• SPG

    Dobrý den, včera ste mi odpovedali na moju otazku z vysledkom SPG, takze podla Vas je asi zle vyhodnotený kedze je tam pisane a+b ? Robili nam ho v BA ISCARE. Manzel uziva aj vitaminy uz 3 mesiace. A vitaminy nepomozu na tu diagnozu? Mali by sa spermiogram radcej zopakovat ? Ja chodim pravidelne kazdy mesiac na folikumetriu k doktorke. A po ovulacii mi da vzdy dufaston alebo utorgestan. Tento mesiac som brala i zvysenu davku 2tab. kazdých 8 hod. Tak si myslite ze by som radcej mala ist do CARu, lebo tam mi mozu blizsie povedat v com je problem, kedze su tam aj kvalitn.pristroje ? Dakujem za radu.

    Dobrý deň,
    informovala som sa ohľadne toho vášho spermiogramu priamo u nás v ISCARE a je to takto: ak napíšu pohyb a+b (80%), znamená, že spermií "bečkovej" kvality je 80%, kedže za tým písmenkom je hodnota uvedená. Spermií áčkového typu je teda logicky 20 % a keďže norma je minimálne 25% spermií áčkového typu(teda rýchlo sa pohybujúcich vpred) ide o asthenospermiu. Každopádne tento nález nie je žiadna katastrofa, a opakovaný spermiogram môže byť úplne v norme. Prospešné by mohlo byť užívanie kys. listovej 1 denne pre partnera, prípadne antioxydanty, nefajčiť nepiť alkohol. Ale ako hovorím spermiogram je relatívne dobrý a nevidím v tom až taký problém. Ak máte potvrdenú ovuláciu folikulometriou a napriek tomu sa nedarí otehotnieť bolo by vhodné urobiť ďalšie vyšetrenia, hormóny, imunologický faktor , prípadne sa pozrieť do bruška či sú priechodné vajcovody. Darmo bude ovulácia a dobrý spermiogram ak nie sú priechodné tuby. Ak sa pokúšate o otehotnenie dlhšie ako jeden rok a neúspešne doporučujem návštevu centra asistovanej reprodukcie. Držím palce a veľa šťastia.