Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
21,370 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Potraty

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa spytat na názor iného gynekológa. Totiž mam za sebou už 4.potrat, 3 v priebehu pol roka, hneď na začiatku tehotnosti v prvých týždňoch. Môj gynekolog tvrdí, že to normálne a mam iba čakať, kým sa to podarí. Ja sa však bojím, či niekde nemôže byť chyba, pochopiteľne, a rada by som vedela aj iný magor, či netreba nejaké vyšetrenia, odbery, testy. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, absolvovať 4 potraty, z toho 3 v priebehu pol roka určite nie je normálne! Odporúčam realizovať najskôr hematologické a endokrinologické vyšetrenie, pri negatívnych výsledok týchto vyšetrení doplniť genetické a imunologické vyšetrenie. V prípade nedôvery voči Vášmu obvodnému gynekológovi určite odporúčam zmenu obvodného gynekológa, na ktorú máte právo.

Podobné otázky

  • Preventivne LMWH

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den. Chcela by som sa Vas opytat na Vas nazor na preventivne uzivanie injekcii na riedenie krvi v tehotenstve?... Mala som 2 potraty v prvom trimestri. Hematologicke aj geneticke vysetrenia su bez nalezu. Je podla Vas nutne ich aplikovat aj napriek tomu, ze vysetrenia nepotvrdili poruchy zrazanlivosti krvi?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, ak u Vás nebol potvrdený trombofílny stav, predpokladám že Vám bolo aj hematológom vysvetlené, že nie je potrebné aplikovať nízkomolekulárny heparín. Čisto iba preventívne sa nízkomolekulárny heparín neaplikuje. Ak ešte nebolo j Vás realizované endokrinologické vyšetrenie, či imunologické vyšetrenie, doplnil by som ešte to. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, nálezy, výsledky vyšetrení, ani okolnosti, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť.

  • Chlamydia trachomatis u muza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, v priebehu roku som 2x potratila ( MA - 8t a 6t). Absolvovali sme vsetky vysetrenia. Na reproimunologii muzovi zistili inf. chlamydiu trachomatis - pozit. IgG aj IgA. Je objednany u urologa. Ja mam vsak vysledky z krvi aj vytery negativne. Moja otaxka znie: Je to vobec mozne, aby som bola negativna? A je mozne, aby pricinou MA bola muzova infekcia? Vycerpali sme vsetky moznosti vysetreni a nic ine sa nenaslo.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, záleží od viacerých okolností. Aj keď najčastejším spôsobom je prenos nechráneným pohlavným stykom: štatistiky udávajú, že šanca na prenos z jedného človeka na druhého je až 60 %. Nevylučujem vplyv chlamýdiovej infekcie na opakované potraty, niektoré štúdie udávajú súvis, iné však nedávajú do súvisu chlamýdiovú infekciu s príčinou potratov. Platí však nepísané pravidlo, že ak je pozitívny jeden z partnerov, s veľkou pravdepodobnosťou môže mať infekciu aj druhý partner. Manžel má však pozitívne protilátky, ktoré hovoria o prekonaní infekcie. Nepoznám však všetky výsledky vyšetrení, ako aj ďalšie informácie a okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie jednoznačne objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ako aj vyšetrujúcich lekárov manžela.

  • Tehotenstvo

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň . Potrebovala by som radu .Mám 2 krásne deti ktoré sa podarili hneď na prvý krát v roku 2017 a 2018. Bola som s nimi na rizikovom. Syn pomalí rástol a pri dcére mi odtekala plodová voda počas celého tehotenstva. V januári 2022 ale s iným mužom sa nám podarilo otehotnieť s kvapôčky lásky kde nastal samovoľny potrat . V máji 2022 tiež s kvapôčky lásky sa to podarilo ale potratila som v 12 týždni povedali mi že biochemické tehotenstvo. Plod zmizol a gestacny vak rástol tak som šla na kyretaz. Šla som k mojej dr. Na kontrolu a videla tam ešte niečo že to zle urobili ale že sa to vyplaví aj samé ..teraz tam už nevidela nič .Snažíme sa 3 mesiac po dlhej (1,5r)pauze a nedarí sa nám .viete mi povedať prečo? Alebo či pri kyretazi nemohli doktori niečo urobiť? Na štítnu žľazu sa liečim a bola som pred mesiacom na kontrolu všetko je v poriadku . ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, príčin, pre ktoré sa Vám nedarí otehotnieť aj napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku môže byť viacero. Ak sa snažíte otehotnieť už rok a pol a nechránený pohlavný styk praktizujete dva-tri krát týždenne a v anamnéze máte už dva potraty za sebou, niekde bude pravdepodobne problém. Nepoznám však žiadne výsledky vyšetrení, nálezy, USG, informácie, ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam realizovať hematologické vyšetrenie a vyšetrenie spermiogramu partnera. V prípade, že bude hematologické vyšetrenie negatívne a spermiogram v norme, ešte doplniť imunologické a genetické vyšetrenie. Pouvažovať tiež môžete o návšteve centra asistovanej reprodukcie, kde Vám vedia všetky vyššie spomínané vyšetrenia realizovať pod jednou strechou.

  • Duphaston a posunuta ovulacia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,
    kvoli nedostatocnej hladine progesteronu mi lekar predpisal uzivanie Duphastonu 2xdenne 16. az 25.DC.
    Ovulaciu mavam oneskorenu, a to avam 20. - 21.DC (menstruaciu mavam uz 29. - 30.DC).
    Liek uzivam prvy cyklus, snazim sa otehotniet uz dva roky (po dvoch potratoch).
    Podla ovulacnych testov a merania teploty mi vsak ovulacia neprebehla. Je mozne, ze mi ju duphaston zablokoval, kedze ho zacinam uzivat este pred ovulaciou? Nemala by som ho zacat uzivat az po 20.DC, ked pride ovulacia?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, takto je sa veľmi ťažko bližšie objektívne vyjadriť. Za daných okolností, ak ste už prekonali dva potraty za sebou a ešte nemáte deti a otehotnieť sa snažíte, aj za predpokladu pravidelného nechráneného pohlavného styku 2 až 3 krát týždenne počas celého cyklu, okrem obdobia menštruácie, už dva roky, bude vhodné doplniť hematologické, endokrinologické, prípadne aj imunologické a genetické vyšetrenie. Vhodné je tiež uvažovať o konzultácii v centre asistovanej reprodukcie, kde Vám všetky spomínané vyšetrenia vedia realizovať. Žena, aj napriek nepravidelnému menštruačnému cyklu, či posunutej ovulácii (ak k nej vôbec dochádza a nejedná sa o anovulačné cykly) by mala byť schopná, počas dvoch rokov, za predpokladu spomínaného pravidelného nechráneného pohlavného styku, otehotnieť. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, vek, výsledky vyšetrení (hormonálneho profilu, AMH, USG nález) ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Duphaston je dvojsečná zbraň a aj keď sa nasadzuje ako liek prvej voľby, nie som presvedčený, že u Vás vyrieši príčinu neplodnosti. Pri nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení, nálezy, informácie aj okolnosti a ktorý sa Vám vie najobjektívnejšie vyjadriť, prípadne Vás vie odoslať na vyššie pracovisko do nemocničného zariadenia alebo do už spomínaného centra asistovanej reprodukcie.

  • Ovulacne testy

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    Chcela by som sa spýtať na Váš názor ohľadom použitia ovulacnych testov pri snahe o otehotnenie?
    Odporúčate ich? Mám 37 rokov, prvé dieťa bolo počaté pred 6 rokmi bez problémov, teraz som v auguste bola tehotná srdcováakcia bola na prvej prehliadke prítomná, na ďalšej kontrole bol bohužiaľ diagnostikovaný missed abortion v 8 týždni.Dôvod nepoznám, nebola robená patológia.
    Na kontrole po kyretáži u gynekológa bolo všetko v poriadku. Je potrebné pátrať po príčine, alebo len trochu dopomôcť otehotneniu napr. aj pomocou ovulacnych testov?
    Ďakujem za Váš názor.
    Nikol

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, podľa mňa nemá veľký zmysel realizovať ovulačné testy. K otehotneniu Vám určite nepomôžu. Pri snažení sa otehotnieť sa odporúča praktizovať nechránený pohlavný styk 2 až 3 krát týždenne počas celého menstruačného cyklu, okrem obdobia menštruácie. Každá piata žena potratí aspoň raz v živote. Ak potraty nie sú opakované, nie je potrebné za týchto okolností realizovať odborné vysetrenia. Z patologického vyšetrenia v 8. týždni tehotenstva sa príčina potratu nezistí, patológ iba potvrdí, že v odoslanom materiály súprítomné očakávané embryonálne štruktúry. Je pravda, že ak máte nad 35 rokov, je u Vás prítomný rizikový faktor - vek. Neznamená to však, že by ste mali mať problém otehotnieť. Ak by bol u Vás problém s otehotnením alebo by u Vás došlo opäť k zamlčanému potratu, bude potrebné realizovať hematologické, endokrinologické, imunologické a genetické vyšetrenie.