• Covid a tehotenstvo

    Dobry den, rada by som sa opytala, ci prekonany covid v prvom trimestri moze poskodit nejakym sposobom plod (priebeh slaby bez teplot). Moja gynekologicka ma zaskocila informaciou ked povedala, ze niektore zeny sa rovno rozhodnu ukoncit tehotenstvo. Predpokladam vsak, ze kopa zien covid v tehotenstve prekonalo. Na zaklade Vasich skusenosti boli narodene deti nejakym sposobom poznacene? Vopred dakujem.

    Dobrý deň, mal som už viacero pacientiek, ktoré prekonali COVID-19 tesne pred otehotnením, vo včasnom štádiu tehotenstva, či v I. trimestri a narodili sa im zdravé deti. S infekciami vo včasnom štádiu tehotenstva je to väčšinou na princípe "všetko alebo nič", to znamená, že ak nedôjde k potratu, plod môže byť absolútne zdravý. Navyše, ak ste mali asymptomatický priebeh bez teplôt, riziko je o to menšie. Nepoznám však žiadne bližšie okolnosti, týždeň tehotenstva, v ktorom sa nachádzate, ani prípadne výsledky vyšetrení, či nálezy, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.