• CMV

    Dobrý deň prajem, rada by som Vás poprosila o vyjadrenie k týmto hodnotám. Ide o prvý trimester. V 9. týždni boli robené testy. Mám sa báť?

    S_anti-CMV IgM 27,6 pozit. <18
    Avidita CMV-IgG 0,319 vysoká

    Ďakujem ♥️.

    Dobrý deň, IgG protilátky značia prekonanú infekciu, nakoľko anti-CMV IgG sú prítomné už v akútnej fáze infekcie a po jej odznení pretrvávajú celý život. Opätovný vzostup protilátkovej aktivity môže byť spôsobený aj imunitnou odpoveďou v dôsledku inej infekcie, napríklad herpesovej. Stanovenie hladiny IgG sa hlavne v tehotenstve využíva na odlíšenie primárnej infekcie, keď je riziko prenosu vírusu cez placentu najvyššie, od opakovanej infekcie, teda reaktivácie vírusu. Pri primárnej infekcii sa tvoria protilátky, ktoré sú počas 2 až 4 mesiacov rekonvalescencie postupne nahrádzané inými protilátkami - s vysokou aviditou. Vysoká avidita anti-CMV IgG v 1. trimestri vylučuje primárnu infekciu počas tehotenstva a indikuje nízke riziko vnútromaternicového prenosu vírusu. Naproti tomu, interpretácia výsledku so stredne vysokou, respektíve vysokou aviditou stanovenou v 2. alebo 3. trimestri je obtiažná, nakoľko nie je možné jednoznačne vylúčiť primárnu infekciu počas tehotenstva. Diagnostika sa môže v niektorých prípadoch doplniť o ďalšie testy. Toto je však otázka na infektológa. Takto sa Vám neviem k tomu bližšie vyjadriť. Predpokladám, že Vám bolo odporúčané infektologické vyšetrenie. Rovnako tak odporúčam realizovanie PTS (prvotrimestrálneho screeningu) v 11. až 14. týždni tehotenstva.