy, čo je ambulantné ultrazvukové vyšetrenie, kedy nie je nutná hospitalizácia, ale je potrebný negatívny výter z pošvy a samozrejme sa to nerealizuje počas menštruácie. Toto vyšetrenie robia na viacerých pracoviskách, či centrách asistovanej reprodukcie, nie je to bežne realizované vyšetrenie na ambulancii obvodného gynekológa. Druhou, presnejšou metódou je laparoskopická chromopertubácia, čo je operačný výkon vrámci hospitalizácie v nemocničnom zariadení. Vrámci štandardného USG vyšetrenia na ambulancii obvodného gynekológa sa kontroluje maternica a pozerajú sa aj vaječníky. Keďže je to vyšetrenie realizované vaginálnou sondou, je vhodné ho realizovať mimo menštruácie. Pre bližšie informácie kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

 • Kontrola u gynekológa pri jednovaječných dvojčatách

  , Autor: Dominika.

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať, ako často treba chodiť na kontrolu pri jednovaječných dvojčatách (mo-bi). Doteraz som mávala v CAR kontroly pravidelne, každé dva týždne (som po KET) ale ako som už nastúpila k svojej gynekologičke, ďalší termín mi dala až presne o mesiac a jeden deň. Chcela by som sa spýtať, či je to v poriadku, nakoľko som sa všade dočítala, že jednovaječné dvojičky treba kontrolovať každé dva týždne hlavne pre transfúzny syndróm. Okrem toho mám aj hematóm 31x11mm a špinenie. Doktorka má najbližšie dva týždne dovolenku, takže sa jej nedovolám.
  Práve dnes som 12+0 tt tehotenstva, ale plody majú 11+0 a 10+6.
  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v prvom trimestri sa ešte tieto patológie neprejavujú a aj keď to možno vyznie nepríjemne, je faktom, že v tomto týždni tehotenstva (prvý trimester) s tým nevieme aj tak nič urobiť. Samozrejme, vo vyššom štádiu tehotenstva budú kontroly častejšie. Postupujte podľa odporúčaní.