Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Pôrod

  , Autor: martinka1912

  Dobrý deň pán MUDr.Kelij .
  Chcela by som sa opýtať, prvá dcéra sa narodila sekciou plánovanou kvôli jej zdravotnému stavu, teraz som zistila , že som opäť tehotná, je možné rodiť aj prirodzene ak bude rozdiel medzi porodmi 2 roky a 1 mesiac alebo je nutná opäť sekcia ?
  Ďakujem Vám vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je ešte veľmi skoro a predbežne hovoriť o pôrode ale áno, za istých okolností a pri splnení istých podmienok sa dá realizovať aj tzv. TOLAC, teda pokus o vaginálny pôrod po cisárskom reze.

Podobné otázky

 • Uzka posva - sekcia?

  , Autor: Passiontraveler.l

  Dobry den,
  Prosim Vas o radu/informaciu..Dnes som absolvovala prvu tehotensku poradnu v nemocnici, do porodu mam necely mesiac. Vyskytol sa u mna problem s genitalnymi bradavicami (hpv, nie herpes virus), tak som sa obavala sekcie no napriek tomu mi bolo povedane ze mozem rodit prirodzene, ale Pani doktorka mi povedala ze mam porozmyslat o sekcii (aj ked nieje zastancom sekcie) ale vzhladom k mojmu stavu, vraj som prilis uzka tam dole (+aj pocas tehotenstva aj aktualne som presla infekciami ze co je tiez dalsi varovny prst) aj vysetrenie najmensim zrkadielkom uz bolo problemove a bolestive, ale ze ajtak sa mam teda rozhodnut sama co dalej a som zufala - ci napriek tomu trvat na prirodzenom porode a ako vsade pisu posva sa “roztiahne” alebo sa teda priklonit k sekcii a obavat sa dlhsieho zotavovania? Pripadne odporucali by ste prirodzeny porod aj v takomto pripade?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je to na individuálnom posúdení u každej ženy. Úzka pošva nie je indikáciou k cisárskemu rezu, ale je otázne, či bude pôrod postupovať a či sa nevyskytnú aj ďalšie pridružené komplikácie. Ak je však u Vás prítomný nález genitalnych bradavíc, podľa rozsahu výsevu je tiež na zvážení vedenie pôrodu. Ak sa však u Vás vyskytuje viacero faktorov, ktoré zvyšujú riziko komplikácií pri vedení pôrodu spontánne, je na zvážení plánovať vedenie pôrodu elektívnym cisárskym rezom. Najobjektívnejšie sa Vám však vedia vyjadriť priamo vyšetrujúci lekári, ktorí poznajú všetky informácie, výsledky vyšetrení, nález, ako aj ďalšie okolnosti.

 • Počatie

  , Autor: Anme

  Dobrý deň pán doktor, ďakujem krásne za odpoveď avšak dvaja gynekológovia aj na 4d ultrazvuku mi povedali že vidia to od poslednej menštruácie ešte plus dva dni teda že 2.12.2023 pôrod to by som musela byť oplodnená 10.3/11/3 ? Ale to potom nevychádza alebo je možnosť že spermie žijú vo vajicovodoch aj dlhsie resp môže byť odchýlka pri ceste zygoty nejaký deň dva neviem si to úplne vysvetliť pretože reálne ten pohlavný styk bol 6.3 v noci nad ranom teda 7.3 povedzme ale potom už nie a tým pádom by tie spermie museli prežiť cca 4 dni. Ospravedlňujem sa ešte raz za vyrušovanie a vopred Vám ďakujem za odpoveď. S pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste nemali po 07.03.2023 pohlavný styk, otehotnieť ste museli z daného styku. Iné vysvetlenie ako to, čo som Vám písal nie je. Nevidím v tom však problém. Dosť často je odchýlka medzi termínom pôrodu podľa USG a termínom pôrodu podľa poslednej menštruácie aj týždeň a pritom žena presne vie, kedy otehotnela. Spermie vedia počkať na vajíčko vo vajíčkovode pár dní, za predpokladu vhodných podmienok. Niektoré štúdie hovoria aj o možnom týždňovom prežití, je to však extrém a veľmi raritné. Neviem sa Vám k tomu bližšie vyjadriť.

 • Teplota

  , Autor: Patiik

  Dobr deň , porod bol 25.7.2023 . Dnes ma od rana boli prisnik aj ma dotyk a pri kojení keď ťahal ma bolelo nie ňeznesitelne ale bolelo . Teraz ked som mu dávala piť tak tá bolest ustupuje . Od rana ma boli hlava a okolo štvrtej mi vystúpila teplota na 37.8 vzala som paralen a klesla na 37.3. Bradavky červené niesu . Môže byt tá teplota zo zápalu prsníka ? Alebo z krčka maternice ? Nemám zapáchajúci očistky ani bolest podbrušku. Čistenie mam také tmavo červené resp soabo hnede a dnes zimná dačo vypadlo akoby obal tmavej cervenej farby . Nebola to zrazeninu lebo keď sim po tom lredla vložkou nerozlišovali sa ale ostala taká istá nezmenená . Viete mi poradiť sko postupovať? (Jemne trošku ma zo spodu zastipne, nie pri moceni)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu mi to skôr príde na nedostatočne vyprázdnený prsník. Ak by sa jednalo o zápal, teplota by sa šplhala k 40*C. Je potrebné pravidelné kojenie a vyprázdňovanie (poodsávanie) prsníkov, každé cca 3 hodiny, niekedy aj skôr. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili.

 • Predčasný pôrod

  , Autor: VanesaS.

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať, či pri danom náleze hrozí pôrod v najbližších dňoch. Žiaľ, pri prepúšťaní z nemocnice mi odmietli spraviť dodatočnú kontrolu po dvoch dňoch, nakoľko predpokladajú, že sa nález nezmenil pokiaľ som nemala pretrvávajúce bolesti. Rodiť plánujem v inej, hodinu vzdialenej, nemocnice kde sa mám prísť ukázať až o týždeň v pondelok.
  Nález: hrdlo 1 cm dlhé, polotuhé, mediosakrálne orientované, CK voľne pre prst priestupný, na vchod nalieha hlavička plodu v zachovalom vaku blán.
  Aktuálne som 35+2 týždeň.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe nálezu na pôrodných cestách sa nedá vyjadriť k odhadu začiatku pôrodu. Nález na pôrodných cestách máte zrelý, predpokladám, že ste viacrodička, ste v 36. týždni tehotenstva v behu. Ak nemáte žiadne ťažkosti, pravidelné bolesti, neporodíte. Bez kontrakcií neporodí ani dvanástorodička. Nemusíte sa báť. Do hodinu vzdialenej pôrodnice by ste sa mali dostať bez väčších problémov. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Cisársky rez č. 3

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor.
  Mala som dva pôrody sekciou. Počas výkonu druhej sekcie mi boli zistené komplikované zrasty. Sekciu mi robil skúsený doktor, ktorý má na starosti rizikové pacientky (ja som riziková nebola, len mal zrovna službu) a teda skúsenosti so sekciami má bohaté. Celá sekcia bola sprevádzaná rozhovormi, že on normálne nevie čo ešte môže rezať a čo už nie, čo je väzivo, bolo cítiť napätú atmosféru. Na pooperačnú izbu mi prišiel povedať, že za svoju prax videl všeličo, ale ja som ho poriadne potrápila. Od tejto druhej sekcie prešlo 6 rokov. Moja otázka je, že či by bolo v mojom prípade veľmi riskantné podstúpiť tretiu sekciu?
  Ďakujem za Váš čas a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste už tehotná, určite bude pôrod vedený plánovaným cisárskym rezom. Ak ešte len rozmýšľate nad tretím tehotenstvom, je potrebné to dôkladne zvážiť. Najvhodnejšie je sa pýtať operatéra, ako to vidí on, vzhľadom k nálezu počas posledného cisárskeho rezu. Ja sa Vám takto neviem objektívne vyjadriť.