Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,281 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Mimomaternicové tehotenstvo

  , Autor: Rous

  Dobrý večer , som 2 týždne po kyretaži a doktorka mi dnes po odbere beta HCH a potom ako som jej povedala že mám bolesti v oblasti vajecnika povedala že to bude mimomaternicové tehotenstvo preto že maternica je prazdna a hodnota Beta HCG neklesá .Ako je to možné?
  A ak je to mimo maternicove teh.,môže mi vajcovod prasknúť pri prudkom pohybe?
  Alebo ako tomu zabrániť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za daných okolností to naozaj vyzerá na mimomaternicové tehotenstvo. Ak sa tehotenstvo nachádza vo vajíčkovode, vplyvom času a zväčšujúceho sa zárodku vo vajíčkovode môže dôjsť k prasknutiu vajíčkovodu. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani USG nálezy, ani ďalšie informácie a okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Mimomaternicové tehotenstvo je patologické tehotenstvo. Predpokladám, že Vás obvodný gynekológ odoslal do zdravotníckeho zariadenia, kde sa stanoví další postup, či priamo naplánuje a zrealizuje operačný výkon.

Podobné otázky

 • Brutálne bolesti

  , Autor: Abc

  Dobry den, Som v 6+6tt. Včera som bola na sono, všetko je v poriadku, aj keď malinke ešte nie je vidno. Nekrvacam, nešpinim. Ale už sa mi stalo druhý krát v noci, že sa mi snívalo o sexe a zrazu som sa zobudila na brutálne bolesti podbrušku, tam kde je maternica. Ale keď hovorím brutálne tak brutálne. Nedá sa mi vtedy ani postaviť, ani vystriet, proste nič len čakám co to prejde. Prvýkrát to do minutky odznelo a spala som ďalej. Túto noc, teda po hodine spánku som sa na to zobudila, strašne to bolelo, krútila som sa po celej posteli. Totálne som sa spotila, vyzvracala som sa, potom vykakala a bolesti prešli a teraz ani neviem že by sa niečo také udialo. Na noc si vkladám progesteron, ale z toho si myslím ze to nemôžem mať. Nikdy som z neho nemala dáky problem. Môj doktor tvrdí , že bolesti sú normalne, že sa roztahuje maternica, ale až takéto bolesti???
  Zároveň doktor vylucil mimomaternicove

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, k príčinám, ani k intenzite bolestí sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Je pravda, že maternica sa každým dňom zväčšuje a dochádza tým k naťahovaniu väzov závesného aparátu maternice, čo žena môže pociťovať ako pichavé bolesti po stranách podbruška, či v pošve, nemali by to ale byť až tak intenzívne bolesti, ako opisujete. Ak máte vylúčené mimomaternicové tehotenstvo a t.č. nemáte ťažkosti, odsledujte si to. Ak by sa stav opakoval alebo zhoršil, navštívte Vášho obvodného gynekológa, prípadne gynekologickú pohotovost.

 • Gestacny vačok je prázdny

  , Autor: SimonssVeve

  Zdravím .
  Je normálne mať gestacny vačok 4mm prázdny (4+3)?
  Povedali mi že mám prísť zasa o týždeň , no bojím sa že to nedopadne dobre ... Od kedy som mala dostať menzes a nedostala som tak ma stále bolia prsníky a sem tam má pichne aj pri vaječníkoch ...
  17.08.2022 som mala mimomaternicové tehotenstvo musela som podstúpiť laparoskopicku operáciu, a 4.11.2022 som potratila mesačne bábätko,...

  Stalo sa niekomu niečo podobné ???
  Ďakujem vám

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v tomto skorom týždni tehotenstva ešte embryonálny pól nie je vidieť. Na potvrdenie tehotenstva ste prišli priskoro. Ak nemáte žiadne ťažkosti v zmysle silných bolestí podbruška, či silného krvácania, štandardne sa USG kontroluje o 7 až 10 dní, kedy by už mohlo byť vidieť viac. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Resorbcia

  , Autor: Mirilla

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je potrebné ísť do nemocnice, ak som začala krvácať. Predpokladám že sa spustila resorbcia mimomaternicoveho tehotenstva. HCG mi kontroloval môj gynekológ každý druhý deň. Klesalo od 530 až pod 100.
  Môj lekár povedal že keďže plod odumrel nie je potrebné ísť do nemocnice a riešiť laparoskopiu. Dnes som začala krvácať, mám zvýšenú teplotu a mierne bolesti. Môj lekár povedal že telo sa s tým samo vysporiada a výplavi to von samo.
  Môžem vedieť vás názor ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nepoznám žiadne bližšie informácie, výsledky vyšetrení, či USG nález, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak sa jednalo o tehotenstvo v maternici a došlo k spontánnemu potratu, je možné, že si s tým organizmus poradí a vysporiada sa s tým. Ak sa však bavíme o mimomaternicovom tehotenstve, každé mimomaternicové tehotenstvo treba brať vážne, keďže môže ženu ohrozovať aj na živote. Pojem resorbcia mimomaternicového tehotenstva nepoznám. Ak sa jedná o mimomaternicové tehotenstvo, organizmus si s tým nemusí poradiť. Záleží tiež od lokalizácie mimomaternicového tehotenstva. Ak dochádza k postupnému poklesu beta HCG a začali ste krvácať, jedná sa pravdepodobne o spontánny potrat. Takto sa Vám však neviem bližšie vyjadriť. Odsledujte si to.

 • Mimomaternicove tehotenstvo

  , Autor: ja_1111

  Dobry den doktor mi robil USG je vidno len GS (7.5mm) plod nie (asi anembryomola) cakame este tyzden. Naznačil mi vsak ze moze ist aj o mimomaternicove? Strasne sa bojim aby ma to neohrozilo. Zatial nekrvacam, nemam bolesti len mi je klasicke trosku zle a toci sa mi obcas mierne hlava. Mala by som byt 6ty tyzden.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pravdepodobne ste otehotneli neskôr, prípadne bola ovulácia posunutá. Dôležité je aj sledovanie dynamiky beta HCG. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Áno, je potrebné myslieť aj na mimomaternicové tehotenstvo. Záleží od progresie USG nálezu. Určite Vám bol daný termín kontrolného USG vyšetrenia. Na základe toho, ako aj dynamiky beta HCG, sa určí ďalší postup.

 • Mimomaternicove

  , Autor: micka10

  Dobry den, chcem sa opytat. Mam za sebou mimomaternicove tehotenstvo a znova som tehotna strasia ma ze moze opat ist o mimomaternicove. Posledna menstruacia bola 27.7. mam kratsi cyklus kedze ovulaciu citim tipujem ze bola 6.8. Odber HCG 18.8. bola hodnota 120,dnes 22.8. 932 a stale nebolo vidiet vnutromaternicove tehotenstvo. Moze sa znovu stat ze je to mimomaternicove?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ste vo veľmi skorých týždňoch tehotenstva. Na USG tehotenstvo vidieť ešte nebude. Dynamika beta HCG je v poriadku. Realizácia beta HCG bola priskorá, najmä ak nemáte žiadne ťažkosti. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.