• Mimomaternicové tehotenstvo

    , Autor: veronininika

    Dobrý deň,pani doktorka,
    rada by som Vás požiadala o radu.
    Pred 19 mes.som porodila SC v 38. tt. pre KP. (otehotnela som na 1x,celé teh. bez problémov, žiadne nevoľnosti, nič). POčas SC zistili,že "uterus zdá sa hypoplastický,navyše v ľav.časti susp. náznak rudimentárneho rohu". Takto to bolo napísané v prepúšťacej správe. Vraj sa toto pri bežnom UTZ nedalo zistiť. S Dr. sme uvažovali nad laparoskopiou,ale nakoniec sme sa rozhodli,že počkáme a pokúsim sa 2x otehotnieť (vycházali sme z toho,že 1.tehu bolo absolútne v poriadku-čiže ak by aj nejaký rudm.roh bol, problémy mohli/nemuseli nastať už pri prvom tehu).
    Momentálne som cca v 5tt( tiež sa nám podarilo hneď otehotneť), prvú poradňu mám naplánovanú na 15.11., samozreme v prípade akýchkoľvek problémov mám prísť okamžite. Chcem sa spýtať,ak by bolo tehotenstvo mimomaternicové, vedela by som to aj ja spozorovať? Sú nejaké príznaky?Zistili by sme to až na UTZ alebo aj skôr? Moja Dr. mi povedala,že sa môže stať,že vajíčko by sa uhniezdilo v tom rohu (nevieme teda,či je na 100%, či je dutý alebo nejako ohraničený,je to len pravdepodobné,že ho mám). Dúfam,že sa uhniezdilo v maternici a všetko bude v poriadku,len do poradne je ešte ďaleko a mám strach.
    Dr.mi predpísala aj duphaston, nakoľko pri prvom tehu som v 6tt mierne špinila- hroziaci potrat. nakoniec bolo všetko v poriadku.
    Myslíte,že sa mám obávať?Snažím sa myslieť pozitívne, no strach je silnejší.
    Ďakujem pekne za odpoveď.

    Dobrý deň,
    ak vy sama nemáte žiadne ťažkosti či bolesti bez ultrazvuku a vyšetrenia dynamiky hodnôt hCG (vzostup resp. pokles tehotenského hormónu) sa mimomaternicové tehotenstvo nedá diagnostikovať.